Jak często czuć ruchy dziecka? Jak często czuć ruchy dziecka?/ Zdjęcie: GettyImages

Jak często czuć ruchy dziecka?

Ruchy dziecka to dla przyszłej mamy wyjątkowo przyjemne doznanie, które urealnia obecność dziecka w brzuchu. Pierwsze ruchy płodu odczuwane są już między 18. a 20. tygodniem ciąży, a z czasem ich częstotliwość wzrasta. Monitorowanie aktywności płodu pozwala na spostrzeżenie możliwych nieprawidłowości w przebiegu ciąży. Jak często czuje się ruchy dziecka i czy mogą być one niebezpieczne?

Spis treści:

Pierwsze ruchy dziecka

Odczuwanie pierwszych ruchów płodu jest dla przyszłej mamy radosnym momentem ciąży, w którym wzmacnia się więź między kobietą a dzieckiem. Potocznie określane jako “kopnięcia dziecka”, wyczuwalne ruchy płodu stają się między 18. a 20. tygodniem ciąży, choć kobiety, które urodziły więcej niż jedno dziecko, mogą odczuwać je już w 16. tygodniu ciąży. Aktywność płodu świadczy o prawidłowym funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego oraz układu mięśniowo- szkieletowego.

Zaleca się, aby kobiety zwracały uwagę na ruchy płodu przez cały okres ciąży i zgłaszały lekarzowi epizody zmniejszonej ruchliwości płodu. Nie należy jednak popadać w panikę, jeśli aktywność płodu nieznacznie się zmieniła, ponieważ wcale nie musi oznaczać to stanu zagrożenia zdrowia dziecka, a stały niepokój i narażenie na stres działają na ciężarną niekorzystnie. Przyszła mama musi nauczyć się zachowań swojego dziecka – okresów jego największej i najmniejszej aktywności, reakcji na posiłek czy muzykę. Dzięki temu będzie intuicyjnie wiedziała, gdy coś będzie nie w porządku.

Jak często czuje się ruchy dziecka?

Wraz z rozwojem ciąży poruszający się płód daje o sobie znać coraz częściej, aż do 32. tygodnia ciąży. Po tym czasie ilość ruchów dziecka utrzymuje się na stałym poziomie. Ile ruchów dziecka powinno się czuć? W okresie porodu kobieta może odczuwać nawet do 45 ruchów płodu na godzinę.

Pojawienie się ruchów płodu zależy od pory dnia – w większości przypadków płód jest najbardziej aktywny w godzinach popołudniowych i wieczornych. Jeśli obserwuje się przerwy 20-40-minutowe (najdłużej 90-minutowe), świadczą one o tym, że płód właśnie śpi.

Jak często czuć ruchy dziecka? Ruchy płodu występują naprzemiennie z fazami odpoczynku i snu. Wiele kobiet zastanawia się, jak się odczuwa ruchy dziecka w ciąży. Literatura określa aktywność płodu jako trzepotanie, przesuwanie i obracanie się dziecka w brzuchu. Badania wskazują, iż najwięcej ruchów dziecka odczuwa się leżąc, mniej siedząc, a jeszcze mniej stojąc. Nie powinno więc martwić, jeśli kobiety aktywne w czasie ciąży rzadziej odczuwają ruchy płodu. Większe skupienie na monitorowaniu ruchów skutkuje częstszym ich odczuwaniem.

W celu oceny ruchliwości płodu można wykonać test metodą Cardiff, który polega na codziennym liczeniu ruchów płodu pomiędzy godziną 9 a 21. Test może być przeprowadzony dopiero po 30. tygodniu ciąży. Zaobserwowanie dziesięciu ruchów dziecka oznacza wynik prawidłowy. Jeśli uda się zliczyć wymaganą liczbę ruchów, test można zakończyć przed czasem. Gdy w ciągu dwóch dni z rzędu kobieta nie zaobserwuje wymaganej liczby ruchów dziecka, swoje spostrzeżenia powinna skonsultować z lekarzem.

Inną metodą liczenia ruchów płodu jest metoda Sadovsky’ego, która polega na liczeniu ruchów płodu w trzech różnych porach dnia. Aktywność płodu monitoruje się przez 30 do 60 minut dziennie. Jeżeli nie zaobserwuje się dziesięciu ruchów w ciągu 12 godzin i w tym przypadku kobieta powinna skontaktować się z lekarzem w celu dalszej oceny płodu.

Gimnastyka prenatalna dla zdrowia maluszka

Aktywność fizyczna w czasie ciąży to gwarancja zdrowia i lepszego samopoczucia nie tylko przyszłej mamy, ale i rozwijającego się płodu. Przygotowanie fizyczne ciała do zbliżającego się porodu wzmacnia biodra, miednicę i uda, co pomaga w łagodzeniu dolegliwości ciążowych, takich jak obrzęki, i zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego. Regularna aktywność fizyczna zapobiega też szybkiemu przyrostowi masy ciała.

Ciąża to wyjątkowy stan, w którym z oczywistych przyczyn nie można wykonywać niektórych ćwiczeń. Najlepszym wyborem dla przyszłej mamy jest gimnastyka prenatalna, która pomoże przygotować się do porodu w bezpieczny sposób. Zajęcia powinny być prowadzone przez doświadczonych fizjoterapeutów, którzy opracują zestawy ćwiczeń najbardziej korzystne na danym etapie ciąży.

Podczas zajęć gimnastyki prenatalnej wykonuje się ćwiczenia wzmacniające, rozciągające i ćwiczące oddech. Bardzo często ćwiczenia wykonuje się na piłkach gimnastycznych lub przy użyciu taśm. Przed udaniem się na zajęcia konieczne może być okazanie pisemnego zaświadczenia od lekarza o braku przeciwwskazań do uczestnictwa w zajęciach.

Czy ruchy płodu mogą być niebezpieczne?

Ruchy płodu są czymś naturalnym, jednak zmniejszenie ich częstotliwości bądź zmiana charakteru może być objawem nieprawidłowości w przebiegu ciąży. Jedynym prawidłowym stanem, w którym ruchy dziecka systematycznie słabną, jest okres przedporodowy. Ze względu na duże rozmiary, płodowi zaczyna brakować miejsca do swobodnego poruszania się, dlatego jego ruchy są osłabione.

Pojedyncze obniżenie lub wzmożenie aktywności płodu nie zawsze musi być powodem do niepokoju. W takich sytuacjach wiele kobiet obawia się, iż nagła zmiana ruchu płodu świadczy o owinięciu się pępowiny na szyi płodu. Może się zdarzyć, iż w trakcie ruchów płodu, pępowina owinie się koło nogi lub głowy dziecka, ale potem samoczynnie się odkręci. Spadek aktywności ruchowej płodu może być także spowodowany zmęczeniem lub osłabieniem kobiety. Jeśli zmiana aktywności płodu powtarza się po raz drugi w krótkim odstępie czasu, lekarz może zlecić wykonanie badania KTG.

Źródła:

  1. Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, “Słabsze odczuwanie ruchów płodu”, Ginekologia po Dyplomie, 2011.
  2. Przemysław Oszukowski i wsp., “Stanowisko Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie zastosowania kardiotokografii w położnictwie”, Ginekol Pol. 9/2014, 85, 713-716.
  3. Agnieszka Pieczykolan, Monika Sadowska, “Monitorowanie dobrostanu płodu – zadania położnej”, Technologie w optymalizacji opieki medycznej, EJMT 3(8) 2015.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź