Objawy ciąży podczas karmienia piersią
Spis treści:
Objawy ciąży podczas karmienia – czy zawsze je czuć?
Karmienie piersią nie chroni przed zajściem w ciążę. Jeśli dojdzie do zapłodnienia u kobiety, która karmi piersią, objawy ciąży podczas karmienia piersią mogą przez dłuższy czas pozostać niezauważone. Dlaczego? Przede wszystkim – kobieta może nie spodziewać się tej kolejnej ciąży. Kobieta starająca się o dziecko, ale także ta, która na razie nie planuje potomstwa i obawia się ciąży, może być szczególnie przeczulona na wystąpienie sygnałów sugerujących ciążę. A kobieta karmiąca? Błędnie wierząc, że karmienie piersią uniemożliwia zajście w ciążę, może nie dostrzec pewnych charakterystycznych sygnałów. Ponadto okres karmienia piersią to czas bardzo angażującej opieki nad małym dzieckiem. Młoda mama ma po prostu mniej czasu dla siebie i bardzo łatwo może przeoczyć wszelkie objawy ciąży. Kolejnym powodem, dla którego kobieta karmiąca piersią może nie zauważyć objawów ciąży, jest fakt, że symptomy te często przypominają normalne dolegliwości towarzyszące okresowi poporodowemu i laktacji. Zmęczenie, drażliwość, wahania nastrojów, nudności, tkliwość i bolesność piersi – te objawy mogą być zinterpretowane w mylny sposób.
I oczywiście należy wziąć pod uwagę, że nie zawsze występują symptomy ciąży – bez względu na to, czy kobieta karmi piersią, czy nie. W takim przypadku ciąża może zostać rozpoznana wówczas, gdy spóźnia się okres. Ale co, jeśli okres po porodzie jeszcze się nie pojawił? W przypadku kobiet po porodzie do owulacji może dojść jeszcze zanim pojawi się pierwsze krwawienie miesięczne. Jeśli podczas takiego cyklu dojdzie do zapłodnienia – pierwszy okres po porodzie się nie pojawi. A kobieta nadal może żyć w przekonaniu, że cykle są bezowulacyjne i ponowne zajście w ciążę jej nie grozi. A jeśli nawet występują krwawienia miesięczne, często mają one nieregularny charakter i trudno jest szybko uchwycić ten moment, w którym okres zaczyna się opóźniać. I wówczas fakt zapłodnienia może zostać przeoczony.
Podczas karmienia piersią mogą zatem pojawić się charakterystyczne dla wczesnej ciąży objawy – i łatwo mogą zostać przeoczone lub błędnie zinterpretowane. Równie dobrze ciąża podczas karmienia piersią może w pierwszym okresie przebiegać bezobjawowo.
Jakie mogą być objawy ciąży podczas karmienia?
Jeśli podczas karmienia piersią kobieta zajdzie w ciążę, objawy mają bardzo zróżnicowany charakter. Taka jak w przypadku każdej ciąży, symptomy mogą być bardzo subtelne lub charakterystyczne i trudne do przeoczenia. Mogą pojawić się zatem następujące objawy ciąży podczas karmienia piersią:
- nudności i wymioty,
- zmienne nastroje i rozdrażnienie, które mogą być postrzegane jako efekt poporodowych zmian hormonalnych,
- zmiany smaków,
- bolesność i tkliwość piersi, które mogą być łatwo przeoczone podczas karmienia piersią,
- powiększenie piersi, które występuje przede wszystkim podczas laktacji i nie budzi skojarzenia z ciążą,
- zatrzymanie krwawienia miesięcznego, które wcale nie musi wystąpić, gdyż do zapłodnienia może dojść jeszcze przed pierwszym krwawieniem,
- senność, interpretowana jako efekt zmęczenia i braku snu podczas opieki nad niemowlakiem,
- podwyższona temperatura ciała.
Jak widać, wiele z tych objawów ciąży podczas karmienia może być potraktowana jako oczywiste konsekwencje zmęczenia związanego z opieką nad dzieckiem. Aby mieć pewność, czy to ciąża, należy sięgnąć po test ciążowy lub udać się do lekarza.
Na co zwrócić uwagę?
Kobiety, które zaszły w kolejną ciążę karmiąc piersią, mogą obawiać się tego, czy karmienie może zakłócać przebieg ciąży? Faktem jest, że karmienie piersią stymuluje wydzielanie hormonu oksytocyny, który może pobudzać skurcze macicy. Jednak jeśli ciąża przebiega prawidłowo, takie niewielkie stężenia hormonu nie powinny wpływać na przebieg ciąży. Przeciwwskazaniem do karmienia piersią podczas ciąży może być natomiast wcześniejsze poronienie lub poród przedwczesny. Ponadto warto skonsultować dalsze karmienie piersią, jeśli w przebiegu ciąży pojawią się takie symptomy jak bolesne skurcze macicy czy plamienia.
Zarówno laktacja, jak i ciąża to czas zwiększonego zapotrzebowania na związki odżywcze, dlatego kobieta w ciąży, która jednocześnie karmi piersią musi zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę.
Kolejna wątpliwość związana z karmieniem piersią podczas kolejnej ciąży dotyczy tego, czy zmiany hormonalne przebiegające w organizmie mogą wpłynąć na jakość pokarmu i jego skład. Od około 20. tygodnia organizm rozpoczyna wytwarzanie pokarmu dla rozwijającego się płodu, a to może nieznacznie wpłynąć na smak mleka. Może się wówczas zdarzyć, że dziecko odmówi przyjmowania takiego pokarmu. Być może będzie to dobry moment, aby stopniowo i bezboleśnie odstawić malucha od piersi?
Źródła:
- Lopez – Fernandez G. i in., Breastfeeding during pregnancy: a systematic review; Women Birth., 2017
- Madarshahian F., A comparative study on breastfeeding during pregnancy: impact of maternal and newborn outcomes; J Nurs Res 2012