Kiedy okres po nieudanym transferze?
Spis treści:
Na czym polega zapłodnienie in vitro?
Metoda in vitro to procedura medyczna polegająca na zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik poza organizmem kobiety – w warunkach laboratoryjnych. W Polsce przeprowadzana jest od 1987 roku.
Żeby procedura in vitro miała szansę zakończyć się powodzeniem, para podczas przygotowań musi przejść przez kilka etapów – pierwszym z nich jest przyjmowanie przez kobietę leków, które mają na celu pobudzenie dojrzewania komórek jajowych. Rosnące pęcherzyki Graffa obserwuje się poprzez badanie USG – dopiero w momencie, w którym osiągną odpowiednią wielkość, a poziom badanych hormonów osiągnie daną wartość, lekarze w znieczuleniu ogólnym wykonują punkcję jajników. Równolegle drogą masturbacji mężczyzna oddaje nasienie, które zostaje odpowiednio przygotowane – wykorzystywane są wyłącznie plemniki najlepszej jakości.
Po około 20 godzinach od pobrania komórek jajowych określa się, czy zostały zapłodnione. Gdy dojdzie do zapłodnienia, najczęściej w piątym dniu rozwoju zarodków – jeden lub dwa z nich, umieszczane są w macicy kobiety.
Nieudany transfer – co może być powodem?
Choć in vitro jest dość skomplikowaną metodą, to nie zawsze okazuje się skutecznym sposobem leczenia niepłodności. Dlaczego in vitro się nie udaje? Odpowiedź nie jest prosta – powodzenie metody uzależnione jest od wielu czynników. W związku z tym każde niepowodzenie powinno być szczegółowo przeanalizowane, bowiem problemy mogą wystąpić na każdym etapie leczenia.
Kontrolowana stymulacja hormonalna jajników oparta o ocenę rezerwy jajnikowej (AMH) znacząco zwiększa szansę na prawidłową odpowiedź organizmu kobiety na przyjmowane leki. Nieuwzględnienie wyniku AMH na etapie badań i podczas terapii hormonalnej może negatywnie wpłynąć na jej skuteczność. Dodatkowo organizm kobiety może źle zareagować na stymulację. Ponadto duży wpływ na przebieg procedury ma jakość nasienia partnera.
Co więcej, powodem niepowodzenia in vitro może okazać nieprawidłowość na etapie hodowli i zapłodnienia zarodka. Za kolejną przyczynę uznawane są zaburzenia na etapie implantacji, które mogą być skutkiem polipów, nieprawidłowego wzrostu endometrium czy zmian w macicy.
Z kolei nawracające poronienia i utraty ciąż na wczesnym etapie mogą mieć wiele przyczyn – genetyczne, immunologiczne, czy endokrynologiczne.
Kiedy miesiączka po nieudanym in vitro?
Wiele kobiet podchodzących do in vitro zastanawia się, czy po transferze można dostać okres? Po transferze zarodka miesiączka nie jest żadnym wyczekiwanym objawem, a wręcz przeciwnie. Zatem kiedy okres po nieudanym transferze?
„Pacjentki w trakcie procedury in vitro na każdym etapie przyjmują inną kombinację leków. Po transferze zarodka skupiamy się głównie na suplementacji gestagenów, których celem jest ułatwienie implantacji i utrzymanie ciąży. Dlatego w przypadku zapłodnienia pozaustrojowego, po nieudanej próbie (czyli potwierdzeniu braku wzrostu BHCG) miesiączka pojawia się na ogół dopiero po odstawieniu wspomnianych leków.” – mówi ginekolog Kamila Giedzicz.
Może się jednak zdarzyć, że kilka dni po zapłodnieniu metodą in vitro pojawi się niewielkie plamienie, które nie zawsze musi oznaczać niepowodzenie. Spokojnie.
„Niekiedy zdarza się, że krwawienie rozpoczyna się wcześniej, jeszcze w trakcie przyjmowania leków. Czasem takie niewielkie krwawienie macicy może towarzyszyć zagnieżdżeniu się zarodka Jest to tzw. krwawienie implantacyjne, które pochodzi z uszkodzonych przez zarodek drobnych naczyń krwionośnych. Wiele kobiet początkowo myli je z miesiączką, ale najczęściej jest mniej intensywne, bardziej bladoróżowe i trwa kilka godzin.” – dodaje Kamila Giedzicz.
Czy brak okresu po transferze oznacza ciążę? Niestety spóźniony okres po nieudanym in vitro zdarza się dość często. Okres po in vitro może pojawić się z kilku, a czasami nawet kilkunastodniowym opóźnieniem – wszystko za sprawą przyjmowanych kombinacji leków. Całkowitą pewność daje oznaczenie poziomu hormonu beta HCG w krwi, które by było wiarygodne należy wykonać po 12-14 dniach od transferu.
Jak widać, na pytanie – kiedy okres po transferze blastocysty – nie można udzielić jednoznacznej i konkretnej odpowiedzi. Należy uzbroić się w cierpliwość.
Kiedy można zastosować kolejne zapłodnienie in vitro?
Skuteczność in vitro w dużej mierze zależy od stanu zdrowia partnerów i indywidualnych rokowań. W wielu przypadkach już na podstawie wyników badań lekarz jest w stanie określić szansę na zajście w ciążę. Stosunkowo często dopiero drugie lub trzecie podejście kończy się sukcesem – co oczywiście nie jest to regułą. Czasami niestety nawet metoda zapłodnienia pozaustrojowego in vitro nie pozwoli kobiecie cieszyć się upragnionym macierzyństwem. Kiedy w przypadku niepowodzenia można zastosować kolejne zapłodnienie in vitro?
„Jeżeli para ma zamrożone zarodki, potocznie nazywane przez pacjentki – mrożaczkami, może już w kolejnym cyklu podejść do ponownej próby transferu. Natomiast kolejną próbę in vitro zawsze należy dobrze zaplanować – wyeliminować wszystkie potencjalne, przeszkadzające w sukcesie czynniki. Jednak niestety muszę z przykrością stwierdzić, że nie zawsze jesteśmy w stanie je zidentyfikować.” – dodaje Kamila Giedzicz.