Co oznacza obniżenie brzucha pod koniec ciąży?
Spis treści:
Na jakiej wysokości jest ciążowy brzuch w III trymestrze?
III trymestr trwa od 28. do 40. tygodnia ciąży i jest to czas, w którym kobieta może poczuć, że robi się jej ciężko – macica się rozszerza, by dostosować się do powiększających się rozmiarów płodu. To naprawdę intensywny okres – dziecko przybiera połowę swojej masy, a w 34. tygodniu zaczyna mu się w brzuchu robić ciasno (macica zajmuje wtedy większość jamy brzusznej), dlatego zaczyna układać się w pozycji „do dołu”, na co reaguje ciało kobiety: macica zaczyna się obniżać (wcześniej się podnosiła, a teraz cofa się o kilka centymetrów), żeby ułatwić dziecku umiejscowienie się w kanale rodnym. To właśnie dlatego w III trymestrze brzuch ciężarnej się obniża. Jest to sygnał, że do porodu coraz bliżej.
Przed tym okresem brzuch jest wysoko, właściwie pod samymi piersiami, co może utrudniać oddychanie, powodować problemy z trawieniem, żołądkiem i zgagę. Po obniżeniu się brzucha te dolegliwości miną, najpewniej jednak zaczniesz częściej chodzić do toalety, bo płód będzie uciskał na pęcherz. Do tego dołączy kłucie w pachwinach i ucisk w dole brzucha. Nie ma jednak powodów do niepokoju – to naturalny proces, a dyskomfort jest efektem rozszerzania się spojenia łonowego i kości miednicy (dziecko układa się już w pozycji „do wyjścia”, więc uciska kanał rodny).
Kiedy obniża się brzuch w ciąży?
Brzuch obniża się w III trymestrze ciąży – w większości przypadków jest to około 36. tygodnia – ponieważ wtedy płód przygotowuje się do wyjścia na świat i zaczyna się układać główką do dołu. Należy jednak pamiętać, że obniżenie brzucha może nastąpić nieco wcześniej lub później i najczęściej nie jest to powód do niepokoju. Warto obserwować swoje ciało i ewentualne wątpliwości konsultować z lekarzem prowadzącym – on najlepiej oceni, czy są powody do zmartwień.
Istotne jest również to, czy jest to nasza pierwsza, czy kolejna ciąża – uznaje się, że u pierworódek brzuch obniża się w około 36-37. tygodniu, a u kobiet, które rodzą kolejne dziecko, następuje to później – nieraz zaledwie tydzień przed porodem, a w niektórych przypadkach w ogóle. Obniżenie brzucha przed porodem może nie nastąpić, gdy jest to ciąża mnoga. Nieraz dochodzi także do tego, że dziecko nie ułoży się główką ku dołowi – możliwe, że macica wówczas się nie obniży. W takiej sytuacji bardzo często zapada decyzja o cesarskim cięciu.
Polecamy
Jak wygląda oczyszczanie się organizmu przed porodem?
Organizm kobiety przed samym porodem przygotowuje się do przyjścia dziecka na świat. Towarzyszy temu szereg zmian. Co oznacza biegunka przed porodem oraz jak przygotować organizm do porodu?
Co oznacza, jeśli brzuch w ciąży jest nisko
Obniżenie brzucha w III trymestrze jest procesem naturalnym – jeżeli brzuch jest nisko, oznacza to, że i ciało kobiety, i płód przygotowują się do porodu, który nastąpi za około 3-4 tygodnie. Najczęściej proces ten nie wiąże się z niepokojącymi objawami, jeżeli jednak takie się pojawią, najlepiej porozmawiać o nich z ginekologiem. Alarmujące powinny być przewlekły i uciążliwy ból brzucha, ostry ból w pachwinie i dole pleców, a także ból i twardnienie macicy lub górnej części brzucha (w miejscu, w którym znajduje się wątroba).
Obniżenie brzucha przed porodem – czego można się spodziewać
Obniżenie brzucha jest procesem, który trudno przeoczyć. Nawet jeżeli nie będą temu towarzyszyć dolegliwości, to kobieta odczuwa różnicę – najczęściej głównie w częstotliwości odwiedzin toalety. Płód układający się głową do dołu naciska na pęcherz i nieraz na tym etapie pojawia się nietrzymanie moczu. W III trymestrze panie skarżą się również na nieregularne skurcze (nazywane skurczami przepowiadającymi). To normalny objaw, który zwykle pojawia się około trzech tygodni przed porodem. Mogą wystąpić również biegunki lub wymioty – często nawet na kilka godzin przed rozpoczęciem akcji porodowej – oznaczające, że organizm się oczyszcza.
Następnie dochodzi do odejścia czopu śluzowego, czyli wydzieliny śluzowej, która zamyka szyjkę macicy i chroni ją przed drobnoustrojami. Może się to wydarzyć kilka dni, ale również kilka godzin przed porodem, dlatego ważne jest obserwowanie innych objawów. Wszystkie opisane procesy mogą zachodzić z różnym przesunięciem czasowym – kilka dni wcześniej lub później. Objawy charakteryzują się różnym nasileniem – wiele zależy od kondycji kobiety i tego, jak jej ciało radzi sobie w odmiennym stanie. Sygnałem, że poród się rozpoczął, jest odejście wód płodowych.