Czy ciepła kąpiel przyspiesza poród?
Spis treści:
W jakim celu przyspieszyć poród?
Już na początku ciąży, podczas pierwszej wizyty u lekarza ginekologa przyszła mama poznaje termin porodu. Niekiedy poród odbywa się dokładnie w tym określonym dniu, u wielu ciężarnych przypada na kilka dni przed lub po planowanym terminie. Kobieta, której pozostało kilka dni do porodu lub podejrzewa, że już rozpoczyna się u niej akcja porodowa, może wykorzystać kilka metod na przyspieszenie porodu. Ma to na celu zainicjowanie akcji porodowej lub jej przyspieszenie. Takie domowe sposoby na przyspieszenie porodu, które kobieta może zastosować na własną rękę, cieszą się dużą popularnością i stosuje je większość kobiet przed porodem.
Nieco inną sytuacją jest ta, gdy poród powinien być przyspieszony ze wskazań medycznych, a indukcja porodu realizowana jest w warunkach szpitalnych. Indukcja porodu polega wówczas na podaniu syntetycznej oksytocyny w postaci dożylnego wlewu. Oksytocyna jest hormonem syntetyzowanym w organizmie kobiety, a jej rola w akcji porodowej sprowadza się do aktywowania skurczów macicy. Wskazaniem do indukcji akcji porodowej przy pomocy oksytocyny jest przede wszystkim:
- ciąża trwająca powyżej 42 tygodni,
- przedwczesne pęknięcie błon płodowych powyżej 37. tygodnia ciąży,
- indukcja porodu powyżej 38. tygodnia ciąży u kobiet z nadciśnieniem tętniczym lub cukrzycą,
- indukcja porodu powyżej 39. tygodnia ciąży u kobiet, które przekroczyły 40. rok życia,
- konflikt serologiczny,
- wewnątrzmaciczne ograniczenie wzrastania płodu.
Okres półtrwania jest bardzo krótki, zatem konieczne jest stałe regulowanie przepływu oksytocyny i stopniowe zwiększanie jej ilości.
Ciepła kąpiel – czy to przyspieszy poród?
Jednym z najpopularniejszych sposobów na przyspieszenie porodu jest ciepła kąpiel. Tego typu metoda może być stosowana zarówno w warunkach domowych, jak i w szpitalu, gdy rozpoczyna się już akcja porodowa. Czy ciepła kąpiel przyspiesza poród? Ciepła kąpiel na wywołanie porodu pozwala się zrelaksować, może indukować skurcze macicy. Coraz częściej kobiety decydują się także na porody w wodzie. Natomiast w przebiegu akcji porodowej woda pomaga łagodzić bolesne skurcze. Ciepła kąpiel na wywołanie porodu nie powinna być stosowana po odejściu wód płodowych, gdyż zwiększone jest ryzyko zakażenia. Przeciwwskazaniem jest także infekcja dróg rodnych u kobiety.
Kąpiel ciepła czy gorąca?
O ile ciepła kąpiel może nieco przyspieszyć poród i złagodzić ból, o tyle gorąca kąpiel przed porodem jest niewskazana. Odpowiedź na pytanie: “czy gorąca kąpiel może wywołać poród?” jest jednoznaczna – należy unikać takich kąpieli. Zbyt ciepła kąpiel może prowadzić do nadmiernego rozszerzenia naczyń krwionośnych i osłabienia, a nawet omdlenia. Najbardziej optymalna temperatura kąpieli to około 37 stopni – nie więcej, niż wynosi ciepłota ciała kobiety ciężarnej.
Inne sposoby na przyspieszenie porodu
Kąpiel przed porodem to nie jedyny sposób na przyspieszenie porodu. Istnieje jeszcze kilka metod na szybsze wystąpienie akcji porodowej. Jednym z nich jest stosunek seksualny. Podczas aktu płciowego dochodzi do drażnienia szyjki macicy, ponadto orgazmowi towarzyszy wydzielanie oksytocyny. Kolejną korzyścią jest obecność w nasieniu prostaglandyn – naturalnych związków prowokujących skurcze macicy. Kolejną godną polecenia metodą na przyspieszenie porodu jest stymulacja brodawek piersiowych. Wykonywanie delikatnego masażu sutków naśladuje ssanie sutków przez dziecko i stanowi dla organizmu sygnał do syntezy oksytocyny – hormonu inicjującego skurcze macicy.
Aktywność fizyczna także pomaga nieco przyspieszyć akcję porodową. Nie jest jednak zalecane wykonywanie forsownych ćwiczeń czy takich ryzykownych zachowań jak mycie okien czy dźwiganie ciężkich siatek z zakupami. Zalecane są raczej umiarkowane aktywności, takie jak spacery. Taka aktywność fizyczna sprzyja właściwemu ułożeniu się dziecka w kanale rodnym kobiety oraz odpręża i odstresowuje.
W celu pobudzenia porodu można pić napar z liści malin, który wykazuje działanie pobudzające skurcze macicy. Należy jednak pamiętać o tym, że nie wystarczy jednorazowo sięgnąć po napar. Zalecane jest picie naparu z liści malin od około 36. tygodnia ciąży, dwa razy dziennie, zalewając trzy lub cztery łyżki suszu dwiema szklankami wody.
Regularne spożywanie oleju z wiesiołka, pobudzającego syntezę prostaglandyn także może umożliwić przyspieszenie porodu. W tym celu konieczne jest suplementowanie doustne oleju z wiesiołka, poczynając od 34 tygodnia ciąży.
6 ważnych rzeczy do zrobienia po porodzie
Źródła:
- Lee S. i in., Efficacy of warm showers on labor pain and birth experiences during the first labor stage; JOGNN, 2013