Dlaczego mam nieregularny okres? Dlaczego mam nieregularny okres?/ Zdjęcie: Unsplash

Dlaczego mam nieregularny okres?

Nieregularne miesiączki to problem kobiet w każdym wieku. Przyczyn może być wiele, ale naukowcy coraz częściej wskazują na problemy, jakie przynosi nam współczesny świat – zatrute powietrze i żywność, a także wszechobecny stres. W wielu przypadkach można jednak temu zaradzić. Jak leczyć zaburzenia okresu i bez problemu zajść w ciążę?

Spis treści:

Kiedy występują zaburzenia cyklu miesiączkowego?

Regularne krwawienie miesiączkowe to znak, że nasze jajniki pracują. Prawidłowe cykle miesiączkowe mogą trwać od 21 do 35 dni. Cykl składa się z dwóch faz – folikularnej, kiedy w jajniku dojrzewa gotowe do zapłodnienia jajeczko, i lutealnej, która rozpoczyna się po owulacji, czyli uwolnieniu komórki jajowej. Po około 14 dniach od uwolnienia jajeczka, jeśli do zapłodnienia nie doszło, powinna pojawić się menstruacja. Kiedy miesiączkujemy zbyt rzadko lub zbyt często, to zaburzenia cyklu miesiączkowego.

Nieregularne miesiączki mogą pojawiać się u dziewcząt podczas dojrzewania płciowego, jak i u kobiet karmiących piersią. Jeśli pojawiają się sporadycznie, nie powinny być powodem do niepokoju. Jeżeli jednak stan ten utrzymuje się długo, należy zgłosić się do ginekologa, by znaleźć przyczynę. Pamiętajmy – zaburzenia miesiączkowania są objawem nieprawidłowości zachodzących w organizmie kobiety. Ustalenie, dlaczego nasz okres jest nieregularny, może wymagać wykonania specjalistycznych badań, które zleca i nadzoruje lekarz.

Jakie mogą być przyczyny nieregularnej miesiączki?

Czemu mam nieregularny okres? – wiele kobiet bezskutecznie poszukuje odpowiedzi na to pytanie. Taki stan jest nie tylko uciążliwy, ale przede wszystkim utrudnia zaplanowanie macierzyństwa, a niekiedy nawet je uniemożliwia.

Za jedną z najczęstszych przyczyn nieregularnych miesiączek uznaje się zaburzenia hormonalne. Zbyt krótkie lub zbyt długie cykle, jak i skąpe krwawienia mogą być związane z nadmiarem prolaktyny. Podwyższony poziom tego hormonu często spowodowany jest chorobami przysadki mózgowej, a nawet silnym stresem. Innym często spotykanym zaburzeniem jest PCOS:

„Zespół policystycznych jajników to najczęstsze zaburzenie wydzielania hormonów. Jego objawy dotyczą głównie kobiet w wieku rozrodczym. PCOS doprowadza do zaburzenia miesiączkowania, nieregularnych cykli czy braku owulacji” – dodaje dr Katarzyna Pietuch, ginekolożka.

Powodem nieregularnych krwawień miesięcznych może być także przedwczesne wygasanie czynności jajników. Niska rezerwa jajnikowa coraz częściej jest przyczyną trudności z zajściem w ciążę już u trzydziestoparoletnich kobiet.

Powodem rzadkich menstruacji mogą być także choroby tarczycy, zarówno nadczynność, jak i niedoczynność.

Kolejną przyczyną – tym razem bardzo obfitych i bolesnych krwawień – jest endometrioza. Ta podstępna choroba, charakteryzuje się obecnością niepożądanej warstwy endometrium poza jamą macicy.

Plamienie z dróg rodnych i zaburzenia miesiączkowania mogą być także skutkiem zaburzeń w dojrzewaniu ciałka żółtego.

„Powstawanie ciałka żółtego, czyli przekształconego pęcherzyka Graafa, jest ściśle związane z cyklem miesiączkowym. Może się zdarzyć, że kobieta zmaga się z niewydolnością ciałka żółtego, a jednym z objawów tej przypadłości są właśnie zaburzenia miesiączkowania, którym może towarzyszyć plamienie z dróg rodnych przed okresem” – tłumaczy dr Pietuch.

Zaburzenia okresu mogą pojawić się u kobiet cierpiących na otyłość, a także u tych, które stosują antykoncepcję hormonalną. Z zaburzeniami miesiączkowania mogą zmagać się także kobiety, które żyją w stresie. Nie bez znaczenia jest sen, a raczej brak snu i wyczerpanie organizmu. Zaburzeń mogą także doświadczyć kobiety trenujące forsowne sporty.

Nieregularny okres – czy to ciąża?

Czy nieregularny okres może być oznaką ciąży? Z reguły w chwili zajścia w ciążę okres ustaje. Bywa, że niewielkie krwawienie pojawi się w czasie, kiedy w ścianie macicy zagnieżdża się zapłodnione jajeczko, ale trudno mówić, by był to wtedy regularny okres. W medycynie opisywano przypadki niewielkiego plamienia w porach przypadających wcześniej na menstruację, ale dotyczy to pierwszych miesięcy. W innych okresach ciąży krwawienie powinno być raczej wskazaniem do wizyty u lekarza, by wykluczyć zagrożenie ciąży. Warto pamiętać, że pojawienie się krwawienia może być objawem poronienia.

Ciąża u nieregularnie miesiączkującej kobiety bywa większym zaskoczeniem niż w innych sytuacjach, a zdarza się też, że nie od razu zostaje zidentyfikowana. Nieregularne miesiączki bardzo często pojawiają się także w czasie menopauzy. Zdarza się, że jest to jeden z pierwszych objawów przekwitania, a dopiero później dołączają inne objawy fizyczne, takie jak uderzenia gorąca czy wahania nastroju. W tym czasie menstruacja może pojawiać się co dwa, trzy miesiące. Zdarza się, że kobiety w średnim wieku zupełnie przypadkowo zachodzą w ciążę, bo przez pierwsze lata przekwitania nie wszystkie cykle są jeszcze bezowulacyjne.

Jak leczyć zaburzenia okresu?

Skoro już wiemy, dlaczego okres jest nieregularny, teraz zastanówmy się, jak leczyć wspomnianą przypadłość. Leczenie zaburzeń miesiączkowania w głównej mierze polega na wyeliminowaniu podstawowej przyczyny choroby. Jeśli przyczyną nieregularnych miesiączek są problemy hormonalne – zaleca się hormonalną antykoncepcję. Kobiety zmagające się z endometriozą powinny zostać poddane zabiegowi wycięcia przerostu endometrium i ewentualnie terapii hormonalnej. Z kolei pacjentkom z zespołem policystycznych jajników zaleca się przyjmowanie odpowiednich leków.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź