O czym świadczy guzek za uchem na kości u dziecka? /fot. AdobeStock O czym świadczy guzek za uchem na kości u dziecka? /fot. AdobeStock

O czym świadczy guzek za uchem na kości u dziecka?

Guzek za uchem u dziecka z reguły budzi niepokój wśród rodziców. Wynika to z faktu, że poza najczęstszą przyczyną, jaką jest infekcja, może być objawem groźniejszych schorzeń, m.in. chorób nowotworowych. Sprawdź, czym różni się kaszak od powiększonego węzła chłonnego za uchem.

Spis treści:

Guz za uchem na kości u dziecka

Rodzice małych dzieci są szczególnie wyczuleni na jakiekolwiek zmiany powstające na ciele maluszka. Mogą je zauważyć np. przy kąpieli lub ubierania dziecka. Należy jednak pamiętać, że za uchem fizjologicznie znajduje się wyrostek sutkowaty, który mylnie może oceniany być przez rodziców jako nieprawidłowość. 

Wykrycie guzka za uchem na kości u dziecka stanowi powód do niepokoju dla wielu rodziców. Związane jest to z możliwymi poważnymi przyczynami takiej zmiany. Jeśli guzek za uchem u dziecka pojawia się w czasie trwającej infekcji, najczęściej nie wymaga dalszej diagnostyki, gdyż w znaczącej większości przypadków jest to powiększony ze względu na stan zapalny węzeł chłonny

To jeden z typowych objawów w czasie częstych wśród maluchów chorób wirusowych czy bakteryjnych. Gdy jednak narośl za uchem u dziecka pojawia się znienacka, bez towarzyszącej infekcji, zawsze wymaga dalszej dokładnej diagnostyki.

Kaszak, czyli guzek za uchem

Za uchem, na owłosionej skórze głowy mogą się lokalizować kaszaki. Są to torbiele naskórkowe lub – częściej – wywodzące się z mieszków włosowych. W przypadku ich powstawania dochodzi do blokady wydzielania łoju i gromadzenia się go w postaci torbieli. Po nacięciu wydobywa się z niego gęsta treść o żółtej barwie i nieprzyjemnym zapachu. 

Guzek za uchem, który jest kaszakiem, jest przesuwalny i miękki. Nie wywołuje dolegliwości bólowych. Kaszaków nie powinno się wyciskać samodzielnie, gdyż może doprowadzić to do nadkażenia torbieli i rozwoju zapalenia. Najlepiej, aby zmiany zostały usunięte przez lekarza.

Powiększone węzły chłonne

Inną możliwą przyczyną powodującą zgrubienie za uchem u dziecka są powiększone węzły chłonne (limfadenopatia). Objaw ten może być objawem infekcji, ale też symptomem toczącego się procesu nowotworowego. Z tego powodu bardzo ważne jest ich różnicowanie. W przypadku chorób nowotworowych węzły są twarde, niebolesne, nieprzesuwalne i występują w pakietach. 

Do powiększenia węzłów chłonnych tylnych szyi dochodzi w przebiegu chorób wirusowych, np. różyczki czy mononukleozy, oraz bakteryjnych, np. anginy. Limfadenopatia stanowi również jeden z objawów choroby Kawasakiego. Co ciekawe, powiększone węzły chłonne mogą także występować u dzieci cierpiących z powodu próchnicy zębów. Ważne jednak, aby limfadenopatia została oceniona przez lekarza, aby wykluczyć możliwe groźne przyczyny.

Nie każda krostka u dziecka jest powodem do obaw. Kiedy wysypka wymaga wizyty u lekarza? 

Polecamy

Nie każda krostka u dziecka jest powodem do obaw. Kiedy wysypka wymaga wizyty u lekarza? 

Spokojnie, po pierwsze wysypka nie zawsze oznacza alergię na białka mleka. Powodów może być wiele i wcale nie muszą oznaczać przymusowej restrykcyjnej diety i ciągnących się kłopotów ze skórą. Skaza białkowa to najczęściej padająca diagnoza, ale nie ma co diagnozować pochopnie, a tym bardziej samodzielnie lub posiłkując się internetowymi forami.

Czytaj

Czy guzek za uchem może świadczyć o czymś poważniejszym

Każdą zmianę na skórze dziecka warto skonsultować z lekarzem pediatrą. Tak samo jest w przypadku guzków za uchem. Niepokój powinien budzić nieruchomy guzek za uchem u dziecka, szczególnie jeśli jest twardy i niebolesny. Podobnie, jeśli guzki występują w pakietach. 

Może być to jeden z objawów m.in. białaczek oraz chłoniaków, a także nowotworów głowy i szyi. Jeśli lekarz będzie miał wątpliwości związane z etiologią zmiany, skieruje dziecko na dalszą specjalistyczną diagnostykę. Guzek za uchem, nad którym skóra jest obrzęknięta lub zaczerwieniona, może być symptomem zapalenia wyrostka sutkowatego. Jest to powikłanie zapalenia ucha środkowego, często dotykającego małe dzieci. W tej sytuacji konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii. 

Większość przypadków związanych z guzkiem za uchem świadczy o infekcji, ale odpowiednie wczesne zauważenie zmiany przez rodziców może umożliwić wdrożenie diagnostyki poważniejszych przyczyn, np. chorób nowotworowych. Z tego powodu jakiekolwiek zmiany powstałe za uchem u dziecka, którym nie towarzyszy przebiegająca infekcja, wymagają konsultacji z lekarzem.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź