Kobieta stoi przed drzwiamy. Trzyma się za brzuch ciążowy Trzeci trymestr ciąży – co dzieje się w organizmie ciężarnej?/ Unsplash, fot. Camylla Battani

Trzeci trymestr ciąży – co dzieje się w organizmie ciężarnej? Tłumaczy Katarzyna Piotrowska, fizjoterapeutka uroginekologiczna

Spis treści:

„Ciąża to nie jest choroba”, „Poszła na urlop macierzyński”. Z pewnością słyszałyście nie raz jedno z tych zdań. Fizjoterapeutka uroginekologiczna postanowiła skończyć z mitem, że ciąża to błogosławiony stan i opisała, co dokładnie dzieje się w organizmie przyszłej mamy w trzecim trymestrze ciąży. 

Ogromny wysiłek

Choć w trzecim trymestrze ciąży przyszłe mamy o objawach wczesnej ciąży już dawno zapomniały, to nie znaczy, że czują się świetnie. Ich organizm wciąż wykonuje ogromny wysiłek, kształtując nowego człowieka. W drugim i trzecim trymestrze bowiem rozwijają się kolejne narządy dziecka, które podejmują pracę. Ten proces dokładnie opisała na swoim profilu na Instagramie fizjoterapeutka uroginekologiczna Katarzyna Piotrowska, aby skończyć ze stygmatyzowaniem dolegliwości ciążowych.

Trzeci trymestr – widok od środka: twoje ciało aktualnie wykonuje ogromną pracę. Powiem Wam szczerze, że dostaję drgawek jak słyszę określenia URLOP MACIERZYŃSKI lub CIĄŻA TO NIE CHOROBA. Może nie choroba, ale na pewno stan wyjątkowy organizmu. Przy odrobinie anatomii może temat się delikatnie rozjaśni, dlaczego.

Trzeci trymestr ciąży – co się dzieje w organizmie kobiety?

Trzeci trymestr zaczyna się od 26. tygodnia ciąży. Dziecko zaczyna otwierać oczy, reaguje na fale dźwiękowe, rozwija się u niego odruch ssania, szpik kostny zaczyna produkować czerwone krwinki, a skóra zaczyna się marszczyć. Dziecko powoli przygotowuje się do porodu, a brzuch się obniża.

Jak czuje się wtedy przyszła mama?

Dno macicy wyczuwalne jest na różnych poziomach w kolejnych miesiącach ciąży. Wraz z końcem 9. miesiąca znacznie powiększona macica uciska przeponę – zadyszka przy drugim schodku. Zwróć uwagę jak macica przesuwa do góry nasze narządy, wątrobę, żołądek, jelito. Więzadła obłe mogą dawać dolegliwości w okolicy pachwin, a napięte mięśnie czworoboczny lędźwi i biodrowo-lędźwiowy poprzez przesunięcie środka ciężkości do przodu może dać dolegliwości w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Pęcherz jest „skompresowany” przez macicę, dlatego tak często musisz chodzić do toalety. Obciążone dno miednicy może skutkować hemoroidami i zaparciami – tłumaczy fizjoterapeutka.

1) wątroba
2) woreczek żółciowy
3) sieć większa
4) okrężnica wstępująca
5 i 12) więzadła obłe macicy lewe i prawe
6) segment dolny
7) pęcherz
8 ) żołądek
9) okrężnica poprzeczna
10) róg macicy lewy
11) jelito grube

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź