Spis treści:
38 tydzień ciąży – dziecko
Dzieci donoszone w 38 tygodniu ciąży mogą mieć niższą lub większą masę urodzeniową. Wszystko zależne jest od skłonności genetycznych. Niska masa urodzeniowa dziecka w tym tygodniu ciąży nie wpływa negatywnie na jego dalszy rozwój.
38 tydzień ciąży to okres, kiedy wykonuje się takie pomiary jak:
- HC (head circumference) – obwód głowy płodu – średnia to 336 mm; 5 centyl – 315 mm; 95 centyl – 356 mm;
- AC (adbominal circumference) – obwód brzucha płodu – średnia to 324 mm; 5 centyl – 292 mm; 95 centyl – 356 mm;
- FL (femur length) – długość kości udowej płodu – średnia to 71 mm; 5 centyl – 66 mm; 95 centyl – 76 mm;
- BPD (biparietal diameter) – wymiar dwuciemieniowy, mierzony poprzecznie wymiar główki płodu – średnia to 93 mm; 5 centyl – 83 mm; 95 centyl – 103 mm.
Jak więc widać, najważniejsze pomiary od poprzedniego tygodnia nic się nie zmieniły.
Na ostatnich badaniach USG wykonywanych u ginekologa zobaczymy już w pełni rozwiniętego noworodka. Dziecko w 38 tygodniu ciąży mogłoby już samodzielnie żyć poza brzuchem mamy i odżywiać się jej mlekiem, a nie za pośrednictwem pępowiny. Nie oznacza to jednak faktu, że dziecko trzeba przynaglać do wyjścia z brzucha.
Dziecko samo wyśle mamie „sygnał”, kiedy będzie gotowe do tego, aby się narodzić. Do tej chwili nadal będzie przybierało na wadze w brzuchu mamy.
38 tydzień ciąży to również mniejsza ilość płynu owodniowego. Dziecko ma coraz mniej miejsca w brzuchu, jednak jego aktywność nadal jest całkiem spora.
Maluch w pozycji embrionalnej z główką do dołu i podkurczonymi nóżkami oczekuje momentu rozpoczęcia akcji porodowej.
38 tydzień ciąży – kobieta
W 38 tygodniu ciąży u samej kobiety również niewiele się zmieni. Trudności z poruszaniem się nie znikną do dnia porodu. Do tego nadal ciężarnej będzie towarzyszyć bezsenność, której wynikiem jest brak znalezienia dobrej pozycji do spania.
Nie można zapomnieć, że w 38 tygodniu ciąży opadająca macica nadal będzie mocno naciskać na pęcherz moczowy, przez co kobieta będzie stałą bywalczynią toalety.
Skurcze Braxtona-Hicksa również nie pozwalają o sobie zapomnieć. Jeżeli skurcze tego rodzaju nie ustają po zmianie pozycji lub ciepłej kąpieli, do tego przybierają na sile to znak, że pora wyruszyć na porodówkę. Do przewidywanej daty porodu pozostały dwa tygodnie. Jeżeli akcja porodowa nie zaczęła się jeszcze, to od tego momentu do 40 tygodnia brzuch nie będzie się już powiększać.
38 tydzień ciąży to moment, kiedy odchodzi czop śluzowy. Zamykał on przez całą ciążę światło szyjki macicy. Dzięki temu dziecko miało ochronę przed najróżniejszymi infekcjami. Na bieliźnie może pojawić się gęsta i krwawa wydzielina. Warto obserwować swoje ciało w tym momencie. Od odejścia czopu do właściwej akcji porodowej może minąć bowiem kilka godzin lub nawet kilka dni. Wszystko zależne jest od kobiecego organizmu.
Teoretycznie od 38 tygodnia ciąży do dnia porodu mamy jeszcze dwa tygodnie. Wszystko może rozpocząć się jednak w każdej chwili. Czy mamy już wybrany szpital, w którym będziemy rodzić? Czas najwyższy, aby podjąć taką decyzję.
Jeżeli nasz wybór padł na poród rodzinny, to warto dowiedzieć się, czy wybrany przez nas szpital ma warunki do przeprowadzenia takiej akcji.
Wybierając szpital, warto nie tylko zwrócić uwagę na jego opinię wyrażane przez inne pacjentki, chociaż są one bardzo ważne. Ciężarna powinna wziąć pod uwagę bezpieczeństwo rodzącej i samego dziecka. Warto dowiedzieć się, czy w danej placówce podawane jest bezpłatne znieczulenie zewnątrz oponowe. Dla wielu pań bardzo ważnym elementem jest możliwość indywidualnego wykupu sali dla mamy z dzieckiem.
Jeżeli istnieje problem z podjęciem rzetelnej decyzji, to warto wcześniej wybrać się do danego szpitala, aby móc go poznać. Wiele placówek oferuje „oprowadzenie” po porodówce, dzięki czemu kobietom jest łatwiej podjąć decyzję odnośnie od szpitala, w którym chcą rodzić.