dziecko w kąpieli Jak często kąpać dziecko? / iStock

Czy dzieci muszą być czyste? Jak zadbać o prawidłową florę bakteryjną dziecka? 

Przysłowie „częste mycie skraca życie” chociaż może śmieszyć, zawiera w sobie wiele prawdy. Życie w sterylnych warunkach i ograniczonym kontakcie z bakteriami sprzyja bowiem zakłóceniom flory bakteryjnej i większemu narażeniu na rozwój chorób. Jak często należy kąpać dzieci i jakie są korzyści z odrobiny brudu? 

Spis treści:

Dobry mikrobiom skóry dziecka: jak wspierać rozwój przyjaznej flory bakteryjnej 

Dla zdrowia skóry noworodka niezwykle ważne jest utrzymanie zdrowej mikroflory skóry. Oto kilka wskazówek, jak pobudzić rozwój korzystnej flory bakteryjnej:

Prawidłowe nawodnienie: zapewniaj dziecku wystarczającą ilość wody, aby było dobrze nawodnione. Dzięki temu ich skóra pozostanie nawilżona i nie przesuszy się, co może powodować dyskomfort.

Stosuj odpowiednie kosmetyki: wybieraj produkty przeznaczone dla dziecka, które są delikatne i bezzapachowe. Unikaj stosowania ostrych mydeł i balsamów, które mogą wysuszyć skórę i zaburzyć mikroflorę skóry.

Dieta: Pożywna dieta może pomóc w rozwoju zdrowego mikrobiomu skóry. Dzięki dobrym bakteriom znajdującym się w mleku matki można zbudować zdrowy mikrobiom w jelitach i na skórze dziecka.

Ograniczaj kąpiele: Naturalna równowaga mikroorganizmów na skórze Twojego dziecka może zostać zakłócona, jeśli będziesz nadmiernie oczyszczać jego skórę. Nie kąp dziecka zbyt często, a kiedy już to zrobisz, delikatnie używaj mydła bezzapachowego. Codziennie przemywaj ciepłą wodą twarz, oczy, okolicę pośladkową oraz miejsca zgięciowe. Pełna kąpiel powinna być wykonywana nie częściej niż 2–3 razy w tygodniu lub w razie potrzeby.

Jakie kosmetyki wybrać dla dziecka? 

W pielęgnacji delikatnej skóry dziecka ważne jest, aby wybierać kosmetyki, które są łagodne i nie naruszają naturalnej bariery ochronnej skóry. Przy wyborze odpowiednich kosmetyków warto zwrócić uwagę, czy posiadają atesty m.in. z Instytutu Matki i Dziecka, pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka, czy też Certyfikat Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Do produktów polecanych w pielęgnacji skóry dla dzieci zalicza się:

Oliwkę do pielęgnacji – odżywia, nawilża i regeneruje skórę dziecka;

Emulsję do pielęgnacji ciała – zalecana do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień;

Płyn do mycia i kąpieli – powinno się wybierać płyny niezawierające w swym składzie: SLS i SELS. Produkt powinien działać nawilżająco i nie naruszać bariery ochronnej skóry;

Chusteczki pielęgnacyjne – dzięki obecności ekstraktów roślinnych i pantenolu pomagają nawilżyć skórę i uchronić przed otarciami.

Oprócz tych produktów na rynku dostępnych jest wiele innych, w pełni naturalnych i delikatnych produktów do pielęgnacji, które mogą pomóc we wzroście zrównoważonego mikrobiomu. Należy pamiętać, że skóra każdego dziecka jest inna i może reagować na różne produkty w inny sposób. Dlatego mądrze jest zasięgnąć porady dermatologa lub pediatry przed włączeniem nowych produktów do pielęgnacji skóry dziecka. Warto także najpierw wypróbować produkt na małym obszarze skóry (najlepiej wewnętrzna strona przedramienia) w celu upewnienia się, czy dziecko nie jest uczulone na dany składnik obecny w kosmetyku.

Jak dbać o higienę dziecka bez nadmiernej sterylizacji  

Utrzymanie higieny dziecka na właściwym poziomie jest niezwykle istotne, ale ważne jest również zapobieganie zakłóceniom mikroflory skóry. Według UNICEF nakłonienie dziecka do regularnego mycia rąk to jeden z najprostszych, najtańszych i kluczowych sposobów ochrony dziecka przed chorobami.

Oto kilka wskazówek, jak sprawić, by mycie rąk stało się nawykiem na całe życie: 

Poinformuj dziecko o zaletach mycia rąk, aby chronić je przed bakteriami i wirusami, które mogą wywołać chorobę u niego i jego otoczenia. Wytłumacz mu, że zarazki mogą być obecne na skórze także wtedy, kiedy ich nie widać.

Naucz dziecko prawidłowego mycia rąk. Wyjaśnij, że szybkie szorowanie i płukanie nie wystarczy, aby pozbyć się wszelkich oznak bakterii powodujących infekcję na dłoniach.

Wprowadź zasadę mycia rąk w określonych sytuacjach: gdy ręce są wyraźnie brudne: zarówno przed, jak i po posiłku; po wizycie w łazience; po kontakcie ze zwierzętami; po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichnięciu.

Oprócz mycia rąk istnieje wiele innych metod utrzymania czystości dziecka. Na przykład bardzo ważne jest częste czyszczenie i odkażanie artykułów używanych do jego karmienia, jak i zabawek, smoczków. Należy jednak pamiętać, że nadmierna sterylizacja może uszkodzić naturalną barierę obronną skóry i spowodować zaburzenie równowagi mikrobiomu skóry.

Rola domowych zwierząt w kształtowaniu odporności dziecka 

Dobrą metodą na wsparcie flory bakteryjnej i rozwoju dziecka jest wprowadzenie do gospodarstwa zwierząt domowych. Liczne badania potwierdzają, że posiadanie zwierzęcia domowego wiąże się z wieloma korzyściami dla dzieci, zwłaszcza w sferze emocjonalnej obejmującej samotność i poczucie własnej wartości oraz ma zalety edukacyjne i poznawcze, takie jak rozwój intelektualny. Co więcej, odkryto także, że niemowlęta mające kontakt z psami w pierwszym roku życia miały bardziej zróżnicowany mikrobiom skóry niż niemowlęta, które nie miały kontaktu ze zwierzętami domowymi, dzięki czemu ich organizm był lepiej chroniony przed drobnoustrojami.

 

Źródła:

  1. Sadowska-Przytocka, A. (2015). Pielęgnacja skóry chorego na AZS w świetle nowoczesnej wiedzy medycznej. Alergia; 300000:24– 28.
  2. Liśkiewicz P., Pełka-Wysiecka J., Wroński M.,  Bąba-Kubiś A., Samochowiec J., Flora jelitowa a patomechanizm powstawania zaburzeń afektywnych i lękowych — aktualny stan wiedzy i dalsze perspektywy, Psychiatry 2018; 15, 2: 70–76.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź