Kobieta trzyma niemowlę na rękach Higiena w połogu – 8 przykazań głównych od Położnej Kasi/ Rawpixel

Higiena w połogu – 8 przykazań głównych od Położnej Kasi

Spis treści:

W połogu kobieta szczególną uwagę musi poświęcić nie tylko dziecku, ale i sobie. Jej ciało regeneruje się po porodzie, a rany się goją. Położna i certyfikowana doradczyni laktacyjna, znana w sieci jako Położna Kasia, podpowiada, jak o higienę w połogu. Poznaj 8 przykazań, które powinnaś stosować, jeśli jesteś świeżo upieczoną mamą.

Połóg to czas, kiedy ciało kobiety po porodzie powoli wraca do stanu przed ciążą. Przez 6 tygodni u mam po cesarskim cięciu goi się rana, u pań po porodzie naturalnym – krocze. Organizm poddawany jest zmianom hormonalnym – do wzmożonego działania rusza m.in. prolaktyna odpowiedzialna za laktację. Pojawiają się też odchody połogowe. Dlatego kobieta w połogu higienie musi poświęcić szczególną uwagę, by pomóc organizmowi bezpiecznie się zregenerować. Najważniejsze zasady, o których trzeba pamiętać, wymieniła na swoim profilu na Instagramie położna i doradczyni laktacyjna Katarzyna Płaza-Piekarzewska – Położna Kasia.

Higiena w połogu – 8 głównych przykazań

  • Po pierwsze i baaardzo ważne – NIE MOŻNA stosować tamponów
  • Po drugie – podpaski poporodowe zmieniaj tak często jak jest potrzeba, ale nie rzadziej niż co 4 godziny
  • Po trzecie – staraj się podmywać po każdej wizycie w toalecie❗ Pomocna może być butelka wypełniona ciepłą wodą z delikatnym środkiem myjącym bądź skorzystanie z bidetu lub chusteczek nawilżonych, w aptece dostępny jest również preparat dedykowany kobietom w połogu – w proszku lub gotowym roztworze, wraz z irygatorem pomaga macicy szybciej się zregenerować.

Na marginesie, czasami w trakcie oddawania moczu kobiety odczuwają pieczenie w miejscu rany krocza. Można wtedy wykorzystać wodę w butelce i polewać krocze, by tak nie bolało.

  • Po czwarte – pamiętaj, by po wizycie w toalecie osuszyć ranę
  • Po piąte – jeśli chcesz się wypróżnić, to papierem toaletowym bądź ręczniczkiem papierowym przytrzymaj ranę na kroczu
  • Jeśli jesteś po cięciu cesarskim, pamiętaj, by rana była przemywana wodą z delikatnym np. szarym mydłem lub płynem do higieny intymnej, a następnie była osuszona.
  • Po szóste – rana zarówno po cięciu cesarskim jak i po szyciu krocza lubi dostęp powietrza, więc jeśli masz okazję to zapewnij jej swobodny dostęp świeżego powietrza.
  • Po siódme – w połogu (choć to akurat nie tylko tutaj) korzystaj z przewiewnej bielizny (najlepiej bawełnianej)❗Mogą to być także majtki poporodowe wielorazowe (siatkowe). Niestety często te jednorazowe nie oddychają.
  • Po ósme – pamiętaj o prysznicu (długie kąpiele w wannie odpuść na jakiś czas) tak często jak potrzebujesz❗Uwaga! Najlepiej płynem/mydłem, który jest delikatny i bezzapachowy. Noworodek rozpoznaje Cię po zapachu.

– wymienia Położna Kasia.

Położna Kasia – kim jest?

Za profilem „Położna Kasia” kryje się położna Katarzyna Płaza-Piekarzewska. Jak sama o sobie pisze: „Z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze „świeżo upieczonymi” rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali.”

Specjalistka jest aktywna w mediach społecznościowych oraz prowadzi bloga, na którym podejmuje wiele tematów związanych z ciążą, porodem i macierzyństwem. Od niedawna na jej profilu na Instagramie można śledzić tzw. „wyzwania wiedzowe”. Czym są? To posty z ciekawostkami merytorycznymi, związanymi z okresem ciąży, porodu i połogu. 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Szkoła Rodzenia Kurs Online (@polozna_kasia)

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź