Wybroczyny u dziecka - objawy, przyczyny, leczenie / gettyimages Wybroczyny u dziecka - objawy, przyczyny, leczenie / gettyimages

Wybroczyny u dziecka – objawy, przyczyny, leczenie

Wybroczyny to niewielkie plamki na skórze i błonach śluzowych powstałe na skutek uszkodzenia naczyń włosowatych. Zwykle pojawiają się one w skupiskach, przez co mylone są z wysypką. Przyczyny ich występowania mogą być zróżnicowane – począwszy od nasilonego kaszlu przez urazy mechaniczne aż po choroby nowotworowe. Wybroczyny u dziecka zazwyczaj widoczne są na twarzy, rękach, brzuchu, nogach i stopach. Stanowią one przesłankę do konsultacji z lekarzem pediatrią.

Spis treści:

Co to są wybroczyny?

Wybroczyny to niewielkie zmiany skórne, których średnica nie przekracza 3 mm. Są one wynaczynieniami krwi z naczyń włosowatych, powstającymi m.in. na skutek wysokiego ciśnienia wewnątrz nich. Punkciki te mogą występować na całym ciele, jednakże najczęściej pojawiają się na: twarzy, rękach, klatce piersiowej, brzuchu, nogach i stopach. Wybroczyny mają tendencję do występowania w skupiskach, przez co niekiedy mogą być mylone z wysypką

W przeciwieństwie do innych wykwitów skórnych wybroczyny nie bledną pod wpływem nacisku. Przybierają one barwę czerwoną, brunatną bądź fioletową i wyraźnie odznaczają się od skóry niezmienionej chorobowo. Ich pojawienie się na skórze jest przesłanką do natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

Wybroczyny u dziecka – objawy

Podstawowym symptomem wybroczyn u dziecka jest występowanie na skórze i błonach śluzowych drobnych punkcików o czerwonym, brunatnym bądź fioletowym zabarwieniu. Same w sobie nie stwarzają one niebezpieczeństwa dla życia bądź zdrowia dziecka, jednakże niekiedy mogą być jednym z objawów poważniejszych dolegliwości, w tym m.in. zapalenia naczyń włosowatych. 

Z tego powodu zauważenie na skórze dziecka drobnych plamek powinno skłonić nas do konsultacji z dermatologiem, który na podstawie wywiadu i przeprowadzonych badań będzie mógł postawić diagnozę i wdrożyć odpowiednio ukierunkowane leczenie.

Skąd wybroczyny u dziecka?

Bezpośrednią przyczyną występowania wybroczyn zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych jest podwyższone ciśnienie krwi w naczyniach włosowatych bądź drobnych tętnicach, a także przenikanie erytrocytów (krwinek czerwonych) przez ściany tychże naczyń. Chcąc dowiedzieć się, skąd się one wzięły, należy udać się do dermatologa i wykonać morfologię krwi z oznaczeniem krzepnięcia krwi oraz liczby trombocytów. Warto też zwrócić uwagę na objawy towarzyszące wybroczynom. Gdy dziecko z wybroczynami gorączkuje, konieczne może okazać się wykonanie posiewu krwi.

Czym zajmuje się lekarz pediatra?

Polecamy

Czym zajmuje się lekarz pediatra?

Dla rodziców małych dzieci wizyty u pediatry stają się nierzadko stałym punktem w grafiku. Częste w wieku żłobkowym i przedszkolnym infekcje, szczepienia, bilanse, alergie... to tylko wierzchołek listy wyzwań, z którymi musimy się mierzyć. Jak wybrać dobrego pediatrę? Podpowiadamy.

Czytaj

Przyczyny wybroczyn u dziecka

Przyczyny pojawienia się wybroczyn na skórze i błonach śluzowych dziecka mogą być zróżnicowane. Niekiedy powstają one u noworodków i niemowląt na skutek silnego płaczu, wymiotów bądź kaszlu. W takiej sytuacji możemy zaobserwować je na twarzy i w jej okolicach. Tego typu wybroczyny nie są groźne i zwykle ustępują samoistnie po kilku dniach. Niemniej jednak na wszelki wypadek warto udać się do lekarza w celu postawienia trafnej diagnozy. 

Podwyższone ciśnienie krwi w naczyniach krwionośnych, będące bezpośrednim podłożem powstawania wybroczyn, może wystąpić również na skutek wzmożonego wysiłku fizycznego, np. podniesienia ciężaru. W takiej sytuacji pojawią się one na rękach, szyi bądź klatce piersiowej i również ustąpią samoistnie. Inną przyczyną występowania wybroczyn są urazy mechaniczne (np. uderzenie, skaleczenie, otarcie), które u dzieci są stosunkowo częste. 

Inne możliwe przyczyny wybroczyn to:

  • problemy z krzepliwością krwi, 
  • stosowanie leków przeciwzakrzepowych, 
  • małopłytkowość (skaza krwotoczna), 
  • choroby zakaźne: mononukleoza, szkarlatyna, gorączka krwotoczna,
  • tyfus plamisty, 
  • białaczka,
  • autoimmunologiczne zapalenie naczyń krwionośnych (choroba Schonleina-Henocha), 
  • niedobór witaminy C, 
  • tyfus plamisty,
  • celiakia,
  • toczeń rumieniowaty układowy,
  • choroba Kawasaki, 
  • sepsa,
  • infekcyjne zapalenie wsierdzia,
  • chłoniak.

Jak leczyć wybroczyny u dziecka?

Podstawą w leczeniu wybroczyn u dziecka jest poprawne zidentyfikowanie przyczyny ich występowania. Wówczas będzie można wdrożyć odpowiednio ukierunkowane leczenie. W tym celu należy udać się do lekarza pediatrii i dermatologa, który po obejrzeniu zmian skórnych i przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego będzie mógł ocenić charakter zmian. Niekiedy dodatkowo może zalecić wykonanie morfologii krwi. Jeśli wybroczyny występują wskutek podwyższonego ciśnienia krwi z powodu kaszlu, wymiotów, płaczu czy też urazów mechanicznych, zwykle nie ma potrzeby wdrażania leczenia. Wówczas znikają one samoistnie po kilku dniach.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź