Biegunka przy ząbkowaniu – co podać?
Spis treści:
Kiedy dziecko ząbkuje?
Ząbkowanie, czyli wyrzynanie się zębów mlecznych, dotyczy wszystkich niemowląt. Najczęściej rozpoczyna się około 4-6. miesiąca życia. W przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie, może wystąpić nieco później. Co ciekawe, struktury, z których powstają zęby mleczne, obecne są już od 4. tygodnia życia płodowego dziecka. Jeszcze w trakcie ciąży dochodzi do mineralizacji zębów. Ząbkowanie to proces, a noworodki rodzą się już zębami, lecz są one ukryte w dziąsłach. W czasie ząbkowania wyrzynają się i zaczynają być widoczne w jamie ustnej.
Uważa się, że pierwsze zęby mleczne u niemowlaka to tzw. jedynki, czyli siekacze dolne. Następnie wyrzynają się górne siekacze, a w dalszej kolejności dwójki, kły i trzonowce. Zazwyczaj wszystkie zęby mleczne (20) pojawiają się do 30. miesiąca życia dziecka.
Czy ząbkowanie boli?
Podczas wyrzynania zęba dochodzi do przebicia błony śluzowej, czyli dziąsła. Jest to więc proces mogący wywoływać nie tylko dyskomfort, ale również dolegliwości bólowe. Poza tym, przy ząbkowaniu dochodzi do wystąpienia stanu zapalnego dziąseł, co wiąże się z ich swędzeniem, bólem oraz zaczerwienieniem. Niemowlę nie jest jednak w stanie powiedzieć rodzicom, że bolą go dziąsła. Daje więc znać w inny sposób, w zależności od natężenia bólu i dyskomfortu.
Najczęstszymi objawami związanymi z ząbkowaniem są:
- płaczliwość i rozdrażnienie,
- brak apetytu,
- problemy ze snem,
- wkładanie rączek i przedmiotów do jamy ustnej.
Mogą również występować objawy ogólne, takie jak gorączka, biegunka czy wymioty. Nie są one jednak stricte związane z wyrzynaniem się zębów, a raczej z infekcjami towarzyszącymi chociażby wkładaniu brudnych rączek lub przedmiotów do buzi. Jeśli dołożymy do tego chwilowe obniżenie odporności, jasne jest, że dziecko narażone jest bardziej na rozwój infekcji (w tym tych przewodu pokarmowego).
Jak wygląda biegunka przy ząbkowaniu?
Wśród objawów towarzyszących ząbkowaniu rodzice często wymieniają biegunkę. Najczęściej trwa ona kilka dni i pojawia się przy wyrzynaniu ząbków. Kupki przy ząbkowaniu mogą być częstsze i o luźniejszej konsystencji. Mogą także pojawić się w nich śladowe ilości śluzu lub krwi. Jeśli pojawia się rozwolnienie przy ząbkowaniu, warto udać się na wizytę do lekarza pediatry, który potwierdzi związek z wyrzynaniem ząbków i pomoże załagodzić dolegliwości.
Polecamy
Biegunka i odwodnienie – co robić?
Biegunka, będąca powszechną dolegliwością wieku dziecięcego, ma wiele przyczyn. Choć nie zawsze świadczy o groźnej chorobie, może doprowadzić do odwodnienia, dlatego nawadnianie organizmu przy biegunce jest niezwykle istotne.
Co podać na biegunkę przy ząbkowaniu?
Dolegliwości związane z ząbkowaniem są wyjątkowo trudne zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Najważniejszym postępowaniem w przypadku biegunki przy ząbkowaniu u dziecka jest uniknięcie odwodnienia. Z tego powodu należy podawać maluszkowi odpowiednią ilość płynów. Jeśli objawy są nasilone, należy ponownie skonsultować się z lekarzem pediatrą. Wykluczy on inne możliwe przyczyny biegunki i zaproponuje, w razie konieczności, niezbędne leczenie.
W przypadku biegunki warto nieco zmodyfikować dietę i podawać dziecku pokarmy płynne i półpłynne. Sprawdzi się lekko przestudzona kaszka czy marchwianka.
Ponadto, rodzice powinni zadbać o częste mycie rączek maluszka oraz przedmiotów, które wkłada do jamy ustnej. Wszelkiego rodzaju gryzaki, smoczki i zabawki powinny być regularnie myte, co zmniejszy ryzyko wystąpienia objawów ze strony przewodu pokarmowego dziecka. Dzięki temu, okres ząbkowania będzie odrobinę łatwiejszy.