Podkrążone oczy u dziecka/fot. iStock Podkrążone oczy u dziecka/fot. iStock

Podkrążone oczy u dziecka

Cienie pod oczami u niemowlaka czy starszego dziecka, choć zawsze budzą niepokój u rodziców, nie muszą oznaczać choroby. O czym mogą świadczyć sińce pod oczami u rocznego dziecka i kiedy konieczna jest konsultacja lekarska?

Spis treści:

Co może być przyczyną podkrążonych oczu u dziecka?

Cienie pod oczami u dziecka rzadko kiedy są objawem poważnej choroby. Podkrążone oczy u niemowlaka czy starszego malucha najczęściej widoczne są przy jasnej karnacji, gdy naczynia krwionośne prześwitują przez delikatną skórę. Istotną rolę odgrywa również podłoże genetyczne. W przypadku gdy rodzice często mają podkrążone oczy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że u dziecka będzie podobnie

Sińce pod oczami pojawiają się przy niewyspaniu, przemęczeniu i odwodnieniu organizmu. Choć podsiniałe oczy u dziecka – w większości przypadków – nie powinny być powodem do niepokoju, to czasami mogą świadczyć o rozwijających się schorzeniach i dolegliwościach.

Podkrążone oczy u dziecka – na co mogą wskazywać?

U większości dzieci – po odpoczynku, wyspaniu i wyjściu na świeże powietrze – sińce znikają. Kiedy jednak cienie pod oczami utrzymują się długo lub towarzyszą im inne niepokojące objawy, istnieje prawdopodobieństwo, że są wynikiem choroby. O czym mogą świadczyć sińce pod oczami u niemowlaka lub starszego dziecka?

Choroby alergiczne

Podkrążone oczy u dziecka mogą być wynikiem chorób alergicznych – alergicznego zapalenia  spojówek, alergicznego nieżytu nosa lub atopowego zapalenia skóry. Reakcji alergicznej towarzyszy kichanie, wodnista wydzielina z nosa, przekrwawione błony śluzowe zatok i nosa, świąd i pieczenie oczu. W przypadku alergii pokarmowej może pojawić się ból brzucha, wymioty, biegunki, a nawet krew w stolcu. 

Anemia

Siniaki pod oczami pojawiają się również u dzieci zmagających się z anemią wynikającą z niedoboru żelaza. Anemia dotyczy niemalże jednej trzeciej maluchów, a leczona nie jest powodem do niepokoju. Gdy oprócz cieni pod oczami wystąpi bladość skóry, brak apetytu, osłabienie, poczucie ciągłego zmęczenia czy osłabienie kondycji włosów, warto skonsultować się z lekarzem. Diagnoza stawiana jest w oparciu o badania krwi, a leczenie polega na stosowaniu zbilansowanej diety, zawierającej dużą ilość wspomnianego pierwiastka. W niektórych przypadkach konieczna jest suplementacja żelaza w odpowiedniej dawce.

Zakażenie pasożytami  

Worki pod oczami u dziecka mogą wynikać z obecności pasożytów w przewodzie pokarmowym. To dolegliwość stosunkowo często rozpoznawana u maluchów, która w głównej mierze wynika z  nieprzestrzegania przez najmłodszych zasad prawidłowej higieny. Na obecność pasożytów wskazuje także ból brzucha, świąd w okolicy odbytu, biegunki lub wymioty. Choć najczęściej występującymi pasożytami u dzieci są owsiki i glista ludzka, to zdarzają się zakażenia tasiemcem czy lambliami. 

Odwodnienie organizmu

Problemom ze strony układu pokarmowego – wymiotom, biegunce czy zaburzeniom równowagi wodno-elektrolitowej organizmu – często towarzyszy bladość skóry i cienie pod oczami. Odwodnienie może pojawić się na skutek jelitówki, wymiotów, gorączki czy upałów, przy niedostatecznej podaży płynów. 

Choroby nerek

Sińce pod oczami mogą świadczyć o nieprawidłowym funkcjonowaniu układu moczowego. Charakterystycznymi objawami zapalenia jest częstomocz, nieprzyjemny zapach moczu, ból podczas mikcji, obecność białka lub krwinek czerwonych w moczu.

Co na sińce pod oczami u dzieci?

Jak postąpić w przypadku, gdy u dziecka pojawią się sińce pod oczami ? Wszystko uzależnione jest od przyczyny, która je spowodowała i tego, od jak dawna są widoczne. Jeśli sińce pod oczami u dziecka utrzymują się dłuższy czas i nie znikają pomimo wyspania i wypoczynku, należy zgłosić się do lekarza. W przypadku gdy pojawią się inne objawy wskazujące na chorobę, niezwłocznie powinniśmy udać się z dzieckiem na konsultację. 

By postawić właściwą diagnozę niezbędne jest wykonanie badań laboratoryjnych z krwi – morfologii, poziomu żelaza i glukozy we krwi. Jeśli zaobserwujemy u dziecka objawy alergiczne – kichanie, przekrwienie błony śluzowej zatok i nosa czy pieczenie oczu – warto udać się do alergologa. W przypadku nasilonych objawów być może konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań i przeprowadzenie immunoterapii swoistej – odczulania.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź