Wybroczyny u dziecka - objawy, przyczyny, leczenie / gettyimages Wybroczyny u dziecka - objawy, przyczyny, leczenie / gettyimages

Wybroczyny u dziecka – objawy, przyczyny, leczenie

Wybroczyny to niewielkie plamki na skórze i błonach śluzowych powstałe na skutek uszkodzenia naczyń włosowatych. Zwykle pojawiają się one w skupiskach, przez co mylone są z wysypką. Przyczyny ich występowania mogą być zróżnicowane – począwszy od nasilonego kaszlu przez urazy mechaniczne aż po choroby nowotworowe. Wybroczyny u dziecka zazwyczaj widoczne są na twarzy, rękach, brzuchu, nogach i stopach. Stanowią one przesłankę do konsultacji z lekarzem pediatrią.

Spis treści:

Co to są wybroczyny?

Wybroczyny to niewielkie zmiany skórne, których średnica nie przekracza 3 mm. Są one wynaczynieniami krwi z naczyń włosowatych, powstającymi m.in. na skutek wysokiego ciśnienia wewnątrz nich. Punkciki te mogą występować na całym ciele, jednakże najczęściej pojawiają się na: twarzy, rękach, klatce piersiowej, brzuchu, nogach i stopach. Wybroczyny mają tendencję do występowania w skupiskach, przez co niekiedy mogą być mylone z wysypką

W przeciwieństwie do innych wykwitów skórnych wybroczyny nie bledną pod wpływem nacisku. Przybierają one barwę czerwoną, brunatną bądź fioletową i wyraźnie odznaczają się od skóry niezmienionej chorobowo. Ich pojawienie się na skórze jest przesłanką do natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

Wybroczyny u dziecka – objawy

Podstawowym symptomem wybroczyn u dziecka jest występowanie na skórze i błonach śluzowych drobnych punkcików o czerwonym, brunatnym bądź fioletowym zabarwieniu. Same w sobie nie stwarzają one niebezpieczeństwa dla życia bądź zdrowia dziecka, jednakże niekiedy mogą być jednym z objawów poważniejszych dolegliwości, w tym m.in. zapalenia naczyń włosowatych. 

Z tego powodu zauważenie na skórze dziecka drobnych plamek powinno skłonić nas do konsultacji z dermatologiem, który na podstawie wywiadu i przeprowadzonych badań będzie mógł postawić diagnozę i wdrożyć odpowiednio ukierunkowane leczenie.

Skąd wybroczyny u dziecka?

Bezpośrednią przyczyną występowania wybroczyn zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych jest podwyższone ciśnienie krwi w naczyniach włosowatych bądź drobnych tętnicach, a także przenikanie erytrocytów (krwinek czerwonych) przez ściany tychże naczyń. Chcąc dowiedzieć się, skąd się one wzięły, należy udać się do dermatologa i wykonać morfologię krwi z oznaczeniem krzepnięcia krwi oraz liczby trombocytów. Warto też zwrócić uwagę na objawy towarzyszące wybroczynom. Gdy dziecko z wybroczynami gorączkuje, konieczne może okazać się wykonanie posiewu krwi.

Czym zajmuje się lekarz pediatra?

Polecamy

Czym zajmuje się lekarz pediatra?

Dla rodziców małych dzieci wizyty u pediatry stają się nierzadko stałym punktem w grafiku. Częste w wieku żłobkowym i przedszkolnym infekcje, szczepienia, bilanse, alergie... to tylko wierzchołek listy wyzwań, z którymi musimy się mierzyć. Jak wybrać dobrego pediatrę? Podpowiadamy.

Czytaj

Przyczyny wybroczyn u dziecka

Przyczyny pojawienia się wybroczyn na skórze i błonach śluzowych dziecka mogą być zróżnicowane. Niekiedy powstają one u noworodków i niemowląt na skutek silnego płaczu, wymiotów bądź kaszlu. W takiej sytuacji możemy zaobserwować je na twarzy i w jej okolicach. Tego typu wybroczyny nie są groźne i zwykle ustępują samoistnie po kilku dniach. Niemniej jednak na wszelki wypadek warto udać się do lekarza w celu postawienia trafnej diagnozy. 

Podwyższone ciśnienie krwi w naczyniach krwionośnych, będące bezpośrednim podłożem powstawania wybroczyn, może wystąpić również na skutek wzmożonego wysiłku fizycznego, np. podniesienia ciężaru. W takiej sytuacji pojawią się one na rękach, szyi bądź klatce piersiowej i również ustąpią samoistnie. Inną przyczyną występowania wybroczyn są urazy mechaniczne (np. uderzenie, skaleczenie, otarcie), które u dzieci są stosunkowo częste. 

Inne możliwe przyczyny wybroczyn to:

 • problemy z krzepliwością krwi, 
 • stosowanie leków przeciwzakrzepowych, 
 • małopłytkowość (skaza krwotoczna), 
 • choroby zakaźne: mononukleoza, szkarlatyna, gorączka krwotoczna,
 • tyfus plamisty, 
 • białaczka,
 • autoimmunologiczne zapalenie naczyń krwionośnych (choroba Schonleina-Henocha), 
 • niedobór witaminy C, 
 • tyfus plamisty,
 • celiakia,
 • toczeń rumieniowaty układowy,
 • choroba Kawasaki, 
 • sepsa,
 • infekcyjne zapalenie wsierdzia,
 • chłoniak.

Jak leczyć wybroczyny u dziecka?

Podstawą w leczeniu wybroczyn u dziecka jest poprawne zidentyfikowanie przyczyny ich występowania. Wówczas będzie można wdrożyć odpowiednio ukierunkowane leczenie. W tym celu należy udać się do lekarza pediatrii i dermatologa, który po obejrzeniu zmian skórnych i przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego będzie mógł ocenić charakter zmian. Niekiedy dodatkowo może zalecić wykonanie morfologii krwi. Jeśli wybroczyny występują wskutek podwyższonego ciśnienia krwi z powodu kaszlu, wymiotów, płaczu czy też urazów mechanicznych, zwykle nie ma potrzeby wdrażania leczenia. Wówczas znikają one samoistnie po kilku dniach.

  Sprawdź powiązane tematy

  newsletter-main

  Wszystko, czego potrzebujesz
  na Twoim mailu

  Newsletter Hellomama da Ci dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

   newsletter-main-decorator
   newsletter-staying

   Zostań z nami jeszcze chwilę!

   Zapisz się do newslettera HelloMama

   Zyskaj dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

    newsletter-staying-decorator-1
    newsletter-staying-decorator-2