Butelka dla dziecka – jak wybrać najlepszą?
Spis treści:
Czy butelka dla dziecka jest konieczna?
Butelki dla dzieci budzą kontrowersje. Dla części mam to „gorsze” karmienie, dla innych – najlepsze na świecie. Butelka pozwala na niezależność, np. zostawienie dziecka z innymi osobami, zamiast bezustannego towarzyszenia dziecku, jak w przypadku karmienia piersią.
Pamiętajmy też, że życie nie zawsze układa się tak, jak chcemy. Dlatego wiele osób sądzi, że warto kupić chociaż jedną butelkę, nawet jeśli planują wyłącznie karmienie piersią.
– Uważam, że jeśli nastawiamy się na karmienie piersią, to nie ma potrzeby kupowania butelki tak na wszelki wypadek. Nie bez powodu mówi się, że karmienie piersią zaczyna się w głowie. Mając gdzieś odłożoną butelkę, możemy po nią sięgnąć w kryzysowej chwili i nie próbujemy pokonać przejściowych trudności. Poza tym jeśli zechcemy kupić butelkę, to dostaniemy ją od ręki – sądzi propagatorka karmienia piersią, Kinga Smirnova.
Jaka butelka dla dziecka?
Akcesoria dla dzieci są powszechnie dostępne. Ich szeroki asortyment, kształty i kolory mogą naprawdę przyprawić o zawrót głowy. Wybór butelek w sklepach, drogeriach i aptekach jest ogromny: niższe, wyższe, dłuższe, krótsze, plastikowe, szklane… a do tego jeszcze ogromna ilość smoczków!
Dla rodziców, szczególnie tych debiutujących, decyzja o wyborze butelki może stanowić nie lada wyzwanie. Jaka butelka dla dziecka będzie najlepsza?
- Zwróć uwagę, z czego jest wykonana. Butelki dla dzieci mogą być z silikonu lub szkła. Najbardziej popularne są jednak plastikowe butelki dla dzieci. Każdy z tych rodzajów butelek ma swoje zalety, ale także i wady. Omówimy je poniżej.
- Oceń umiejętności maluszka: jeśli dziecko ma już możliwość samodzielnego trzymania butelki, warto wybrać taką, która jest odpowiednio wyprofilowana, aby nie wysuwała się z małych rączek. Niektóre butelki mają też specjalne uchwyty.
- Zgodnie z wiekiem dzieci i z ich możliwościami spożywania pokarmów można dobrać także smoczki. Te o najmniejszym rozmiarze i najwolniejszym przepływie zaleca się dla najmniejszych dzieci. Dla starszych dzieci przepływ przez smoczek może być szybszy, a otwór w smoczku większy.
- W przypadku dzieci borykających się z refluksem lub kolkami można sięgnąć po specjalnie wyprofilowane smoczki, które zapobiegają zbyt szybkiemu spożywaniu płynów z butelki, dzięki czemu dziecko nie ulewa i nie boli go brzuszek.
Istnieją również odpowiednio wygięte antykolkowe butelki.
Plastikowe butelki dla dziecka
Najczęściej spotykanym tworzywem, z którego wykonywane są butelki, jest plastik (polipropylen, PP). W przeszłości do produkcji butelek dla dzieci używano m.in. szkodliwego BPA. Obecnie jest to zakazane na terenie UE i USA.
Zalety butelek plastikowych:
- są lekkie,
- nie tłuką się (mogą pęknąć, ale nie rozbijają się na małe kawałki).
Wady butelek plastikowych:
- trudne w utrzymaniu w czystości,
- wymagają wymiany co kilka miesięcy,
- ulegają przebarwieniom pod wpływem zawartości,
- mogą chłonąć zapachy,
- przyczyniają się do zanieczyszczania planety zbędnym plastikiem,
- nawet butelki BPA-free mogą zawierać inne szkodliwe substancje chemiczne, jak m.in. BPS.
Szklane butelki dla dziecka
Zalety szklanych butelek dla dzieci:
- są ekologiczne, nie zaśmiecają planety,
- nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych,
- nie ulegają przebarwieniom,
- nie przesiąkają zapachami.
Wady szklanych butelek dla dzieci:
- mogą się potłuc, kalecząc dziecko,
- są cięższe niż butelki plastikowe.
Polecamy
Karmienie dziecka butelką – co warto wiedzieć?
Karmienie butelką to wcale nie jest bułka z masłem, szczególnie dla kobiet, które zostały mamą po raz pierwszy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, żeby było ono komfortowe dla dziecka, a przede wszystkim bezpieczne.
Pojemność butelki dla dziecka
Pojemność butelki powinna być dostosowana do wieku dziecka, jego masy ciała i ilości spożywanego pokarmu. Zaleca się, aby porcję przygotowanego pokarmu dziecko spożywało na raz.
Jeśli butelka nie zostanie opróżniona w całości, nie powinna stać dłużej niż 30–60 minut. To oznacza, że przy kolejnym karmieniu, po kilku godzinach, trzeba przygotować nową porcję mleka lub innego posiłku dla malucha.
Orientacyjna pojemność butelek dla dzieci:
- do ok. 4 miesiąca życia – od ok. 80 do 125 ml;
- od ok. 4 miesiąca życia do roku – 150-250 ml;
- od ok. 9 miesiąca życia – 250-325ml.
Jak myć butelki dla dzieci?
Niezależnie od tego, czy mamy szklane czy plastikowe butelki dla dzieci, w trosce o zdrowie maluchów należy ze szczególną starannością myć butelki i smoczki. Jak prawidłowo myć butelki?
- Zacznij od umycia pod bieżącą wodą. Używaj delikatnych środków do mycia butelek. Specjalne preparaty ułatwiają usuwanie resztek mleka i są bezpieczne dla dzieci.
- Przed wyparzaniem zapoznaj się z instrukcją, gdyż niektóre tworzywa sztuczne mogą ulec odkształceniu pod wpływem temperatur.
- Trudno dostępne wnętrze butelki należy czyścić specjalną szczotką. Pamiętaj o starannym myciu i regularnym wyparzaniu szczotki. Należy ją również często zmieniać, podobnie jak gąbeczki do mycia naczyń.
- Unikaj szczotek lub gąbek, które są ostre i mogą tworzyć ryski wewnątrz butelki. Te mikrouszkodzenia mogą sprzyjać gromadzeniu się bakterii i resztek pokarmu.
- Wysoka temperatura (wrzątek) sprzyja eliminacji drobnoustrojów. Butelki można wyparzać wodą z czajnika, w sterylizatorze, wyparzaczu, a nawet w mikrofalówce.
- Nowoczesne sterylizatory z lampami UV skutecznie dezynfekują smoczki. Przedmioty muszą zostać uprzednio umyte, gdyż promieniowanie nie przedostaje się przez zanieczyszczenia.
- Umyte i wyparzone butelki starannie wysusz i przechowuj w bezpiecznym, suchym miejscu.
- Jeśli musisz umyć butelkę, a nie masz pod ręką specjalnej szczoteczki, możesz doraźnie skorzystać z gąbki do mycia naczyń, wbitej na widelec.