Jaki stanik ciążowy warto wybrać? / iStock

Wybieramy stanik ciążowy!

Stanik ciążowy, podobnie jak codzienny biustonosz, powinien zapewnić osłonę i podtrzymywać piersi. Jednak czas ciąży jest inny i trudniejszy niż codzienność. Oznacza to, że biustonosz na czas ciąży powinien być jeszcze bardziej funkcjonalny niż ten, którego używamy na co dzień. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę!

Spis treści:

Stanik ciążowy, czyli jaki?

W czasie ciąży nasz biust przechodzi wiele zmian. Piersi powiększają się, gruczoły mlekowe przygotowują do wydzielania mleka dla noworodka, a sutki mogą być bardziej tkliwe, obrzmiałe, obolałe. To wszystko sprawia, że stanik ciążowy pełni bardzo ważną rolę w życiu każdej przyszłej mamy. 

Dobry dobór stanika ciążowego pozwala na zmniejszenie dolegliwości ciążowych, takich jak ból piersi, przez odpowiednie podtrzymanie. Zabezpiecza piersi przed otarciami, ułatwia założenie wkładek laktacyjnych. Dzięki dobrze dobranym stanikom mniej ucierpi także kręgosłup, który w czasie ciąży jest obciążony dodatkowymi kilogramami. Piersi w staniku ciążowym mogą również zachować jędrność, elastyczność i kształt (chociaż to indywidualna kwestia, a zmiany zachodzące w trakcie ciąży są nieuchronne).

Jak wybrać stanik ciążowy?

Wybierając stanik ciążowy, zwróć uwagę na kilka elementów. 

  • Stanik ciążowy powinien być wygodny, miękki. Doskonałym pomysłem na ten wyjątkowy czas jest bielizna bezszwowa. 
  • Wybieraj staniki ciążowe z przewiewnych, naturalnych tkanin. Zwiększona masa ciała i istne szaleństwo hormonalne mogą powodować m.in. silniejsze pocenie się, silniejszą wrażliwość skóry na otarcia, podatność na zmiany skórne i inne problemy. Dlatego tym bardziej istotne jest, aby ciążowy biustonosz nie uwierał, nie obcierał, nie odgniatał. 
  • Często ten sam biustonosz można wykorzystywać do karmienia piersią dzięki odpinanym miseczkom. Miejsce na wkładki laktacyjne przyda się już w czasie ciąży. Wielu kobietom zdarza się, że piersi wydzielają siarę, mocząc ubrania i plamiąc je. 
  • Stanik ciążowy musi dobrze stabilizować powiększające się piersi, aby zwiększyć komfort przyszłej mamy. Zwróć uwagę, czy biust za mocno nie faluje podczas poruszania się. W przypadku obrzmiałych piersi może być to szczególnie bolesne. 
  • Stanik ciążowy powinien być dostosowany do rozmiaru piersi w ciąży. Mierz się starannie i regularnie, uwzględniając także fakt, że zmienia się również rozmiar pod biustem. Jeśli użyjesz biustonosza z tradycyjnym zapięciem, pomocne może być korzystanie z tzw. przedłużek, które zwiększą obwód paska stanika. 

Sportowy stanik ciążowy

Bardzo fajnym pomysłem dla przyszłych mam może być stanik sportowy ciążowy. Wśród sportowych staników znajdziemy również wielofunkcyjne modele, które po ciąży z powodzeniem mogą pełnić rolę staników do karmienia. 

Sportowy stanik ciążowy to gwarancja wygody i komfortu, zarówno w dzień, jak i w nocy. Odpowiednio szerokie ramiączka i miękkie miseczki sprawią, że podczas snu nic nie będzie uwierać ani gnieść. A czas ciąży ma to do siebie, że wiele przyszłych mam potrzebuje stanika także do spania. 

Biustonosz ciążowy do spania

Niektóre kobiety, szczególnie te obdarzone przez naturę dużym biustem, preferują spanie w stanikach na co dzień, a nie tylko w czasie oczekiwania na dziecko. Będąc w ciąży, wiele kobiet docenia sypianie w biustonoszu. Dlaczego? 

  • Duży biust (lub powiększony w czasie ciąży) bywa po prostu… zbyt niewygodny, abyśmy mogły przyjąć swoją ulubioną, komfortową pozycję do spania. Biustonosz ciążowy do spania przytrzyma piersi we właściwym miejscu.
  • Przy zmianie pozycji można boleśnie przycisnąć pierś, jeśli śpimy bez biustonosza. Stanik zapobiega takim nieprzyjemnym sytuacjom.
  • W ciąży nierzadko zdarza się wypływ siary, u niektórych kobiet dość obfity, także w nocy. Biustonosz pozwoli na noszenie wkładek, które zapobiegną zamoczeniu koszuli nocnej i pościeli. Ciekawą alternatywą mogą być koszule nocne z wyprofilowanymi miseczkami i miejscem na wkładki laktacyjne.
  • Do spania wybieraj staniki ciążowe sportowe, które nie mają fiszbin, są miękkie i nie odgniotą skóry.
  • Biustonosz do spania powinien być w większym rozmiarze niż ten, który nosisz za dnia. Gdy leżymy, piersi układają się inaczej i jest to całkowicie naturalne.
  • Pamiętaj o doborze naturalnych, przewiewnych tkanin, aby nie spocić się pod nocnym biustonoszem.
  • Na forach dla kobiet można spotkać tezy, że spanie w biustonoszu poprawia kondycję piersi, zmniejsza tendencję do obwisania, poprawia gęstość tkanki i skóry dzięki odpowiedniemu podtrzymaniu. Niektóre osoby mają zupełnie odmienne zdanie, sądząc, że więzadła podtrzymujące biust lepiej pracują, gdy piersi nie są podtrzymywane. 

Nie ma naukowych badań, które jednoznacznie wskazywałyby, że spanie w staniku działa korzystnie na piersi. Nie ma jednak również udowodnionych opracowań, że spanie w biustonoszu piersiom szkodzi. Wyjątek mogą stanowić jedynie źle dobrane, niewygodne biustonosze, np. z fiszbinami. Dlatego kieruj się swoją własną wygodą, a nie opiniami innych osób. W końcu „jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz” – i tak samo wyśpisz się dobrze, jeśli dobierzesz odpowiedni stanik.

„Były twarde jak kamienie. Myślałam, że eksplodują”. Co dzieje się z piersiami w ciąży?

Polecamy

„Były twarde jak kamienie. Myślałam, że eksplodują”. Co dzieje się z piersiami w ciąży?

Większe, nabrzmiałe, obolałe. Oprócz rosnącego brzucha zmieniają się w ciąży piersi. Co właściwie się z nimi dzieje poza widocznym wzrostem miseczki? Od oczywistych do nieoczekiwanych – zapoznaj się z przewodnikiem po zmianach, jakie zachodzą w piersiach w ciąży.

Czytaj

Stanik do karmienia a stanik ciążowy

Większość staników ciążowych może z powodzeniem funkcjonować również jako staniki do karmienia. Jednak oczywiście w trakcie ciąży – w zależności m.in. od rozmiaru biustu – możemy kupować też „zwykłe” biustonosze, po prostu w większym rozmiarze miseczki i z szerszym obwodem paska pod biustem.

Natomiast stanik do karmienia powinien mieć nie tylko miejsce na wkładki laktacyjne, ale przede wszystkim odpinane miseczki. Umożliwi to karmienie piersią, gdy dziecko już przyjdzie na świat. 

Współczesne staniki do karmienia dostępne są w niemal wszystkich wzorach i kolorach, ale – podobnie jak w przypadku biustonoszy na czas ciąży – zaleca się naturalne tkaniny i mało ozdób, koronek czy innych elementów, które mogłyby drapać powiększone, obolałe i podatne na podrażnienia piersi.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź