Książki edukacyjne dla 2-latka Książki edukacyjne dla 2-latka / iStock

Książki edukacyjne dla 2-latka

Wprowadzenie dziecka w magiczny świat książkowych historii warto rozpocząć już od najmłodszych lat, dostosowując rodzaj lektury do wieku malucha. Książki edukacyjne dla 2-latka sprzyjają rozwojowi dziecka – uczą go artykułowania własnych uczuć, praw moralnych i etycznych, poszanowania zdania innych, a także ćwiczą jego wyobraźnię. Jak wybrać książki edukacyjne dla 2-latka? Poniżej podajemy kilka tytułów wartych uwagi!

Spis treści:

Książki edukacyjne dla dwulatka – jakie powinny być?

Książeczki dla dziecka powinny przede wszystkim uwzględniać wiek dziecka, jego aktualne potrzeby i wyzwania rozwojowe. Nie ma nic odkrywczego w tym, że maluchom należy czytać już od najmłodszych lat – co więcej, coraz częściej i głośniej mówi się o pozytywnym wpływie czytanych głośno książek już na etapie życia płodowego dziecka. Tak więc książki edukacyjne dla 2-latka powinny: 

  • być atrakcyjne pod względem wizualnym, a przy tym zawierać sporo różnokolorowych ilustracji, które przyciągną uwagę malucha, 
  • umożliwiać modulację głosu osobie czytającej książkę, a także zawierać sporo wyrazów dźwiękonaśladowczych (typu „kap, kap”; „miau, miau”; „wrrr”), 
  • być pisane prostą i zrozumiałą dla dziecka polszczyzną, 
  • uczyć nowych sytuacji, zachowań i wzorców, 
  • zawierać proste rymowanki, które dziecko będzie miało chęć powtarzać i w ten sposób uczyć się mówić. 

Nie da się ukryć, że książki wspierają rozwój dziecka na każdym etapie jego życia – od niemowlęctwa przez okres przedszkolny aż po wczesnoszkolny i nastoletni. Dobrze dobrane do wieku dziecka lektury sprzyjają rozwojowi mowy malucha, wzbogacają jego przeżycia emocjonalne i duchowe, ćwiczą wyobraźnię, a także poprawiają percepcję. Co więcej, książki edukacyjne dla dzieci w sposób jasny i klarowny wyjaśniają wiele skomplikowanych zagadnień. Kształtują także postawy etyczne dzieci – w bajkach dla maluchów mamy zazwyczaj jasny podział na dobro i zło. Promowane są w nich dobre cechy (pracowitość, uprzejmość, życzliwość, uczciwość, sprawiedliwość, etc.), a złe w sposób jednoznaczny ganione (lenistwo, chamstwo, skąpstwo, chytrość, niesprawiedliwość, etc.).

Jak wybrać książki dla dwulatka?

Wbrew pozorom wybór książek edukacyjnych dla 2-latka nie jest łatwym zadaniem – zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę rynek wydawniczy dla dzieci, który jest naprawdę duży, przez co wybór „odpowiednich” pozycji do czytania maluchowi jest znacznie utrudniony. Dlatego też kupując książki dla dziecka, warto posiłkować się kilkoma podstawowymi kryteriami. 

Upodobania malucha

Przy wyborze książki edukacyjnej dla 2-latka warto przyjrzeć się jego indywidualnym preferencjom, gdyż te ma już w pewnym stopniu ukształtowane, m.in. przez zabawę z rówieśnikami czy oglądanie bajek. Być może dziecko lubi kotki? A może od kotów woli psy czy też takie zwierzęta gospodarskie, jak świnki, krówki czy kurki? Ponadto warto wziąć pod uwagę styl, w jakim napisana jest dana książka – dziecko może bardziej entuzjastycznie reagować na książki z podziałem na role czy też historie rymowane. 

Oprawa graficzna

Nie ma co ukrywać, że dla 2-letniego dziecka aspekty wizualne książeczki mają największe znaczenie. Warto postawić na pozycje z kolorowymi ilustracjami, obrazkami 3D czy też naklejkami. Maluch może zainteresować się również interaktywnymi elementami graficznymi, np. w postaci otwieranych okienek. Na rynku wydawniczym są także książeczki z efektami dźwiękowymi (np. naśladującymi odgłosy zwierząt). 

Potrzeby rozwojowe dziecka

Każde dziecko jest inne i rozwija się we właściwym sobie tempie, dlatego też wyzwania rozwojowe maluchów mogą się od siebie różnić. Dobrym pomysłem jest wybór książeczek, które wspierają rozwój mowy, uczą nowych wyrazów, rozwijają wyobraźnię, etc. 

Propozycje książek edukacyjnych dla 2-latka

  1. „Kicia kocia” – seria książeczek o tytułowej bohaterce, ucząca jak zachować się w różnych sytuacjach (przykładowe tytuły: „Kicia Kocia na basenie”, „Kicia Kocia na plaży”, „Kicia Kocia jest chora”). 
  2. „Pucio” – seria książeczek edukacyjnych, sprzyjająca rozwojowi mowy dziecka.
  3. „Śpij, króliczku” – książeczka ucząca nowych rytuałów (mycie zębów, przebieranie się w piżamkę, zasypianie, etc.), 
  4. „Gdzie jest Spot” – książeczka interaktywna z okienkami, która pozwala dziecku na ćwiczenie wyobraźni, a zarazem na naukę samodzielności. 
  5. „Pierwsze słowa. Akademia mądrego dziecka” – seria książeczek, sprzyjających rozwojowi mowy dziecka.

Książki w czasie zabawy

Najefektywniejszym sposobem wspierania rozwoju małego dziecka jest nauka poprzez zabawę, czemu w dużej mierze mają służyć książki edukacyjne dla maluchów. Na rynku wydawniczym nie brakuje pozycji, które angażują dziecko w zabawę, a przy tym pełnią funkcję edukacyjną. Mowa tu m.in. o: „Książce z dziurą”, w której na każdej stronie zamieszczone są propozycje różnych zabaw, w tym m.in. rzucanie kulką papieru do rysunku dziury w książce. Warto pamiętać, że sami również możemy wymyślać kreatywne i edukacyjne zabawy dla 2-latka przy użyciu książki.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Obcowanie malucha w przedziale wiekowym 0-3 lata z książką odbywa się zwykle za pośrednictwem osoby dorosłej (najczęściej rodzica), co jest niezwykle istotne w kontekście budowania więzi emocjonalnej. Codzienne czytanie książeczek przed snem może stać się rytuałem, który w pewnym stopniu zaspokoi potrzebę bliskości małego dziecka. 

Oprócz tego warto pamiętać, że literatura dziecięca pozytywnie wpływa na rozwój naszych pociech, rozbudza ich ciekawość świata, a także ćwiczy wyobraźnię. Co istotne, kompetencje językowe małych dzieci rozwijają się na długo przed tym, zanim wypowiedzą one pierwsze słowo.  Dlatego też czytanie dziecku bajek znacząco wpływa na rozwój jego mowy – za ich pośrednictwem maluch poznaje brzmienie nowych słów, a także przyswaja intonację i melodyjność języka.  Nie bez znaczenia w tym kontekście jest również to, że czytanie jest doskonałym treningiem umysłu – ćwiczy pamięć, koncentrację, uczy kojarzenia faktów oraz logicznego wnioskowania.

Źródła:

  1. Kruszyńska E., Książka obrazkowa i jej rola w rozwoju dzieci – wprowadzenie w problematykę, Warmińsko-Mazurski Kwartalnik Naukowy, Olsztyn, 2012. 
  2. Stempulak M. Z., Rola wychowawcza książki w procesie rozwoju osobowego małego dziecka zdrowego i niepełnosprawnego,ScientificBulletin of Chełm, Chełm, 2016. 
  3. Dul G., Humeniuk K. (red.), Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka, Kraków, 2018.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź