Co zabrać do szpitala na CC?/fot. iStock Co zabrać do szpitala na CC?/fot. iStock

Co zabrać do szpitala na CC?

Co zabrać do szpitala na poród CC – zastanawiają się ciężarne przygotowujące wyprawkę. Czy lista rzeczy do cesarki odbiega od tych, które należy zabrać do porodu siłami natury?

Spis treści:

Sztuka pakowania – czyli przygotuj się wcześniej

Pakowanie torby do szpitala jest jedną z ważniejszych, a zarazem jedną z trudniejszych spraw, jaką należy przygotować przed porodem – niezależnie czy kobieta rodzi drogami natury, czy przez cesarskie cięcie, torba musi być przygotowana. Kiedy zatem rozpocząć pakowanie? Wyznaczony dzień, a nawet tydzień porodu, rzadko kiedy pokrywają się z czasem, w którym dziecko postanowi pojawić się na świecie. Stosunkowo często maluch przychodzi na świat wcześniej, dlatego też torbę do szpitala warto przygotować już kilka tygodni przed planowanym rozwiązaniem. Ciężarne, które przygotują walizkę 4-5 tygodni wcześniej, unikną niepotrzebnego stresu i nerwów, które pojawiają się podczas pakowania na ostatnią chwilę.

Torba czy walizka?

Torba czy walizka – to wbrew pozorom niełatwe pytanie, na które odpowiedzi poszukuje większość ciężarnych. Jednak czy wybór ten jest aż tak istotny? Niezależnie od tego, czy będzie to torba, czy walizka, ważne jest, aby była odpowiednio niska, tak by mogła zmieścić się pod szpitalne łóżko. Co najważniejsze powinna pomieścić wszystkie niezbędne dla mamy i dziecka rzeczy.

Jaka wyprawka dla mamy?

Wyprawka do szpitala powinna zawierać wszystkie niezbędne rzeczy i akcesoria, które przydadzą się mamie i dziecku. By uniknąć niepotrzebnego stresu i chaosu, przed rozpoczęciem pakowania dobrze jest przygotować przemyślaną i zaplanowaną listę. Jak powinna wyglądać lista rzeczy do szpitala na CC? Co powinna zwierać wyprawka do szpitala dla mamy po cesarce? Cesarskie cięcie to operacja, po której warto o siebie odpowiednio zadbać. Dlatego też w wyprawce nie może zabraknąć rzeczy, dzięki którym kobieta szybciej wróci do formy.

W walizce nie może zabraknąć majtek z wysokim stanem, najlepiej siateczkowych lub w 100 proc. bawełnianych, takich które nie będą uciskały rany i zapewnią jej dostęp powietrza. Jednym z trudniejszych i bardziej bolesnych momentów po cesarce jest próba wstania i pionizacji, podczas której może wystąpić niespodziewany i dość obfity wyciek krwi z dróg rodnych. Dlatego też warto zabrać gumowe klapki, które będzie można łatwo wyczyścić, w przypadku gdyby poplamiły się krwią. Ponadto w wyprawce dla mamy nie może zabraknąć piżamy, szlafroka, biustonosza do karmienia, ciepłych skarpetek czy ręcznika. Do walizki należy także spakować podkłady poporodowe, wkładki laktacyjne, przybory kąpielowe i kosmetyki.

W walizce kobiety przygotowującej się do cesarskiego cięcia powinna znaleźć się również poduszka do karmienia. Pierwsze dni po operacji bywają naprawdę ciężkie a poduszka nieco odciąży młodą mamę podczas karmienia maluszka. Ponadto warto zabrać szlafrok – koniecznie z paskiem. O ile sam szlafrok nie zawsze okazuje się niezbędny, o tyle pasek od szlafroka może się przydać do podciągania się przy wstawaniu z łóżka – dodaje Marta Siwińska.

Prawda jest taka, że nie ma jednej uniwersalnej listy rzeczy, które należy zabrać do szpitala. Na stronie większości szpitali przygotowane są przykładowe wyprawki – dla wielu kobiet to duże ułatwienie. Niektóre szpitale oferują koszule do karmienia czy ubranka dla noworodka, co oczywiście nie oznacza, że przyszła mama nie może zabrać swoich.

Konieczne dokumenty i badania

Dokumenty i badania to bez wątpienia jedne z niezbędnych rzeczy, które należy zabrać ze sobą do porodu. Już na izbie przyjęć należy okazać dowód tożsamości, kartę ciąży i komplet aktualnych wyników badań. Jakich? Cesarskie cięcie to operacja, w związku z czym do jej przeprowadzenia konieczne jest badanie krzepliwości krwi i poziomu elektrolitów. Ponadto do porodu należy przygotować wyniki poniższych badań:

  • ostatnie USG – a najlepiej USG z całego okresu ciąży,
  • grupę i czynnik Rh,
  • przy ujemnym Rh – badanie na obecność przeciwciał anty Rh,
  • ostatnią morfologię krwi i badanie ogólne moczu,
  • odczyn WR – badanie w kierunku kiły, wykonane na początku i pod koniec ciąży,
  • wynik badania na obecność wirusa HIV,
  • HBS (badanie zrobione po 32. tygodniu),
  • posiew z pochwy w kierunku GBS,
  • cytologię,
  • inne wyniki badań ciążowych i konsultacji np. konsultacja okulistyczna.

W przypadku planowanego cesarskiego cięcia konieczne jest skierowanie wystawione przez ginekologa.

 

Wskazówki dotyczące formalności po porodzie

formalności po porodzie

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź