Przyszła mama – piękna mama, czyli pielęgnacja skóry w ciąży
Spis treści:
Dlaczego należy dbać o skórę w ciąży?
Towarzyszące ciąży zmiany fizyczne – stopniowe przybieranie na wadze, powiększający się brzuch, rosnące piersi – mogą negatywnie wpłynąć na elastyczność i jędrność skóry. Nie należy zapominać również o zmianach hormonalnych, których konsekwencją może być pojawienie się przebarwień i trądziku. Ważnym aspektem dbałości o stan skóry w ciąży jest również zapobieganie rozstępom, które pojawiają się jako konsekwencja rozciągnięcia skóry i sporego wzrostu masy ciała w stosunkowo krótkim czasie.
Nieodpowiednia pielęgnacja lub jej całkowity brak zwykle skutkują powstaniem zmian, które mogą być trudne do zwalczenia. Warto jednak pamiętać, że nasze ciało zmienia się z roku na rok pod wpływem różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Dlatego też warto je akceptować i nie frustrować się różnymi „mankamentami”, które ma każda z nas.
Pielęgnacja skóry w ciąży – o czym warto pamiętać?
Na wstępie warto podkreślić, że pielęgnacja skóry w okresie ciążowym nie powinna ograniczać się wyłącznie do stosowania odpowiednich kosmetyków. Oczywiście niezwykle istotne jest stosowanie kosmetyków nawilżających w postaci balsamu, kremu, mleczka czy też olejów naturalnych, ale nie jest to jedyny aspekt, o który należy zadbać.
Podstawowym zadaniem produktów o właściwościach nawilżających jest odbudowanie bariery hydrolipidowej naskórka. Najlepiej aplikować je codziennie na suchą skórę tuż po kąpieli. Niemniej jednak należy pamiętać również o:
- stosowaniu zdrowej i zbilansowanej diety, bogatej w m.in. w kasy tłuszczowe omega-3 i omega-6,
- dbałości o odpowiednie nawodnienie organizmu (picie co najmniej 1,5–2 l wody dziennie),
- lekkiej i umiarkowanej aktywności fizycznej, np. w formie spacerów czy specjalnych zajęć sportowych dla kobiet w ciąży,
- wykonywaniu masażu relaksacyjnego twarzy,
- braniu pryszniców i polewaniu się naprzemiennie zimną i ciepłą wodą,
- regularnym wykonywaniu peelingów,
- zażywaniu kąpieli relaksacyjnych z dodatkiem olejków naturalnych (nie eterycznych!),
- stosowaniu kosmetyków przeciw rozstępom (już od pierwszych tygodni ciąży).
Jak dbać o skórę w ciąży?
Podstawą w codziennej dbałości o skórę przyszłej mamy jest używanie odpowiednich kosmetyków. Jak je wybierać? Najlepiej uważnie czytać składy i wybierać tylko te produkty, które zawierają informację „bezpieczne dla kobiet w ciąży”. Co więcej, należy je stosować już od pierwszych tygodni ciąży – na szczególną uwagę zasługują te obszary ciała, które znacząco zmieniają swoje rozmiary, czyli biust, brzuch, biodra. Niemniej jednak do pielęgnacji ciała w ciąży warto podejść kompleksowo, używając m.in. kosmetyków nawilżających i przeciw rozstępom (np. olejków).
Warto pamiętać, że kondycja naszej skóry uzależniona jest nie tylko od stosowanych kosmetyków pielęgnacyjnych, ale również od stylu życia – nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej.
Jakich kosmetyków nie można stosować w ciąży?
Jeśli chcemy mieć pewność, że kosmetyki nie wywierają negatywnego wpływu na rozwój płodu, to rekomendowanym wyborem są produkty stworzone specjalnie z myślą o kobietach w ciąży. Są one przebadane pod kątem potencjalnych skutków ubocznych.
Przyszłe mamy nie powinny sięgać po kosmetyki, które zawierają składniki przenikające przez skórę do organizmu płodu, w tym m.in. retinoidów (pochodnych witaminy A), gdyż mogą one uszkadzać płód. Niewskazane są również produkty z kwasami AHA o dużych stężeniach, wyciągi z niektórych roślin (m.in. tymianku, lawendy, jałowca, szałwii, jaśminu), olejki eteryczne, kwas azealinowy i salicylowy, fluor, amoniak i tetracyklina.
Większość z wymienionych składników charakteryzuje się toksycznym działaniem na płód. Dlatego też tuż po ujrzeniu na teście ciążowym dwóch kresek należy przyjrzeć się swojej codziennej pielęgnacji i w razie potrzeby ją zmodyfikować.
Pielęgnacja skóry przeciw rozstępom
Wedle badań rozstępy występują aż u 89–90 proc. ciężarnych. Ich bezpośrednią przyczyną jest przerwanie ciągłości włókien elastycznych skóry, które zachodzi w wyniku jej nadmiernego rozciągnięcia. Nie bez znaczenia w patogenezie rozstępów pozostają czynniki genetyczne oraz zmiany hormonalne.
Rozstępy pojawiają się po 5. miesiącu ciąży, głównie na: biodrach, piersiach, pośladkach i brzuchu. Podstawą w ich profilaktyce jest odpowiednia pielęgnacja skóry już od pierwszych tygodni ciąży – najlepiej stosować kosmetyki przeciw rozstępom przeznaczone dla przyszłych mam. W ich składzie zwykle znajdziemy substancje o właściwościach nawilżających i łagodzących, czyli m.in. witaminę E, witaminę A, olej z nagietka i rozmarynu.
Nawilżanie skóry w ciąży
Przy wyborze kosmetyku o właściwościach nawilżających warto pamiętać, że sam w sobie nie zdziała on cudu, gdyż jest jedynie jednym z elementów pielęgnacyjnej układanki. W składzie takiego preparatu najlepiej szukać witaminy E, masła shea, pantenolu, alantoiny, emolientów, kwasu mlekowego. Dodatkowo przy pielęgnacji cery w ciąży warto zadbać o filtry przeciwsłoneczne.
Pielęgnacja skóry po ciąży
Jednym z podstawowych warunków jędrnej i elastycznej skóry po ciąży jej dbałość o nią… podczas ciąży – mowa tu o stosowaniu kosmetyków, lekkiej aktywności fizycznej i odpowiednio zbilansowanej diecie. W czasie ciąży dochodzi do uszkodzenia struktur kolagenowych skóry na skutek zmian hormonalnych, problemy ze skórą i tkanką podskórną są także skutkiem zwiększenia masy ciała w stosunkowo krótkim czasie. Dlatego nie oczekujmy po porodzie cudów – poprawa kondycji skóry musi potrwać.
Źródła:
- Kaczmarzyk D., Pielęgnacja skóry i włosów u kobiet w czasie ciąży oraz laktacji „Kosmetologia Estetyczna” 2012:3; 177-178.
- Antoszewski B., Fijałkowska M., Zarębska A., et.al. .Rozstępy ciążowe – czynniki ryzyka i metody zapobiegania. „Polish Journal of Cosmetology” 2010: 13; 235–241.