Jak ćwiczyć z dzieckiem? Jak ćwiczyć z dzieckiem?/ Pexels, fot. Ksenia Chernaya

Jak ćwiczyć z dzieckiem?

W początkowym okresie życia dziecko musi nabyć wiele nowych umiejętności niezbędnych do prawidłowego rozwoju jego organizmu. Podnoszenie główki czy raczkowanie na etapie niemowlęcym, nauka koncentracji i sprawności manualnej u nieco starszych dzieci – to bardzo ważne etapy w rozwoju, które wpływają na późniejsze życie dziecka. Jak wspierać dziecko w rozwoju? Jakie ćwiczenia z dzieckiem wykonywać w domu?

Spis treści:

Kiedy zacząć ćwiczyć z dzieckiem?

Ćwiczenia z dzieckiem można zacząć już kilka dni po porodzie. W pierwszej kolejności zaczynamy od prawidłowego ułożenia maluszka. By zapobiec asymetrii ułożeniowej, nie powinniśmy układać dziecka cały czas w jednym kierunku. Oznacza to, że główka malucha raz powinna być skierowana w prawą, a raz lewą stronę. W przeciwnym razie maluch chętniej będzie spoglądał w jedną stronę i aktywniej poruszał jedną ręką. Dlatego tak ważne jest, by w początkowych tygodniach życia niemowlaka zmieniać jego ułożenie w łóżeczku, nosić raz na prawej, a raz na lewej ręce. Warto zwrócić także uwagę na ułożenie główki podczas karmienia.

Jak ćwiczyć z maluszkiem?

Okres niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa jest bardzo ważny w kształtowaniu właściwych zachowań i postaw. Dlatego warto bardzo uważnie obserwować rozwój dziecka w tym czasie i wspierać go w doskonaleniu nabywanych umiejętności.

Ćwiczenia z niemowlakiem

Kiedy niemowlę skończy trzeci miesiąc życia nadchodzi czas na wspieranie umiejętności podnoszenia główki. Jak ćwiczyć z dzieckiem podnoszenie główki? Zanim dziecko podniesie główkę, musi nauczyć się trzymania jej w linii środkowej ciała. By zachęcić do podnoszenia główki, połóżmy malucha na brzuszku, a 30–40 cm przed główką postawmy książkę z obrazkami lub kolorową zabawkę. Motywujmy dziecko, kładąc przed nim ciekawe przedmioty. Po ukończeniu czwartego miesiąca dziecko powinno już pewnie i stabilnie trzymać główkę w linii centralnej ciała pod kątem 90 stopni. 

W okolicy czwartego miesiąca dziecko zaczyna rolować się na boki, a później obraca się z pleców na brzuszek. Jak ćwiczyć z dzieckiem przewracanie? Już podczas ubierania, rozbierania czy zmiany pieluchy pokażmy maluchowi, że obroty są ciekawe i fajne. Podczas zabawy przekręcajmy dziecko na boki, co zachęci je do samodzielnego próbowania tej czynności. A kiedy maluszkowi uda się samemu przekręcić po raz pierwszy, cieszmy się razem z nim. W tym ćwiczeniu nie chodzi o to, by na siłę przekręcać dziecko, każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie i gotowość na takie próby nadejdzie w odpowiednim czasie. 

Kiedy maluch nauczy się przekręcania, nadchodzi czas, by ćwiczyć z dzieckiem siadanie.  Naukę siadania można stymulować poprzez sadzanie dziecka w spacerówce lub na własnych kolanach. Ważne jest, by dziecko miało stabilne podparcie. Jeśli maluch będzie miał silniejsze mięśnie, będzie sam próbował „oderwać” swoje ciało od podpory. 

Nadeszła kolej na naukę następnej umiejętności. Jak ćwiczyć z dzieckiem raczkowanie? Pierwsze próby raczkowania bywają niezdarne i zabawne. Czworaczkowanie to bardzo ważny etap w rozwoju dziecka, choć niektóre maluchy omijają tę fazę i od razu stają na nóżki. Przede wszystkim musimy sprawdzić, czy dziecko ma odpowiednie podłoże. Zbyt śliska podłoga uniemożliwia mu przyjęcie prawidłowej pozycji. Pokaż dziecku jak wygląda raczkowanie, połóż się na podłodze i zacznij przesuwać. Maluchy bardzo szybko uczą się przez naśladownictwo. Zapewnij dziecku odpowiednią motywację – pokaż ulubioną zabawkę, umieść ją z daleka od niego, ale wciąż w zasięgu wzroku.  

Ponadto już z kilkumiesięcznym niemowlakiem warto wybrać się na basen. Ćwiczenia z dzieckiem na basenie sprawiają, że maluchy szybciej zaczynają raczkować i chodzić. Są bardziej odporne na infekcje. Im wcześniej dziecko zacznie uczęszczać na lekcje dla najmłodszych, tym szybciej przestanie się bać wody i szybciej opanuje umiejętność pływania. 

Ćwiczenia z dwulatkiem

Każdy maluch rozwija się indywidualnie, jednak wyróżniamy pewne wspólne etapy towarzyszące dzieciom uczącym się mówić. Maluch najpierw gaworzy, później mówi pierwsze słowa, aż w końcu wypowiada całe zdania. Kiedy poziom rozwoju dziecka znacznie odbiega od poziomu rówieśników, możemy podejrzewać zaburzenia mowy. Opóźniony rozwój mowy z czasem się wyrównuje, jednak warto zachęcić i pomóc dziecku w wypowiadaniu słów i budowaniu zdań. 

Jak wyglądają ćwiczenia dla dziecka z opóźnionym rozwojem mowy? W pierwszej kolejności należy skorzystać z pomocy logopedy i wdrożonej przez niego terapii. Ponadto warto zachęcać dziecko do naśladowania odgłosów zwierząt, parskania konia, cmokania wargami. Wyrażenia dźwiękonaśladowcze są ważnym etapem w rozwoju mowy, dlatego tego rodzaju zabawy są istotne i stanowią solidny fundament rozwoju mowy. Różnego rodzaju wierszyki, wyliczanki, zgadywanki i piosenki stymulują rozwój mowy. 

Ćwiczenia z przedszkolakiem

Z przedszkolakami warto ćwiczyć koncentrację, skupienie, prawidłowe wysławianie się. Problemy z koncentracją utrudniają dziecku uczenie się i przyswajanie nowych umiejętności. Jak ćwiczyć z dzieckiem koncentrację? Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że ćwiczenia wymagają czasu, chęci i zaangażowania ze strony dziecka. Jednym z popularniejszych i częściej wykorzystywanych ćwiczeń są łamigłówki, puzzle i krzyżówki. Pobudzają wyobraźnię i poprawiają koordynację wzrokowo-ruchową. Koncentrację dziecka poprawia także gra memory, która polega na zapamiętywaniu odwróconych obrazków i szukaniu par.  

Rozwijanie u przedszkolaków umiejętności skupiania uwagi na jednej czynności lub przedmiocie przynosi wymierne korzyści. Dziecko lepiej dostrzega wszystko, co się wokół niego dzieje. Lepiej orientuje się w otoczeniu i szybciej zapamiętuje. Jak ćwiczyć z dzieckiem skupienie? Podobnie jak koncentrację. Warto wypróbować również ćwiczenia oddechowe i jogę dla najmłodszych. Ponadto należy proponować dziecku zabawy, które angażują różne zmysły – wzrok, słuch, zapach, smak i dotyk. 

Z kolei z dzieckiem, które zaczęło uczęszczać do zerówki, dobrze jest trenować ortografię. Jak ćwiczyć z dzieckiem ortografię? Zasad poprawnej pisowni najlepiej uczyć się poprzez różnego rodzaju zabawy i ćwiczenia. Niezwykle pomocne okazują się kolorowe i ciekawe karty pracy, które przez skojarzenia uczą dzieci ortografii.

Ćwiczenia poprzez zabawę

Oprócz wszelkiego rodzaju zabawek – maskotek, grzechotek czy samochodzików, bardzo przydatna w rozwoju dziecka jest mata edukacyjna. Do materiału lub pałąka przymocowane jest lusterko, szeleszczące przedmioty o różnych fakturach i kształtach. Przedmioty będą zachęcały dziecko do podnoszenia główki, a później do przekręcania się na brzuszek i siadania. Fajnym pomysłem są ćwiczenia z dzieckiem na piłce – można kłaść na niej maluszka na brzuszku i delikatnie toczyć. Podczas zabawy dziecko ćwiczy mięśnie szyi. Ćwiczenia to nie tylko sprawność fizyczna, ale i umysłowa. Ze starszym dzieckiem warto zacząć układać proste puzzle, bawić się w teatrzyk, lepić z plasteliny, modeliny czy grać w gry planszowe. Wspólne ćwiczenia poprzez zabawę trenują koncentrację i zapamiętywanie i pomagają starszakom w nauce ortografii i zasad poprawnej pisowni. Karty pracy poprzez skojarzenia uczą, jak napisać kłopotliwe słowa.

Jak ćwiczenia pomogą Twojemu dziecku?

Ćwiczenia mają na celu nie tylko naukę raczkowania czy poprawę sprawności fizycznej. To także rozwój intelektualny. Zabawa usprawnia funkcje wzrokowe, słuchowe, wzbogaca słownictwo i myślenie. Już małym dzieciom warto czytać książeczki, opowiadać ciekawe historyjki. Dzięki temu rozwijamy ich wyobraźnię i słownictwo. Układanie puzzli, malowanie, dobieranie jednakowych obrazków rozwija funkcje wzrokowe i zdolności manualne. Poprawia koncentrację i skupienie i sprawia, że dziecko szybciej zapamiętuje. Z kolei słuchanie odgłosów zwierząt, wystukiwanie rytmu czy klaskanie rozwija funkcje słuchowe. Zabawy z rówieśnikami rozwijają zdolności komunikacyjne i społeczne.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź