Jak włożyć czopek dziecku? Jak włożyć czopek dziecku?/ AdobeStock

Jak włożyć czopek dziecku?

Stosowanie leków w postaci czopków potrafi ułatwić leczenie. Taką formę aplikacji leków uważa się za skuteczną i szybką, szczególnie u dzieci. Coraz więcej preparatów dostępnych jest w tej formie, dlatego warto nauczyć się aplikować je dziecku szybko i skutecznie. Na co należy uważać?

Spis treści:

Czopki dla rocznego dziecka

Leki w postaci czopków stosowane są przede wszystkim u dzieci. Wynika to z faktu, że w niektórych sytuacjach, jak np. przy nasilonych wymiotach, podanie leku doustnie może sprawiać wiele trudności i być zwyczajnie nieskuteczne. Ważnym argumentem za jest także fakt, że substancja czynna zawarta w czopku wchłania się szybciej ze śluzówki odbytu, niż ma to miejsce w przypadku podania leku doustnie. Z tego względu wiele leków używanych stosunkowo często w terapii dzieci znaleźć można również w postaci czopków. 

Czopki dla rocznego dziecka, które możesz zastosować, to np. te zawierające w swoim składzie paracetamol lub ibuprofen. Pamiętaj jednak, aby w przypadku ich zastosowania dobrać w odpowiedni sposób dawkę do wieku dziecka i przestrzegać zasad zapisanych na ulotce. Zaleca się również, aby unikać stosowania tego typu rozwiązań u dzieci poniżej 3. miesiąca życia, a jeżeli jest to konieczne, podawać czopki tylko i wyłącznie w porozumieniu z lekarzem.

Dlaczego warto stosować czopki?

Stosowanie czopków może przynieść wymierne korzyści. Jak zostało to już wcześniej wspomniane, niektóre stany nie pozwalają na skuteczne doustne leczenie, a dodatkowo większość substancji wchłania się szybciej przez śluzówkę odbytu. 

Czopek przeciwbólowy dla niemowląt jest zatem dobrym pomysłem, kiedy chcemy szybko zbić gorączkę u dziecka lub kiedy maluszek cierpi z powodu nasilonych wymiotów. Są też sytuacje kliniczne, kiedy konieczne jest miejscowe działanie leku, np. przy problemach z wypróżnianiem. W leczeniu stosowane są wówczas m.in. czopki glicerynowe. Choć na efekt ich działania trzeba poczekać niekiedy kilka godzin, jest to bardzo skuteczny sposób.

Jak się wkłada czopek dziecku?

Wielu rodziców, szczególnie mających jedynaka, zastanawia się, jak się wkłada czopek dziecku, aby sprawić mu jak najmniejszy dyskomfort. W tym celu pamiętaj o tych prostych krokach:

  • Wyjmij czopek z opakowania.
  • Połóż dziecko na boku i ugnij jego nogi w kolanach oraz biodrach, tak, aby dotykało nimi klatki piersiowej.
  • Rozchyl pośladki dziecka.
  • Czopek wkładaj powoli, aby nie sprawić dziecku bólu.
  • Aby aplikacja była łatwiejsza, dla lepszego poślizgu możesz użyć np. oliwki dla niemowląt.
  • W przypadku nieco starszego dziecka uprzedź je o tym, co będziesz robić.

Pamiętaj, że dziecko podczas aplikacji czopka powinno być rozluźnione, gdyż napinanie mięśni może wywołać dodatkowy ból.

Temperatura u niemowlaka – co musisz wiedzieć?

Polecamy

Temperatura u niemowlaka – co musisz wiedzieć?

Temperatura ciała u niemowlaka to jedno z ważnych kryteriów oceny stanu zdrowia dziecka. Jaką temperaturę powinno mieć niemowlę? Czy temperatura ciała u malucha jest stale taka sama? Jak rozpoznać gorączkę u dziecka? Odpowiadamy na nurtujące pytania.

Czytaj

Na co uważać przy wkładaniu czopka?

Zastosowanie czopka nie zawsze jest możliwe. Podawanie leku w ten sposób w przypadku nasilonej biegunki jest niewskazane ze względu na dużą szansę niewchłonięcia się leku. Przy aplikacji czopka zwróć uwagę, czy śluzówka odbytu nie jest nadmiernie podrażniona. Stan zapalny tej okolicy czy też zakażenie skóry również stanowią przeciwwskazanie do podawania leku doodbytniczo. 

Pamiętaj także, że w momencie, kiedy wkładanie czopka wywołuje u dziecka duży dyskomfort bądź też dolegliwości bólowe, lepiej zrezygnować z jego zastosowania i spróbować podać lek doustnie. Leki podawane w postaci czopków powinny być zawsze stosowane zgodnie z zaleceniami podanymi na ulotce lub w sposób zalecony przez lekarza pediatrę.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź