Jaki inhalator dla dziecka wybrać? Zobacz, na co zwrócić uwagę przy zakupie/fot. iStock Jaki inhalator dla dziecka wybrać? Zobacz, na co zwrócić uwagę przy zakupie/fot. iStock

Jaki inhalator dla dziecka wybrać? Zobacz, na co zwrócić uwagę przy zakupie

Inhalacje są często wykorzystywane w leczeniu różnego rodzaju chorób górnych i dolnych dróg oddechowych. W przypadku wielu chorób leki podawane wziewnie wykazują większą skuteczność diagnostyczną. Jaki powinien być inhalator dla dziecka i czym kierować się przy zakupie? Podpowiadamy!

Spis treści:

Inhalator dla dziecka – do czego służy?

Inhalator i nebulizator mają jeden cel – wprowadzić do gardła i oskrzeli rozdrobnioną substancję leczniczą. Zazwyczaj używamy zamiennie tych określeń, tymczasem zasady ich działania nieco się różnią. 

  • Inhalator służy do wdychania gorącej pary wodnej z dodatkiem produktów leczniczych.
  • Nebulizator zamienia płynny lek w chłodną mgiełkę z zawieszonymi w niej lotnymi cząsteczkami. 

Bez względu na to, jak podawana jest substancja lecznicza, proces ten nazywamy inhalacją. Leczenie wziewne ma wielu zwolenników, ponieważ cząsteczki leku znacznie szybciej i skuteczniej docierają w miejsce choroby. Dzięki temu leczenie może być skuteczniejsze i szybsze.  Zwilżona śluzówka dróg oddechowych łatwiej regeneruje się po chorobie, wilgoć ułatwia też odkrztuszanie zalegającej wydzieliny i szybsze oczyszczanie oskrzeli czy płuc. Podawane drogą inhalacji środki rozkurczające i przeciwzapalne pomagają w łagodniejszym przejściu infekcji.

Wybór inhalatora dla dziecka – czas nebulizacji

Dzieci nie należą do zbyt cierpliwych pacjentów, dlatego wybór inhalatora powinien uwzględniać czas nebulizacji. Zazwyczaj proces ten trwa od kilku do kilkunastu minut. Trudno wyobrazić sobie, by kilkuletnie dziecko było gotowe usiedzieć w jednym miejscu z maseczką wziewną na twarzy. Dlatego warto zainwestować w takie urządzenie, którego końcówki będzie można łatwo zmieniać, a sposób rozdrabniania cząsteczek leku regulować. Wtedy urządzenie będzie służyć całej rodzinie znacznie dłużej. 

O tym, jak długo dany model nebulizatora będzie uwalniał dawkę leku, świadczy parametr „wydajność aerozolu” lub wydajność nebulizacji. Te dane znajdziemy w dokumentach od producenta. Jeśli określi parametr na 0,25 ml/min, to znaczy, że inhalacja 1 ml leku potrwa 4 minuty. Ponieważ w inhalacjach zazwyczaj stosujemy dawkę 2 ml, nietrudno obliczyć, że inhalacja jednorazowej dawki leku będzie trwała 8 minut. 

Na rynku znajdziemy zestawy do inhalacji w zabawnych, przystosowanych dla dzieci kształtach, np. znajdziemy inhalator ze smoczkiem do podawania leków wziewnych najmłodszym. Ma on jednak wielu przeciwników, ponieważ podawany nim lek często dostaje się do oczu, kiedy dziecko nie dość dokładnie zaciśnie na nim usta, a także do żołądka. Zaleca się raczej, by u dzieci małych stosować maseczkę, a u nieco starszych ustnik z rurką. 

Mamy pięć rodzajów inhalatorów, które różnią się sposobem tłoczenia powietrza i dozowania leku. 

  • Inhalatory pneumatyczne – wykorzystują do podawania leku tłoczone powietrze, które dozuje parę wodną lub aerozol za pomocą gumowego wężyka. 
  • Inhalatory ultradźwiękowe – wyposażone są w specjalne generatory służące do zamiany leku w aerozol. Wytwarza też cząsteczki o wielkości korzystnej do dozowania leku małym dzieciom. Szczegółowo opiszemy to poniżej.
  • Inhalatory membranowe – do wytwarzania aerozolu wykorzystują drgania  specjalnej membrany. Są bardzo ciche. 
  • Inhalatory ciśnieniowe – wyposażone są w specjalne dozowniki, a lek podawany jest pod ciśnieniem w odpowiednich dawkach.
  • Inhalatory proszkowe – przystosowane są do podawania substancji w postaci proszku schowanego w kapsułce. 

Mając tak duży wybór, warto zapytać lekarza o inhalator najbardziej odpowiedni do wieku i możliwości dziecka. U dzieci do 1. roku życia zaleca się inhalatory pneumatyczne. U starszych można wybierać między ciśnieniowym a proszkowym. Warto brać pod uwagę, że niektóre nebulizatory są dosyć dużych rozmiarów. W przypadku konieczności podróżowania, zajmują sporo miejsca w bagażu.

Inhalator dla dziecka a wielkość cząsteczek

Inhalator czy też nebulizator powinien rozpylać jak najmniejsze cząsteczki, by dostały się wszędzie tam, gdzie są potrzebne. Jeśli będą zbyt duże, osiądą tylko w gardle i nosie, a skuteczna inhalacja powinna sięgać tchawicy, oskrzeli czy pęcherzyków płucnych. 

Niektóre modele rozpylają cząsteczki o stałej wielkości, co w przypadku dzieci może nie być odpowiednie. Najlepiej, by nebulizator miał możliwość regulacji wielkości cząsteczek.  Wielkość cząsteczki i jej wchłanialność:

  • 8 μm -najlepiej się wchłania w górnych drogach oddechowych np. nosie, gardle;
  • 5-8 μm – wchłanialność w tchawicy i dużych oskrzelach,
  • 2-5 μm -najlepiej dociera w oskrzela i oskrzeliki,
  • 0,5-3 μm – do pęcherzyków płucnych.

Głośność pracy inhalatora dla dzieci

Inhalatory nie są urządzeniami całkowicie cichymi. Szum, a niekiedy nawet hałas, emituje silnik urządzenia, a także zamontowane w nim tłoki lub membrany. W przypadku dzieci głośność nebulizatora może być problemem, ponieważ mogą zwyczajnie bać się maszyny, a nawet maseczki założonej na twarz. Jeśli chodzi o emitowany hałas, najlepiej, by był on jak najmniejszy, szczególnie wtedy, kiedy urządzenie ma służyć mniejszym dzieciom. 

Bardzo cichy inhalator dla dziecka to zazwyczaj maszyna wykorzystująca membranę lub ultradźwięki. Uniwersalne inhalatory dla całej rodziny to te wykorzystujące tłoczenie powietrza i ciśnienie. By inhalator był komfortowy w użytkowaniu, przyjmuje się, że poziom hałasu nie powinien przekraczać 55 decybeli.

Przyjazny wygląd inhalatora dla dziecka

Urządzenia medyczne typowo przeznaczone dla dzieci powinny mieć charakterystyczny wygląd. Pod tym względem producenci prześcigają się w pomysłach. Inhalatory są kolorowe, a ich konstrukcja przypomina zabawki, które zatrzymują dzieci w miejscu na czas potrzebny do podania leku. 

Inhalator dla dziecka powinien być niewielki, by go nie przestraszyć i by łatwo było go spakować do bagażu. Choć podczas inhalacji dziecko nigdy nie powinno zostawać samo, warto zwrócić uwagę na ciężar urządzenia, by przypadkowo ściągnięte ze stołu nie zrobiło dziecku krzywdy. Powinno też mieć zaokrąglone brzegi, a przyciski zlokalizowane tak, by dziecko samo nie mogło nimi manewrować.

Jaki inhalator dla dziecka – podsumowanie

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na jakość wykonania. Nebulizator czy inhalator dla dziecka, tak jak i dla dorosłego, powinien być wytrzymały – jest to przecież urządzenie, z którego chory będzie korzystał dosyć często.  Warto więc wybrać model wykonany z dobrej jakości materiałów. Nierzadko tanie inhalatory, przeważnie importowane z niepewnych źródeł, pękają i tracą szczelność. Podczas zakupu warto sprawdzić, czy urządzenie ma certyfikaty jakości obowiązujące w Unii Europejskiej. 

Inhalator dla dziecka powinien być wyposażony w silnik tłokowy dobrej jakości. Im będzie on silniejszy, tym skuteczniejsza będzie terapia. Słabe silniki, czyli takie z małą mocą, utrudniają proces leczenia, gdyż mają słabszy poziom kompresji, a to powoduje, że każdy zabieg trwa dłużej. Należy jednak pamiętać, że nawet wysokiej jakości nebulizator będzie działał wolniej, jeżeli zbiorniczek na lek nie będzie regularnie wymieniany (np. co pół roku). Podobnie jest z membraną w inhalatorach membranowych, którą należy wymieniać co kilka miesięcy. 

W zestawie z inhalatorem powinny być maseczki, a także ustnik, czy omawiany wcześniej inhalator smoczek dla dziecka.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź