kobieta w 29 tygodniu ciąży 29 tydzień ciąży – ostatnia prosta, czyli trzeci trymestr ciąży/ iStock

29 tydzień ciąży – ostatnia prosta, czyli trzeci trymestr ciąży

29 tydzień ciąży to moment, kiedy przyszła mama wkracza już w III i tym samym ostatni trymestr ciąży. Coraz poważniej kobiety zaczynają wówczas rozmyślać o zbliżającym się porodzie.

Spis treści:

29 tydzień ciąży – dziecko

Dziecko waży w 29 tygodniu ciąży około 1350 gramów i mierzy 37 cm.

29 tydzień ciąży to okres, kiedy wykonuje się takie pomiary jak:

  • HC (head circumference) – obwód głowy płodu – średnia to 272 mm; 5 centyl – 255 mm; 95 centyl – 289 mm;
  • AC (adbominal circumference) – obwód brzucha płodu – średnia to  240 mm; 5 centyl – 217 mm; 95 centyl – 263 mm;
  • FL (femur length) – długość kości udowej płodu – średnia to 55 mm; 5 centyl – 51 mm; 95 centyl – 59 mm;
  • BPD (biparietal diameter) – wymiar dwuciemieniowy, mierzony poprzecznie wymiar główki płodu – średnia to 75 mm; 5 centyl – 68 mm; 95 centyl – 82 mm.

W 29 tygodniu ciąży tkanka tłuszczowa u malucha jest bardzo słabo rozwinięta. U nienarodzonych dzieci i noworodków wyróżnić można brunatną tkankę tłuszczową. Starsze dzieci i osoby dorosłe mają żółtą tkankę tłuszczową. Brunatna tkanka tłuszczowa odpowiedzialna jest za ogrzanie malutkiego organizmu. Dzieci urodzone w 29 tygodniu ciąży muszą być umieszczone w inkubatorach-cieplarkach, ponieważ nie mają odpowiedniej ilości brunatnej tkanki i mogą być narażone na wyziębienie organizmu.

W mózgu zaczynają się udoskonalać obszary odpowiedzialne za zmysły, takie jak słuch, wzrok, dotyk. W szczególności zmysł smaku zaczyna się bardzo mocno rozwijać, aby dziecko po porodzie dobrze poznało smak mleka mamy.

W 29 tygodniu ciąży wody płodowe osiągają swoją maksymalna objętość i na dalszym etapie ciąży nie będzie ich już przybywać. W przeciwieństwie do dziecka, które nadal będzie rosło i do końca ciąży podwoi swoją objętość wagową.

Dziecko doskonale rozróżnia już głosy, dlatego lekarze zalecają częste rozmowy z „brzuchem”. Do tego można dziecku puszczać uspokajającą muzykę, którą maluch będzie bardzo wyraźnie słyszał.

29 tydzień ciąży to moment, kiedy dziecko ma już rozwinięte płuca. Gdyby jednak doszło do przedwczesnego porodu, to mogłoby nie przeżyć, ponieważ nie byłoby jeszcze w stanie samodzielnie oddychać. Płuca będą dojrzewać do pełnej sprawności jeszcze przez kilka następnych tygodni.

29 tydzień ciąży – kobieta

W 29 tygodniu ciąży częste wizyty w toalecie to całkiem normalna sprawa. Nie tylko w dzień, ale również w nocy macica coraz mocniej naciska na organy, w tym na kobiecy układ moczowy.

Do tego paniom w 29 tygodniu ciąży bardzo ciężko znaleźć wygodną pozycję do spania. Warto mieć pod ręką specjalny rogal ułatwiający zasypianie.

U kobiet pojawia się również zespół Wittmaacka-Ekboma, czyli zespół niespokojnych nóg. Podczas spoczynku w nogach kobiety pojawia się mrowienie pod skórą oraz poruszanie tkanek pod skórą. Aby przerwać takie odczucie, trzeba poruszać nogami. Do takich zjawisk dochodzi bardzo często podczas snu. Jest to jedno z tych schorzeń, które mogą nie ustąpić wraz z porodem. Wiele kobiet męczy się z zespołem Wittmaacka-Ekboma przez bardzo długi czas.

Macica w 29 tygodniu ciąży coraz bardziej zaczyna podchodzić pod przeponę, w dalszym ciągu powodując naciskanie na klatkę piersiową. Trudności z oddychaniem będą trwały do momentu porodu. Macica naciska również na żyłę główną dolną, przez co nasze stopy i kostki są opuchnięte. Warto jak najczęściej nosić luźne obuwie nieuciskające dodatkowo stóp.

Macica również naciska na układ pokarmowy, przez co większość kobiet ma nie tylko problemy ze zgagą, zatwardzeniem i wzdęciami. W 29 tygodniu ciąży na nowo mogą pojawić się również wymioty – takie same jak na początku ciąży.

Kobieta powinna zadbać również o to, aby pić bardzo dużo i jeść lekkostrawne pokarmy, dzięki czemu nie będzie musiała zmagać się z hemoroidami i problemami gastrycznymi. Owoce, warzywa, pokarmy bogate w błonnik, pełnowartościowe mięso powinny na stałe zagościć w pożywieniu kobiet ciężarnych.

29 tydzień ciąży jest również okresem, kiedy kobiety zauważają już silnie wykształcony instynkt macierzyński i syndrom wicia gniazda. Jeżeli tylko macie taką okazję, to przygotujcie już powoli wyprawkę dla Waszego dziecka, jak również odpowiednie miejsce dla niego.

 

Infografika: Benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź