Jak pobudzić ruchy dziecka w brzuchu?
Spis treści:
Co może być powodem braku ruchów dziecka w brzuchu?
Pierwsze ruchy dziecka zaczynają być odczuwalne przez ciężarną ok. 20. tygodnia ciąży. Oczywiście każda ciąża jest inna, dlatego też czas ten podany jest jedynie orientacyjnie. Przez wiele kobiet ruchy dziecka opisywane są jako „motyle w brzuchu”, bulgotanie czy lekkie swędzenie ze środka.
W 20. tygodniu odczuwalne mogą być także skurcze przepowiadające. Pierwsze z nich, a więc skurcze Alvareza, mają niską amplitudę i są nieskoordynowane. Z tego względu w niektórych sytuacjach mogą być mylone z ruchami dziecka, które dopiero nieco później stają się charakterystyczne. Ze względu na niewielkie rozmiary płodu, który mierzy w tym czasie ok. 20 cm i waży 400 g, w macicy jest jeszcze dość miejsca, a odczuwane ruchy są delikatne jak muśnięcia. Z czasem, kiedy miejsca w brzuchu jest coraz mniej, dziecko rusza się mocniej i częściej. Od 32. tygodnia liczba ruchów przestaje się zwiększać i pozostaje na stałym poziomie, może się jednak zmienić ich charakter.
Typowe opisywane przez ciężarne „kopanie” przez dziecko występuje najczęściej między 30. a 32. tygodniem ciąży. To wtedy dziecko jest najbardziej ruchliwe w brzuchu mamy.
Kiedy martwić się brakiem ruchów dziecka?
Liczenie ruchów dziecka jest ważną praktyką zalecaną ciężarnym. Przeprowadzone badania wykazały, że w przypadku zgonu wewnątrzmacicznego aż 55 proc. kobiet zauważało zmniejszoną ruchliwość dziecka o wiele wcześniej, niż stwierdzał to lekarz. Z tego względu obserwacja ruchów dziecka jest jednym z ważniejszych parametrów pozwalających w prosty i szybki sposób oszacować dobrostan płodu.
Trudno jednoznacznie doprecyzować prawidłowe wartości ruchów dziecka w brzuchu, gdyż ważniejsza może być zmiana dynamiki ich występowania. Mimo tego lekarze zaproponowali pewne normy, które mogą pomóc przyszłej mamie w ocenie rozwoju dziecka.
W przypadku ciąży donoszonej liczbę ruchów ocenia się średnio na ok. 30 w ciągu godziny. Ważne jest również, aby przerwy między kolejnymi ruchami nie były dłuższe niż 75 minut. Z uwagi jednak na brak jednoznacznych badań podane wartości są szacunkowe.
Ruchy dziecka wykazują również wahania dobowe, dziecko w brzuchu ma okresy czuwania i spoczynku. Zmiana charakteru ruchów pod koniec ciąży świadczy o dobrostanie płodu i prawidłowym rozwoju ośrodkowego układu nerwowego.
Lekarze położnicy zwracają uwagę, że każda kobieta powinna nauczyć się odczuwania ruchów swojego dziecka. Obserwacje takie powinna prowadzić już od 28. tygodnia ciąży. W momencie zauważenia braku ruchów płodu lub słabszego ich odczuwania po tym czasie, konieczne jest udanie się na położniczą izbę przyjęć w celu oceny dobrostanu płodu. Jeżeli nie jesteś pewna, czy ilość ruchów uległa zmniejszeniu, a jesteś w co najmniej 28. tygodniu ciąży, powinnaś położyć się na lewym boku i liczyć ruchy dziecka przez kolejne dwie godziny. Jeśli przez ten czas odczujesz mniej niż 10 odrębnych ruchów dziecka, powinnaś niezwłocznie udać się do szpitala położniczego.
Polecamy
Pierwsze ruchy maluszka – kiedy dziecko zaczyna kopać?
Dziecko zaczyna kopać mniej więcej w 5. miesiącu ciąży. I chociaż płód porusza się w brzuchu już około 7. tygodnia ciąży, te ruchy widać jedynie podczas badania USG. Wyczuwalne dla matki pojawiają się dopiero pomiędzy 18. a 24. tygodniem ciąży. Co o pierwszych ruchach dziecka powinna wiedzieć każda matka?
Jak pobudzić dziecko w brzuchu?
Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, jak pobudzić dziecko do ruchu w brzuchu. Warto nadmienić, że dziecko, tak samo jak dorosły, ma okresy aktywności oraz snu. Z tego względu możliwe jest zauważenie większej ruchliwości w godzinach popołudniowych i wieczornych. Jest to związane z faktem, że ciężarna ma w tym czasie mniej ruchu, a to właśnie różnego rodzaju spacery i chodzenie działa na dziecko jak kołyska i powoduje jego zasypianie. Aby pobudzić ruchy dziecka, możesz położyć się na lewym boku czy delikatnie pogłaskać lub połaskotać brzuch.