Asymetria u niemowlaka – objawy, przyczyny, leczenie
Spis treści:
Asymetria u niemowlaka – na co zwrócić uwagę?
Asymetria ułożeniowa występuje wtedy, gdy dziecko układa się asymetrycznie, preferując jedną stronę ciała. Położone na wznak odwraca główkę w tę samą stronę, może też wyginać ciało w literę C.
Asymetria u niemowlaka najczęściej jest stanem fizjologicznym, zanika wraz z rozwojem dziecka. Gdy w trzecim–czwartym miesiącu niemowlę nie będzie dążyło do symetrii, wciąż będzie układało się asymetrycznie w stosunku do linii środkowej ciała, możemy mówić o asymetrii utrwalonej, którą uznaje się za patologię.
Jak rozpoznać asymetrię u niemowlaka?
Asymetrię u niemowlaka dostrzeżemy bez problemu: maluch odwraca się w tę samą stronę. Objawy asymetrii ułożeniowej to m.in.:
- układanie główki tylko na jedną stronę (co może prowadzić do jej odkształcenia);
- wkładanie do buzi tylko jednej rączki;
- problem z symetrycznym podporem w pozycji na brzuszku, kierowanie głowy tylko w jedną stronę;
- w czasie aktywności wybór tylko jednej strony (przekręcanie się tylko przez jedno ramię, sięganie po zabawkę tylko jedną rączką).
Na czym polega asymetria ułożeniowa u niemowlaka?
Asymetria może rozwinąć się w okresie przedporodowym lub porodowym. Jej objawy mogą dotyczyć struktur ciała (asymetria strukturalna), jego funkcji (asymetria funkcjonalna) lub jednego i drugiego; związane są z określonym obszarem ciała (asymetria miejscowa) lub całym ciałem (asymetria uogólniona).
Niemowlę nie przyjmuje symetrycznej pozycji, ponieważ jego układ nerwowy nie jest na tyle rozwinięty, aby świadomie kontrolować ciało. Układanie się dziecka w linii środkowej pojawia się około trzeciego-czwartego miesiąca życia.
Asymetria ułożeniowa najczęściej jest stanem fizjologicznym, ale jeśli nie zanika, może utrudniać rozwój dziecka. Dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem pediatrą – im szybciej zaczniemy działać, tym szybciej zapomnimy o asymetrii ułożeniowej.
Polecamy
Stymulacja rozwoju niemowlaka
Rodzice niemowlęcia bardzo często zadają sobie pytanie, czy ich dziecko rozwija się prawidłowo. Niepokój zazwyczaj pojawia się, kiedy zaczynają porównywać swoje dziecko z innymi maluchami w tym samym wieku, które potrafią więcej. Warto jednak wiedzieć, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie, a ramy czasowe nabywania nowych umiejętności są dość szerokie. W prawidłowym wzrastaniu dziecka największe znaczenie ma zabawa oraz odpowiednie żywienie. Jak stymulować noworodka?
Asymetria u niemowlaka – przyczyny
Główne przyczyny asymetrii u niemowlaka to „wyuczona” pozycja – dziecko układa się w sposób, jaki pamięta z życia płodowego – i brak przemienności: układanie niemowlaka w łóżeczku w tej samej pozycji, podchodzenie do niego zawsze z tej samej strony, noszenie na tej samej ręce itp.
Inne przyczyny asymetrii u niemowlaka to:
- wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe,
- wady wzroku i słuchu,
- kręcz szyi,
- porażenie splotu barkowego,
- dziecięce porażenie mózgowe,
- skolioza.
Jak leczyć asymetrię u niemowląt?
O symetrię warto zadbać, jest ona ważna dla rozwoju dziecka. Gdy zaobserwujesz objawy asymetrii, skonsultuj się z pediatrą. Sprawdzi on, czy jest ona fizjologią, czy wiąże się z nieprawidłowościami w rozwoju. Może także zalecić konsultację np. z neurologiem – niekiedy asymetria może świadczyć o zaburzeniach układu nerwowego.
W leczeniu asymetrii u niemowląt najczęściej wystarczy zmiana codziennych nawyków, wsparciem jest także rehabilitacja. Metody terapeutyczne, które stosuje się w przypadku asymetrii, to głównie metoda Vojty oraz NDT-Bobath.
Ćwiczenia na asymetrię niemowląt
Ćwiczenia na asymetrię niemowląt to przede wszystkim te zachęcające do wybrania mniej lubianej strony – dziecko musi wykonać pewien wysiłek, uruchomić mięśnie odpowiedzialne za trudniejszą pozycję. W czasie codziennych czynności powinnyśmy pamiętać o zasadzie naprzemienności: noszenie, karmienie itp. powinny się odbywać z różnych stron (raz układamy dziecko na lewej, raz na prawej ręce).
Angażujmy mniej aktywną stronę, np. układając po tej stronie zabawki, zmieniając ustawienie łóżeczka i zachęcając dziecko do patrzenia w różnych kierunkach. W czasie codziennej zabawy warto także pokazywać dziecku symetrię ciała – kołysać na obydwie strony i układać symetrycznie w łóżeczku.
Źródła:
- Michalska A. [i in.], Diagnostyka różnicowa asymetrii niemowląt, „Developmental Period Medicine” 2016; XX(4).
- Szulc J., Jest z nami dziecko. Poradnik początkujących rodziców, Agora, Warszawa 2018.