Połóg to szczególny okres w życiu kobiety, o którym często zapomina się podczas przygotowań do porodu. Po urodzinach dziecka kobieta potrzebuje zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. W ramach cyklu „HZ kontra mity” rozmawiam z dr. n. med. Jackiem Więckiem na temat połogu.
W połogu przez 6 tygodni należy unikać aktywności fizycznej
Jacek Więcek: Jest to nieprawda. Już w szpitalu kobieta powinna jak najwięcej, w miarę możliwości, spacerować. Umiarkowana aktywność fizyczna jest wskazana, nie tylko ze względu na zdrowie i samopoczucie, ale także wpływa na szybkość gojenia się macicy. Każda kobieta inaczej przechodzi ciążę, dlatego dobór aktywności fizycznej powinien być dopasowany indywidualnie.
Tampony po porodzie są niewskazane
Jacek Więcek: Nie zaleca się stosowania tamponów po porodzie, podczas połogu. Wynika to nie tylko z poczucia dyskomfortu, ale także może nieść za spore ryzyko infekcji. Krocze po porodzie jest bolesnym punktem dla kobiety, a w macicy jest świeża rana, dlatego używanie tamponu po porodzie może być niekomfortowe. Dodatkowo tampon zatrzymuje krew i odchody połogowe w pochwie, stwarzając dobre warunki do pojawienia się infekcji.
W połogu należy ograniczać ruch, bo szwy mogą pęknąć
Jacek Więcek: Jest to nieprawda. Podczas wykonywania domowych czynności, podnoszenia dziecka lub nawet napinaniu mięśni krocza, szwy nie powinny pęknąć. Nie zaleca się zbyt intensywnych ćwiczeń siłowych po ciąży, ale należy pamiętać, że rana krocza przez kilka dni lub tygodni musi się zagoić. Umiarkowana aktywność fizyczna nie wpływa na pęknięcie szwów.
Podczas bólu w połogu należy zrezygnować z korzystania z toalety
Jacek Więcek: Prędzej czy później z toalety trzeba będzie skorzystać, dlatego jest to częsty mit, który można przeczytać w internecie. Aby macica szybkiej się obkurczyła, należy korzystać z toalety zawsze, gdy jest taka potrzeba. Organizm musi pozbywać się nadmiaru wody. Ze względu na szew może być to niekomfortowe uczucie, dlatego można spróbować oddawać mocz w pozycji stojącej, wówczas będzie to mniej bolesna czynność.
Dźwiganie ciężarów to jedyna skuteczna metoda do szybkiego pozbycia się odchodów połogowych i powrotu do sylwetki sprzed ciąży
Jacek Więcek: Jest to nieprawda i jest to mit, który można przeczytać na wielu stronach lub forach internetowych dla kobiet, które szukają wsparcia i motywacji do przywrócenia sylwetki ciała sprzed porodu. Jest to niebezpieczne. O ile umiarkowana aktywność fizyczna jest wskazana, to nie należy popadać w skrajności. Dźwiganie ciężarów może nasilić krwawienie z dróg rodnych. Jeśli kobieta ma presję powrotu do sylwetki sprzed ciąży, to powinna słuchać potrzeb swojego ciała i nie spieszyć się.
Jeśli w czasie połogu masz gorączkę, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza
Jacek Więcek: Jest to nieprawda. Podwyższona temperatura ciała jest normalnym objawem podczas połogu. Obkurczanie się macicy powoduje, że może wystąpić gorączka. Ma to także związek z gojeniem się krocza. Jednak jeśli podwyższona temperatura utrzymuje się przez długi czas, może być to znak, że pojawiła się infekcja, wówczas należy skonsultować się z lekarzem.
Intensywne pocenie się w połogu jest niepokojącym syndromem
Jacek Więcek: Nie jest to niepokojący a naturalny syndrom. Wiele kobiet zgłasza się, mówiąc, że występuje u nich nadmierne pocenie się i nie wiedzą, z czego to wynika. Warto pamiętać, że w czasie ciąży organizm gromadzi płyny. Po porodzie gospodarka musi się unormować, ale do tego czasu może wystąpić nadmierne pocenie się. Jest to usuwanie nagromadzonej wody z organizmu. Pocenie najczęściej nasila się nocą.
Nie masz wpływu na to, jak będziesz się czuć po porodzie
Jacek Więcek: Ćwicząc mięśnie Kegla kobieta ma wpływ na to, jak będzie się czuć po porodzie. Na pewno załagodzi to dolegliwości związane z połogiem i może to przyczynić się do szybszej regeneracji organizmu. Ćwiczenia mięśni Kegla zapobiegają nietrzymaniu moczu oraz zaparciom, a także mogą przyczynić się do łagodniejszego powrotu do współżycia, który początkowo może być bolesny dla kobiety.