Kiedy stosować czopki glicerynowe w ciąży?\ Adobe Stock

Kiedy stosować czopki glicerynowe w ciąży?

Zaparcia i kłopoty z wypróżnianiem są zmorą wielu kobiet w ciąży. Wiele z nich szuka sposobów, by sobie pomóc, jednak z uwagi na swój stan, muszą zrezygnować z alternatywnych metod. Ulgę mogą przynieść czopki glicerynowe, warto jednak najpierw spróbować uporać się z problemem innymi sposobami.

Spis treści:

Czym są czopki glicerynowe?

Czopki glicerynowe to środek, który ma łagodne działanie przeczyszczające i stanowi doraźną pomoc przy wypróżnianiu. Czopki można kupić bez recepty w każdej aptece. Stanowią alternatywę dla lewatywy i bezpiecznie można stosować je u małych dzieci, osób starszych czy kobiet w ciąży.

Czopki mają w składzie glicerynę, która podrażnia dolny odcinek jelita grubego, co ułatwia poruszanie się masie kałowej, a nawilżenie i natłuszczenie pomagają w wypróżnieniu.

Jak stosować glicerynowe czopki w ciąży?

Czopki glicerynowe stosuje się doodbytniczo. Przed zaaplikowaniem środka należy umyć ręce, a następnie rozszerzyć odbyt i delikatnie wsunąć do niego czopek – jest on na tyle mały, że nie powinno wywoływać to bólu i dyskomfortu. Rozluźnienie ciała pomoże prawidłowo umieścić czopek tak głęboko, żeby nie wypadł i nie był wyczuwalny po zaciśnięciu pośladków. 

Po zastosowaniu środka ponownie myjemy ręce i rezygnujemy z większej aktywności ruchowej na jakiś czas. Czopek pod wpływem ciepła zacznie rozpuszczać się w odbytnicy, a gliceryna po przyjęciu płynnej formy pomoże przesunąć się masie kałowej w stronę ujścia.

Na co pomagają czopki glicerynowe?

Czopki glicerynowe pomagają, gdy mamy problem z wypróżnieniem i nie możemy lub nie chcemy użyć bardziej inwazyjnej metody.

Kiedy stosować czopki glicerynowe w ciąży?

Problemy jelitowe i zaparcia są częstymi dolegliwościami kobiet, w których brzuchu rozwija się mały człowiek. Na szczęście można wesprzeć swoje ciało jeszcze zanim pojawią się problemy. Wysypianie się, zdrowe odżywianie, picie wody, lekka gimnastyka (jeżeli nie ma przeciwwskazań) i spacery usprawniają działanie układu pokarmowego i minimalizują prawdopodobieństwo wystąpienia nieprzyjemności.

Kobieta w ciąży powinna zwrócić szczególną uwagę na to, żeby na jej talerzu nie zabrakło błonnika, a dodatkowo nawodnienia i… czasu na spokojne spożywanie posiłków. Zalecane jest również unikanie stresu. Jeżeli mimo wszystko pojawią się zaparcia, kobieta w ciąży nie powinna stosować lewatyw i środków przeczyszczających (również tych ziołowych) – mogą doprowadzić do poronienia. Alternatywą są czopki glicerynowe – nie powinny jednak stosować ich osoby, które mają poważniejsze problemy jelitowe, np. stany zapalane jelita cienkiego i grubego lub inne przeciwwskazania.

Warto również podkreślić, że jeżeli problem zaparć jest bardzo uciążliwy, towarzyszy mu ostry ból i nie mija, to lepiej poszukać przyczyny tego stanu, skonsultować się z lekarzem i znaleźć trwałe, a nie tylko doraźne rozwiązanie.

Należy zrezygnować ze stosowania czopków, gdy po aplikacji pojawia się ból brzucha, skurcze lub ucisk.

Trzeci trymestr ciąży – co dzieje się w organizmie ciężarnej? Tłumaczy Katarzyna Piotrowska, fizjoterapeutka uroginekologiczna

Polecamy

Trzeci trymestr ciąży – co dzieje się w organizmie ciężarnej? Tłumaczy Katarzyna Piotrowska, fizjoterapeutka uroginekologiczna

„Ciąża to nie jest choroba”, „Poszła na urlop macierzyński”. Z pewnością słyszałyście nie raz jedno z tych zdań. Fizjoterapeutka uroginekologiczna postanowiła skończyć z mitem, że ciąża to błogosławiony stan i opisała, co dokładnie dzieje się w organizmie przyszłej mamy w trzecim trymestrze ciąży.

Czytaj

Jak często można stosować czopki glicerynowe w ciąży?

Czopki glicerynowe uznawane są za środek doraźny – dlatego nie można traktować ich jako metody długotrwałego leczenia. Zbyt częste ich stosowanie może doprowadzić do podrażnienia śluzówki jelit. Z kolei ból, napięcie, poczucie dyskomfortu w okolicy odbytnicy powodują odruchowe zaciskanie się zwieracza, więc ostatecznie możemy osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego – zamiast wypróżnienia, problem zaparć się pogłębi.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź