Spis treści:
Zmiany, które zachodzą w ciągu 9 miesięcy ciąży, następują bardzo dynamicznie. Co dzieje się w poszczególnych trymestrach ciąży? Które momenty są kluczowe dla prawidłowego rozwoju dziecka?
Kalendarz ciąży: pierwszy trymestr (1-13 tydzień ciąży)
Przyjęto sposób liczenia ciąży, gdzie jako jej rozpoczęcie uznaje się pierwszy dzień miesiączki. Po ustąpieniu krwawienia w ciele kobiety dojrzewa komórka jajowa, która w okresie owulacji ma szansę połączyć się z plemnikiem. Oznacza to, że 3 tydzień ciąży jest w rzeczywistości pierwszym tygodniem rozwoju zarodka. Około 4 tygodnia ciąży zarodek zagnieżdża się w macicy i zaczyna wydzielać hormon HCG, czyli gonadotropinę kosmówkową. To dzięki niemu test ciążowy pokazuje wynik pozytywny. W 5 tygodniu ciąży zarodek zaczyna wykształcać kręgi, zawiązki mózgu oraz układu nerwowego. Do równie ważnych zmian dochodzi także w tygodniu 9, to wtedy kształtują się narządy płciowe, a na twarzy pojawia się coraz więcej szczegółów, np. dziurki w nosie czy wargi. Między 10 a 11 tygodniem ciąży zarodek zmienia się w płód i ma już wykształcone wszystkie narządy wewnętrzne. To także moment, gdy ryzyko poronienia istotnie maleje. Pod koniec pierwszego trymestru płód waży około 14 g i ma 6 cm. Dla kobiety pierwszy trymestr to czas nasilonych dolegliwości: mdłości, wymioty, zmęczenie, senność. Po nim jednak przychodzi już dużo przyjemniejszy, drugi trymestr ciąży.
Kalendarz ciąży: drugi trymestr (14-26 tydzień ciąży)
Drugi trymestr ciąży rozpoczyna intensywny rozwój zmysłów u dziecka. W 16 tygodniu ciąży dziecko zaczyna słyszeć dźwięki i próbuje poruszać oczami. Ruchy dziecka stają się coraz bardziej skoordynowane i zaczynają być wyczuwalne dla matki. Interakcja między matką a dzieckiem z każdym tygodniem jest większa. Już w 17 tygodniu ciąży dziecko odczuwa emocje przeżywane przez mamę (złość, radość, smutek). Tydzień później zaczyna również reagować na bodźce (głaskanie brzucha, mówienie, puszczanie muzyki). W 21 tygodniu dziecko rozpoznaje już wszystkie smaki, reaguje na światło, a jego ruchliwość stale rośnie. Wykształcają się również struny głosowe i zawiązki zębów stałych. Rosną narządy wewnętrzne. Pojawiają się cebulki włosów i brwi (24 tydzień ciąży). Pod koniec drugiego trymestru dziecko przybiera już spore rozmiary – waży około 1 kg i ma 40 cm.
Kalendarz ciąży: trzeci trymestr (27-39 tydzień ciąży)
W 28 tygodniu ciąży dziecko rozpoznaje już dźwięk głosu matki, jego ton i rytm. Zapamiętuje go i jest w stanie rozpoznać także po narodzinach. Około 30 tygodnia dziecko zaczyna zmieniać swoją pozycję i przygotowywać się do momentu narodzin. W trzecim trymestrze dziecko w sporym tempie przybiera na wadze, co nie pozostaje obojętne kobiecie, która z coraz większym trudem się porusza. Samo dziecko rusza się znacznie mniej niż do tej pory. Wszystko przez to, że zaczyna mu brakować miejsca na fikołki. Bardzo intensywnie rozwija się mózg dziecka, a jego twarz nabiera kształtów noworodka – m.in. zaokrąglają się policzki. Już w 37 tygodniu ciąży dziecko jest gotowe do porodu i może przyjść na świat w każdej chwili. Ryzyko przedwczesnego porodu znika. Dla kobiety to czas „donoszenia ciąży”. Pod koniec trzeciego trymestru dziecko waży od około 2,6 do 3,6 kg.