Spis treści:
Aktywność ruchowa trzylatka – dlaczego jest ważna?
Aktywność fizyczna zapewnia dzieciom prawidłowy rozwój układu mięśniowo-szkieletowego, tj. kości, mięśni i stawów. Pobudza rozwój układu nerwowego, wpływa na koordynację, kontrolę ruchów i równowagę ciała.
Ruch stymuluje rozwój układu krążenia i oddechowego. Podczas aktywności fizycznej zwiększa się pojemność płuc, układ naczyniowo-krwionośny transportuje więcej tlenu w krwi, a tym samym komórki są lepiej odżywione. Lepsze dotlenienie organizmu sprawia, że pracuje on wydajniej. Zwiększa się zdolność koncentracji u dzieci i poprawia zdolność zapamiętywania. Oznacza to jedno – maluchy szybciej chłoną wiedzę i nabywają nowe umiejętności.
Podczas ruchu następuje redukcja stresu u dzieci i zmniejsza się poczucie niepokoju. Z kolei wzrasta poczucie własnej wartości i poprawia się jakość snu. Dodatkowo aktywność fizyczna warunkuje utrzymanie prawidłowej masy ciała. Ćwiczenia, w szczególności na świeżym powietrzu, wzmacniają odporność, hartują i zapobiegają występowaniu chorób wieku dziecięcego.
Aktywność ruchowa wspomaga rozwój społeczny. Dzieci uczą się zachowań prospołecznych i funkcjonowania w grupie. Stają się bardziej samodzielne. Podczas ćwiczeń wydzielane są endorfiny, czyli hormon szczęścia, które powodują, że nastrój malucha poprawia się, staje się szczęśliwszy. Poziom endorfin jeszcze bardziej wzrasta, gdy aktywności fizycznej towarzyszy rywalizacja.
Jak zainteresować malucha sportem?
Przykład zawsze idzie z góry. Dlatego też najlepszym sposobem, by zainteresować malucha aktywnością fizyczną, jest stawianie siebie za wzór. Gdy rodzice uprawiają sport, wówczas dużo łatwiej jest zachęcić do aktywności dzieci. Dlatego zamiast spędzać czas przed komputerem, wybierzcie się wspólnie na przejażdżkę rowerową czy pograjcie w piłkę. Niech aktywność fizyczna będzie okazją do wspólnego spędzania czasu i budowania więzi między dzieckiem a rodzicem.
Nie zapominajcie, że maluchy uwielbiają rywalizację, dlatego wybierając sport dla trzylatka warto i ten fakt wziąć pod uwagę. Większość maluchów lubi spędzać czas w grupie, zwłaszcza z rówieśnikami. Nie zapominajmy o najważniejszym – dzieci bardzo chcą zaimponować rodzicom. Lubią czuć się docenione, co wzmacnia poczucie własnej wartości.
Bardzo ważnym elementem efektywnego pobudzania aktywności fizycznej dziecka jest wsparcie ze strony rodzica. Jeśli zapisaliście malucha na zajęcia, dopytuj, zadawaj wiele pytań, tak by maluch poczuł, że naprawdę interesujesz się tym, co robi. Podczas treningów, meczów zawsze kibicuj!
Nie zapominajmy o jeszcze jednym – nagradzaniu zaangażowania. Oczywiście nie musi być to wynagrodzenie materialne, ale wspólne wyjście na lody jest świetnym pomysłem. Pamiętajcie, by doceniać starania i zaangażowanie, a nie wygraną i osiągnięcia.
Sport trzylatka – jaki wybrać?
Rodzice, którym udało zainteresować się malucha aktywnością fizyczną, zastanawiają się – jaki sport dla trzylatka wybrać? W tym wieku wybór jest jeszcze dość ograniczony. Na większość sportów jest trochę za wcześnie. Na tym etapie najważniejszy jest ruch niezależnie od dyscypliny sportu.
Najbezpieczniej jest rozpocząć od zabaw ruchowych – slalom, skoki, czołganie. Dzieci uwielbiają wszelkiego rodzaju tory przeszkód, które możecie stworzyć z kartonów, linek czy krzeseł. Z trzylatkiem warto spędzać czas na placu zabaw. Wspinanie się na drabinki, ścianki, zabawy na karuzeli czy huśtanie na huśtawce to świetne formy aktywności fizycznej.
A jaki sport dla dziewczynek będzie najbardziej odpowiedni? Na tym etapie taki sam, jak dla chłopców. Dzieci uwielbiają zabawy z piłką, jazdę na hulajnodze czy rowerze. Niektórych rodziców paraliżuje strach przed kontuzją. Nie bójcie się aktywności fizycznej, jednak stale zwracajcie uwagę na bezpieczeństwo i asekurujcie maluchy.
Czy zapisać dziecko na zajęcia?
To rodzic najlepiej zna swoje dziecko i wie, czy jest gotowe, by rozpocząć regularne zajęcia sportowe. Zajęcia to kontakt z trenerem i rówieśnikami. Dla dzieci w wieku przedszkolnym wszystkie dodatkowe zajęcia powinny być przede wszystkim przyjemnością i miłą formą spędzenia wolnego czasu. Nie ma sensu zmuszania maluchów, by w nich uczestniczyły.
Niektórzy rodzice, nawet nieświadomie, zapisują dziecko na zajęcia, by spełnić swoje ambicje. Przedszkolakowi dodatkowe zajęcia nie są potrzebne do prawidłowego rozwoju. Jeśli jednak dziecko wykazuje chęć uczestnictwa, zastanówcie się, co możecie mu zaproponować. Trzylatka możecie zapisać na zajęcia z aktywności ruchowej, taniec dla najmłodszych czy gimnastykę. A jaki sport dla czterolatka? Warto zastanowić się nad judo i aikido, a także nad piłką nożną.