Jak zgubić brzuch po ciąży? Jak zgubić brzuch po ciąży?/ fot. Adobe Stock

Jak zgubić brzuch po ciąży?

Ciąża i narodziny dziecka wpływają na ciało i sylwetkę. W pierwszych miesiącach większość mam obserwuje u siebie wyraźnie powiększony brzuch i ma nadprogramowe kilogramy. Jak zgubić brzuch po ciąży? Kiedy można rozpocząć pierwsze ćwiczenia?

Spis treści:

Dlaczego w czasie ciąży przybierasz na wadze?

Przybieranie masy ciała w ciąży jest naturalnym procesem, który świadczy o jej prawidłowym rozwoju. To, ile kobieta przytyje w ciąży, uzależnione jest od jej wagi przed poczęciem. Do oceny masy ciała wykorzystuje się wskaźnik BMI (Body Mass Index). W I trymestrze ciąży najczęściej przybiera się na wadze do 2 kg, ale niektóre z ciężarnych, zamiast przytyć, chudną. W drugim trymestrze waga wzrasta średnio o 5 kg, w trzecim kobieta przybiera 4-5 kg. Łączny przyrost masy ciała w ciąży wynosi około 11-14 kg. Przyjmuje się, że im mniej kobieta ważyła przed ciążą, tym więcej powinna w niej przytyć. Na dodatkowe kilogramy w ciąży składa się: 

  • donoszony noworodek – 3 kg,
  • łożysko – 0,5 kg,
  • macica – 1 kg,
  • wody płodowe – 1 kg,
  • powiększone piersi – 1-2 kg,
  • zwiększona objętość krwi – do 2 kg,
  • zwiększona ilość wody w organizmie – 1,5 do 2 kg,
  • tkanka tłuszczowa.

Czemu waga po porodzie wciąż jest podwyższona?

Po porodzie kobieta traci na wadze około 6 kg, a dodatkowe kilogramy zostają – widoczne są szczególnie na udach, biodrach i pośladkach. Waga po porodzie jest nie tylko konsekwencją ciąży, ale i prowadzonego przez 9 miesięcy stylu życia. Kobiety, które prowadziły zdrowy tryb życia – odżywiały się zdrowo i uprawiały umiarkowaną aktywność fizyczną, przytyły mniej w porównaniu do tych, które jadły więcej tłustych i słodkich produktów. Często powrót do wagi sprzed ciąży wymaga od młodej mamy dużo wysiłku i samozaparcia.

Jak zgubić brzuch i boczki po ciąży?

Brzuch po porodzie jest lekko obwisły, a skóra luźniejsza. Wraz z obkurczaniem się macicy brzuch powoli zmniejsza swoją objętość. To, w jakim tempie kobieta „zrzuca” brzuch po porodzie, jest kwestią bardzo indywidualną. Zależy m.in. od tego, ile kobieta przytyła w ciąży, czy była aktywna fizycznie, a także od predyspozycji genetycznych. 

Brzuch u kobiet po porodzie naturalnym może różnić się od tego po cesarskim cięciu. Cesarskie cięcie to operacja, w trakcie której warstwy brzuszne zostają naruszone. Obkurczanie się macicy po cesarskim cięciu może potrwać nawet do 2 miesięcy. Poród naturalny jest mniej inwazyjny.  

By zgubić brzuch po ciąży, należy wzmocnić mięśnie proste, skośne i poprzeczne. Skuteczne będą: 

  • Ćwiczenia aerobowe pomagają spalić tłuszcz z organizmu. 
  • Prawidłowe żywienie.
  • Prawidłowe nawodnienie organizmu – minimum dwa litry wody dziennie, co zapobiega gromadzeniu się płynów w tkance podskórnej.  

– Kobieta karmiąca piersią nie powinna się odchudzać ani rozpoczynać diety redukcyjnej podczas połogu, kiedy to organizm regeneruje się po ciąży i porodzie. Zbyt restrykcyjna energetycznie dieta może powodować osłabienie laktacji i mniejszą produkcję mleka. Dlatego też dzienna liczba kalorii jaką powinna spożywać kobieta karmiąca nie może być mniejsza niż 1500 kcal – mówi dietetyk Sylwia Lenartowicz. 

Podczas karmienia piersią kobieta spala około 500 kcal dziennie. Ważne, by zadbać o odpowiednią podaż energetyczną oraz racjonalną i zbilansowaną dietę obfitującą w warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe i pełnowartościowe białka, pochodzące z chudego mięsa i nasion roślin strączkowych. Warto ograniczyć lub całkowicie zrezygnować ze spożywania produktów wysoko przetworzonych i fast-foodów. Smażenie zastąpmy gotowaniem, duszeniem lub pieczeniem bez dodatku tłuszczu.

Ćwiczenia po porodzie – jak wrócić do formy po ciąży?

Polecamy

Ćwiczenia po porodzie – jak wrócić do formy po ciąży?

Ćwiczenia po porodzie – zastanawiasz się, czy to dla ciebie? Już wyjaśniamy. W organizmie kobiety po porodzie zachodzi wiele zmian. Aby odzyskać sylwetkę oraz formę, warto nie tylko zdrowo się odżywiać, ale przede wszystkim powrócić do aktywności fizycznej. Ćwiczenia po porodzie powinny być dostosowane do ogólnego stanu zdrowia i kondycji kobiety. Oto nasze propozycje na ćwiczenia po połogu.

Czytaj

Kiedy możesz rozpocząć ćwiczenia po porodzie?

Połóg po urodzeniu dziecka siłami natury trwa około 6 tygodni, po cesarskim cięciu kilka tygodni dłużej. Kiedy najlepiej rozpocząć ćwiczenia? Wszystko uzależnione jest od samopoczucia kobiety i zaleceń lekarza. Jeśli poród przebiegł bez komplikacji i nie ma innych przeciwwskazań, pierwsze ćwiczenia można rozpocząć pod koniec połogu. Ćwiczenia najlepiej rozpocząć pod okiem fizjoterapuety. Warto włączyć ćwiczenia stabilizujące dno miednicy i wzmacniające brzuch.

– Niektóre kobiety dostaną od lekarza zielone światło jeszcze w trakcie połogu, inne mamy muszą poczekać do jego zakończenia. Najczęściej specjaliści zezwalają na rozpoczęcie ćwiczeń około 6-8 tygodni po porodzie. Nie znaczy to, że w trakcie połogu trzeba całkowicie zrezygnować z ruchu. Świeżo upieczona mama może chodzić na spacery i wykonywać prostą gimnastykę, na przykład rozciąganie rąk i nóg. Pamiętajmy jednak, że ćwiczenia w połogu nie powinny powodować bólu ani dyskomfortu – dodaje ekspertka.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź