Chrypka u dziecka – przyczyny i leczenie/fot. iStock Chrypka u dziecka – przyczyny i leczenie/fot. iStock

Chrypka u dziecka – przyczyny i leczenie

Głos twojego dziecka ściszył się i stał się szorstki? To chrypka, jej przyczyną są zazwyczaj infekcje dróg oddechowych, choć może być związana z innymi dolegliwościami. Jakie są sposoby na chrypkę? Kiedy chrypka u dziecka powinna nas niepokoić?

Spis treści:

Skąd się bierze chrypka u dziecka?

Chrypka u dzieci powstaje na skutek nieprawidłowego funkcjonowania fałd głosowych i zaburzenia przepływu powietrza przez szparę głośni. Nieprawidłowość ta powoduje zmianę barwy i głośności wydawanego głosu. Co oznacza chrypka u dziecka i skąd się bierze?

Chrypka u niemowlaka, tak jak i u starszych dzieci, w większości przypadków pojawia się w przebiegu infekcji, której towarzyszy kaszel, katar lub gorączka. Zaburzenia głosu pojawiające się podczas infekcji górnych dróg oddechowych mogą świadczyć o zakażeniu bakteryjnym lub wirusowym. Gdy za powstanie chrypki odpowiedzialne są wirusy, wówczas infekcja rozwija się stopniowo. Początkowo pojawia się osłabienie, z czasem ból gardła i narastający nieżyt nosa. Po kilku dniach objawy powinny ustąpić. Z kolei jeśli dolegliwości mają podłoże bakteryjne, choroba rozwija się gwałtownie i może towarzyszyć jej wysoka gorączka. Mocna chrypka u dziecka pojawia się przy zapaleniu gardła, krtani, tchawicy lub oskrzeli. 

Stridor (świst wdechowy) to objaw charakterystyczny dla schorzeń krtani, w których dochodzi do jej zwężenia. Najczęściej jest obserwowany w przebiegu podgłośniowego zapalenia krtani, wówczas zazwyczaj pojawia się nad ranem, towarzyszą mu szczekający kaszel i  chrypka, może współwystępować duszność – piszą lek. Agnieszka Szczukocka-Zych i Małgorzata Makowska w artykule Obturacja dróg oddechowych u dzieci opublikowanym w publikacji „Pediatria po Dyplomie”.

Kaszel i chrypka u dziecka mogą pojawić się w przypadku alergii lub astmy oskrzelowej. Chrypka u dziecka bez bólu gardła może być spowodowana zbyt suchym powietrzem. Na obniżoną wilgotność powietrza narażone są w szczególności dzieci przebywające w pomieszczeniach klimatyzowanych i ogrzewanych.

Do innych przyczyn chrypki u najmłodszych zaliczamy: 

 • przeciążenie narządu głosu – długotrwały krzyk, płacz,
 • męczący kaszel,
 • refluks żołądkowo-przełykowy – kwaśna treść żołądkowa powracająca do przełyku podrażnia struny głosowe i prowadzi do powstania procesu zapalnego,  
 • podrażnienie krtani wywołane zanieczyszczonym powietrzem,
 • przebywanie w pomieszczeniach, w których dorośli palą papierosy,
 • chrząkanie wywołane silnym stresem,
 • zaburzenia hormonalne – w tym najczęściej niedoczynność tarczycy,
 • guzy powodujące ucisk nerwu krtaniowego wstecznego.

Chrypka u dziecka – objawy

Chrypka objawia się zmianą barwy i głośności głosu. Dźwięki stają się szorstkie, matowe, mniej wyraźne, a głos znacznie osłabiony. Nie zawsze towarzyszą jej inne objawy, jednak najczęściej pojawia się, gdy dziecko zmaga się z kaszlem, bólem gardła lub gorączkuje. Choć w większości przypadków jest przemijającym objawem infekcji, to jeśli ulega nasileniu, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.

Domowe sposoby na chrypkę u dziecka

Chrypkę u dzieci  towarzyszącą infekcji układu oddechowego o miernym nasileniu można leczyć domowymi sposobami. Ważne, by maluch oszczędzał głos, a tym samym, o ile to możliwe, unikał głośnego, długiego mówienia, śpiewania, krzyku i płaczu. 

Do najskuteczniejszych domowych sposobów pomagających w pozbyciu się chrypy zaliczamy:

 • przebywanie w pomieszczeniu o optymalnej wilgotności powietrza,
 • wypijanie dużej ilości płynów, co ma na celu nawilżenie dróg oddechowych,
 • unikanie ekspozycji na czynniki podrażniające drogi oddechowe, tj. dym papierosowy, zanieczyszczenie powietrza,
 • unikanie stosowania leków obkurczających naczynia krwionośne, które mogą przyczynić się do nasilenia objawów,
 • stosowanie leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych lub przeciwgorączkowych,
 • w przypadku nasilonego kaszlu warto podać dziecku leki przeciwkaszlowe odpowiednie do wieku,
 • miód – wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i nawilżające. 
 • inhalacje z dodatkiem soli fizjologicznej lub sody oczyszczonej.

W leczeniu chrypki u dzieci stosuje się także preparaty na bazie wyciągów roślinnych (syropy i tabletki do ssania) dostępne w aptece bez recepty.

Czy i kiedy iść do lekarza?

Krótkotrwała chrypka, czyli utrzymująca się poniżej 14 dni, zwłaszcza jeśli jest wynikiem przeforsowania strun głosowych lub infekcji, zazwyczaj nie wymaga szerszej diagnostyki.  Z kolei chrypka dokuczająca dziecku dłużej niż dwa tygodnie wymaga konsultacji laryngologicznej z badaniem krtani. 

Jeśli chrypka występuje  ze świszczącym oddechem, szczekającym kaszlem lub dusznością, to znak, że być może dziecko zmaga się z zapaleniem krtani. Powodem do niepokoju powinna być także nagła, pojawiająca się szczególnie w nocy chrypka. W takim przypadku niezbędna jest wizyta u lekarza, a leczenie często polega na podaniu glikokortykosteroidów w nebulizacji, doustnie lub domięśniowo.

Źródła:

 1. Szczukocka-Zych A., Makowska M., Obturacja dróg oddechowych u dzieci, „Pediatria po Dyplomie”, 2019. 
 2. Strobel S., Marks S.D., Habbal M., Spritz L., Choroby wieku dziecięcego, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2010.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź