Spis treści:
In vitro to jedna z najpopularniejszych metod leczenia niepłodności. Dla wielu par jest jedyną szansą na dziecko i rzeczywiście, obecnie jest to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia. Sam proces jest skomplikowany i składa się z wielu etapów. W dalszej części tekstu przedstawimy, czym jest in vitro oraz jak przebiega cały proces leczenia niepłodności.
Czym jest zapłodnienie in vitro?
In vitro to zapłodnienie pozaustrojowe. Polega ono na połączeniu męskich i żeńskich komórek rozrodczych poza organizmem kobiety w warunkach laboratoryjnych. Dla wielu osób jest to również ostatnia możliwość na posiadanie potomstwa, kiedy inne sposoby leczenia zawodzą. Metoda ta jest stosowana niezależnie od przyczyny leczonej niepłodności. W Polsce zabiegi in vitro przeprowadza się od 1987 roku, obecnie reguluje je prawo. In vitro jest kosztowne. Cena zabiegu zależy od tego, czy dane miasto prowadzi programy dofinansowujące proces leczenia. Bez dofinansowania koszt leczenia niepłodności in vitro waha się od 7 tysięcy złotych nawet do kilkunastu tysięcy. Oprócz kosztów zabiegu należy doliczyć też koszty wizyt oraz diagnostyki. Zapłodnienie in vitro jest jedynym elementem ciąży, który różni się od typowego procesu rozrodczego. Dalsza ciąża po zapłodnieniu in vito przebiega w sposób naturalny i typowy. Zabieg ten przeważnie wykonuje się u kobiet do 41 roku życia, gdyż po tym czasie znacząco zmniejsza się szansa powodzenia metody. Na uwagę zasługuje również fakt skuteczności in vitro. Choć nie prowadzi się centralnych statystyk, w grupie kobiet do 35 roku życia aż 60% cieszy się dzieckiem, a w grupie 35-39 lat procent ten jest niewiele niższy i wynosi 55%.
Jaka jest procedura leczenia in vitro
Procedura zapłodnienia in vitro składa się z kilku etapów. Przebiega ona w taki sam sposób, niezależnie od tego, w jakiej klinice wykonujemy zabieg. Pierwszym krokiem jest wizyta kwalifikacyjna. Lekarz podczas takiej wizyty poznaje dokumentację medyczną oraz wyniki badań z procesu leczenia niepłodności. Lekarz przeprowadza również wywiad z pacjentką i zleca wykonanie niezbędnych badań ginekologicznych oraz laboratoryjnych. Mężczyzna w tym czasie wykonuje badanie nasienia oraz konsultuje się z urologiem. Sprawdza się również, czy żadna z osób nie jest nosicielem wirusów HIV oraz HCV. Leczenie in vitro zalecane jest w kilku przypadkach – jest to na przykład niemożność znalezienia przyczyny bezpłodności, nieskuteczność innych metod leczenia rozpoznanej choroby oraz poszczególne dolegliwości z męskimi i żeńskimi narządami rozrodczymi.
Jak przebiega in vitro?
Sam proces in vitro trwa kilkanaście dni i składa się z kilku etapów – pierwszym z nich jest stymulacja hormonalna. Kobieta przyjmuje przez okres od 7 do 12 dni farmakologiczne środki, które mają na celu pobudzić dojrzewanie komórek jajowych. W tym czasie pacjentka odbywa kilka wizyt u lekarza, a on pod koniec tego etapu określa dokładną datę pobrania komórki jajowej. Kolejnym krokiem jest zabieg in vitro. Kobieta pojawia się na wizycie w klinice, podczas której przy ogólnym znieczuleniu wykonywana jest punkcja jajników. Podczas niej pobiera się płyn pęcherzykowy i komórki jajowe. Zabieg trwa 20 minut. W tym samym czasie mężczyzna oddaje nasienie. W laboratorium embriologicznym wybieranych jest 6 najlepszych komórek jajowych i łączy się je z plemnikami.
Po 20 godzinach od zabiegu określa się, czy komórki jajowe są zapłodnione. W czasie od 2 do 5 dni zarodki wprowadza się do macicy. Jeśli podczas procesu powstała większa ilość zarodków, mogą być one zamrożone. Zarodki te mogą być wykorzystane podczas kolejnego in vitro, jeśli para się na takowe zdecyduje. Kobieta przez cały czas przyjmuje leki zwiększające szanse na zagnieżdżenie się zarodków. Po 11 dniach od wykonania zabiegu in vito można wykonać test z krwi beta – HCG i jeśli jest pozytywny, to po 3 tygodniach wykonuje się badanie USG mające za zadanie potwierdzić ciążę.