10 najczęstszych powodów płaczu niemowlęcia
Spis treści:
Dlaczego niemowlak płacze?
Płacz niemowlaka to podstawowy sposób komunikowania się z otoczeniem. Płacz może pojawić się w każdej sytuacji, w której maluszek czuje się niekomfortowo. Zdrowy niemowlak może płakać od jednej do trzech godzin dziennie – i płacz nie jest wówczas niepokojącym sygnałem. Bardzo często maluch płacze bez powodu lub po to, aby zasygnalizować dyskomfort czy potrzebę bliskości. Zastosowanie tego pierwszego, uniwersalnego języka, jakim porozumiewa się maluch, jest zatem bardzo wszechstronne. Z czasem, gdy maluch jest już w stanie skojarzyć fakt płaczu z pojawieniem się zainteresowania ze strony rodzica – płacz może być świadomie traktowany jako sposób zwrócenia na siebie uwagi.
Przyczyny płaczu niemowlęcia
Istnieje wiele przyczyn płaczu niemowlęcia – od znudzenia, poprzez odczuwanie zimna czy głodu, aż po występowanie dolegliwości bólowych. Dlaczego niemowlę płacze przed zaśnięciem lub w ciągu dnia? Oto najczęstsze przyczyny:
- maluch odczuwa zimno lub jest przegrzany,
- dziecko jest głodne lub przejedzone,
- maluchowi dokucza kolka,
- wyrzynaniu się ząbków towarzyszy ból dziąseł,
- maluch jest zestresowany, reaguje na nerwową atmosferę czy zachowanie rodziców,
- maluszek jest zmęczony i senny,
- dziecko ma pełną pieluszkę, czemu może towarzyszyć podrażnienie skóry,
- pojawiła się infekcja lub gorączka,
- dziecku brakuje bliskości rodzica,
- dziecko jest po prostu znudzone.
Jak poradzić sobie z płaczem niemowlaka?
Sposobów radzenia sobie z płaczem małego dziecka jest tyle, ile przyczyn płaczu. Gdy maluch płacze, bo jest znudzony lub brakuje mu bliskości, zazwyczaj wystarczy przytulenie i ukołysanie. W przebiegu kolki można nosić maluszka w taki sposób, aby główka była wyżej niż reszta ciała, a brzuszek przylegał do przedramienia rodziców – ułatwi to odprowadzenie gazów z przewodu pokarmowego. Ponadto można wykonywać ciepłe okłady na brzuszek oraz masaże brzuszka. Gdy przyczyną płaczu jest brak komfortu termicznego, należy dopasować temperaturę w pomieszczeniu oraz strój do potrzeb maluszka.
Jak uspokoić płaczące dziecko?
Sposoby na uspokojenie płaczącego niemowlaka zależą przede wszystkim od przyczyny płaczu. Konieczne jest wówczas określenie, dlaczego maluch płacze i wyeliminowanie tej przyczyny. W wielu przypadkach wystarczy po prostu uspokoić maluszka i zapewnić mu nieco bliskości – taka metoda sprawdza się przede wszystkim wtedy, gdy płacz pojawia się bez konkretnego powodu. Aby uspokoić zapłakane niemowlę, należy wziąć dziecko na ręce i przytulić maluszka, wykonując delikatne, kołyszące ruchy. Można zaśpiewać dziecku piosenkę, a jeśli maluszek lubi wodę– wykonać relaksującą, ciepłą kąpiel. Niektóre dzieci uspokajają się, słysząc monotonne dźwięki, np. odkurzacz czy suszarkę.
Czy wiesz, dlaczego noworodek płacze?
Istnieje kilka wskazówek, dzięki którym łatwiejsze jest rozpoznanie potencjalnej przyczyny płaczu niemowlaka. Nagły, przeraźliwy płacz noworodka może sygnalizować ból. Zazwyczaj jest on spowodowany przez kolkę i towarzyszące jej skurcze brzuszka. Wówczas histeryczny płacz niemowlaka pojawia się po posiłku, ciało maluszka jest napięte, a kolce może towarzyszyć ulewanie pokarmu oraz oddawanie gazów. Jeśli pojawia się nagły, histeryczny płacz niemowlaka, a podejrzewamy, że to nie kolka jest źródłem bólu – warto skonsultować się z pediatrą.
Dlaczego niemowlę płacze wieczorem?
Wieczorny płacz niemowlaka może być spowodowany zmęczeniem, narażeniem na zbyt wiele bodźców w ciągu dnia i sennością. Maluszek może pocierać oczka, ziewać, dziecko jest marudne. Dlaczego niemowlę płacze po kąpieli? Może to wynikać z niedojrzałości systemu termoregulacji i szybkiego wychładzania ciała po kąpieli. Po wyjęciu z ciepłej wody maluch zaczyna odczuwać chłód i jest to powodem płaczu. Także przegrzanie lub wychłodzenie malucha w ciągu dnia może być przyczyną płaczu. Wystarczy wówczas sprawdzić skórę na karku maluszka. Gdy jest ciepła i spocona, maluchowi jest za gorąco, gdy jest zimna – dziecko odczuwa chłód.
Dlaczego niemowlę płacze przy karmieniu piersią?
Być może nie odpowiada mu smak mleka, a może pokarmu jest zbyt mało. Przyczyną niepokoju maluszka może być także ząbkowanie – wówczas ssanie piersi może powodować ból dziąseł. W okresie ząbkowania dziecko może płakać nie tylko podczas karmienia piersią – ciągły płacz noworodka może być spowodowany obrzękiem i bolesnością dziąseł. Wówczas wystarczy zajrzeć do buzi maluszka – dziąsła są czerwone i obrzęknięte, widoczne mogą być ząbki przebijające się przez dziąsło.
Dlaczego niemowlę płacze po jedzeniu?
Może jest po prostu przejedzone – wówczas ma pełny brzuszek i może ulewać pokarm. A gdy przyczyną płaczu jest potrzeba bliskości, maluszek kwili i cicho popłakuje. Z kolei głośny płacz towarzyszący przebudzeniu w nocy może wynikać z uczucia głodu lub pełnej pieluszki. Histeryczny płacz rocznego dziecka w nocy najczęściej jest konsekwencją koszmarów sennych.
Źródła:
- Murkoff H., Pierwszy rok życia dziecka, Rebis, 2020 r.