Spis treści:
Czym jest ciemieniucha?
Ciemieniuchą określa się łagodne łojotokowe zapalenie skóry lokalizujące się zazwyczaj na głowie. Ze względu na swoją specyfikę oraz moment występowania, ciemieniucha określana jest jako tzw. czepiec kołyskowy. Wygląda jak rumieniowe, złuszczające się zmiany skórne pokryte żółtym, rogowaciejącym naskórkiem przypominającym łuskę. Pojawia się najczęściej między 2. a 10. tygodniem życia dziecka. Chociaż typowo umiejscawia się na owłosionej skórze głowy, może również pojawić w okolicach krocza, klatki piersiowej i twarzy.
Skąd się bierze ciemieniucha i jakie są jej objawy?
Za jedną z przyczyn pojawienia się ciemieniuchy uznaje się wpływ hormonów matki na gruczoły łojowe dziecka, które pobudzają je do nadmiernej produkcji sebum. Powstają żółte strupki, które mogą znajdować się nie tylko na owłosionej skórze, ale także brwiach czy twarzy.
Niektórzy eksperci uważają, że za pojawienie się ciemieniuchy odpowiedzialny może być grzyb o nazwie Malassezia furfur. Mimo iż teoria ta nie jest do końca potwierdzona, to skóra pokryta ciemieniuchą w łatwy sposób może ulegać infekcjom grzybiczym. Jest to jeden z powodów, dla których w niektórych przypadkach konieczna jest wizyta z dzieckiem u dermatologa i zastosowanie specjalistycznego leczenia tej dolegliwości.
Jak radzić sobie z ciemieniuchą?
Ciemieniucha nie sprawia z reguły nieprzyjemnych dolegliwości. Ważne jest jednak, aby na pojawiające się zmiany na skórze głowy reagować szybko. W tym celu warto podjąć takie kroki, jak:
- Nawilżanie bądź też natłuszczanie zmienionej skóry dziecka, a następnie delikatne wyczesywanie łusek za pomocą szczotek niemowlęcych. Polecanymi preparatami są oliwki, olej lniany czy wazelina.
- Nieprzegrzewanie dziecka, gdyż pot zaostrza dodatkowo objawy związane z ciemieniuchą.
- Używanie czapeczek z przewiewnych materiałów, umożliwiających dostęp powietrza, np. z bawełny.
- Wizyta u specjalisty w przypadku pojawienia się rozległych zmian oraz w podejrzeniu zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego skóry.
Pamiętaj, że w razie jakichkolwiek wątpliwości co do sposobu pielęgnacji skóry głowy dziecka warto zapytać o opinię twojego lekarza rodzinnego lub pediatrę.
Polecamy
Alergia na nabiał – objawy skórne
Według szacunków – od 40. do 80 proc. alergików jest obciążonych dziedzicznie. W przypadku, gdy jedno z rodziców ma nadwrażliwość typu I, prawdopodobieństwo wystąpienia alergii u dziecka wynosi około 40 proc., natomiast kiedy taka nadwrażliwość występuje u obojga rodziców – prawdopodobieństwo alergii u dziecka wzrasta do około 60 proc.
Ciemieniucha a alergia
Pojawienie się ciemieniuchy może być niekiedy związane również z alergią, np. na białka mleka krowiego. Bywa jednym z pierwszych dowodów na występowanie alergii, ponieważ bardziej swoiste objawy, takie jak biegunka czy obecność śluzu bądź krwi w kale dziecka, pojawiają się nieco później.
Wystąpienie alergii jest szczególnie prawdopodobne w przypadku dzieci rodziców, którzy również cierpią na różnego rodzaju alergie wziewne czy też pokarmowe. Szacuje się, że w takiej sytuacji ryzyko, że dziecko także będzie alergikiem, wynosi nawet 80 proc.
By leczenie było skuteczne, powinno się wdrożyć je jak najszybciej. U niemowląt zazwyczaj mamy do czynienia z alergią pokarmową, przeważnie na białka mleka krowiego. Kiedy dziecko dostaje pokarm naturalny, postępowanie lecznicze polega na eliminacji z diety matki produktów mlecznych. U dzieci karmionych sztucznymi mieszankami zaleca się podawanie produktów przeznaczonych dla dzieci z alergią na białka mleka krowiego.
Wyeliminowanie z diety czynnika wywołującego reakcje alergiczne pozwala na zapobiegnięcie pojawiania się objawów związanych z tą przypadłością. Warto wspomnieć również o tzw. marszu alergicznym, czyli postępującej wraz z wiekiem alergii i zmianie objawów z nią związanych. W dużym skrócie zjawisko to można opisać jako występowanie przede wszystkim alergii pokarmowych u najmłodszych, a wraz z wiekiem oraz brakiem odpowiedniego leczenia, jako „przekształcanie się” jej w alergie wziewne, najczęściej na kurz oraz różnego rodzaju pyłki.