Pęknięcie krocza podczas porodu / iStock

Pęknięcie krocza podczas porodu

Prawie każda kobieta ciężarna obawia się pęknięcia krocza podczas porodu. Jeszcze do niedawna powszechnie uważano, że lepiej nacinać krocze, niż doprowadzać do jego pęknięcia. Obecnie nie jest to już rutyną. Dowiedz się, czy można zapobiec pęknięciu krocza podczas porodu.

Spis treści:

Dlaczego krocze pęka przy porodzie?

Pęknięcie krocza jest często występującym powikłaniem porodu drogami natury. Dochodzi do niego podczas II okresu porodu w trakcie skurczów partych. Pęknięcie krocza pojawia się, gdy tkanki nie są w stanie wytrzymać sił działających na nie w czasie porodu. 

Czy zawsze dochodzi do pęknięcia krocza?

Pęknięcie krocza jest kwestią indywidualną i trudno przewidzieć ten fakt w trakcie ciąży. Są jednak znane czynniki zwiększające ryzyko pęknięć podczas porodu. Wśród nich wymienia się m.in. dużą masę urodzeniową dziecka czy też dystocję barkową. Poza tym większe ryzyko urazu okołoporodowego tkanek miękkich krocza oraz pochwy mają kobiety rodzące w późniejszym wieku, a także pierworódki. Wpływ na urazy ma również poród zabiegowy z użyciem kleszczy lub próżnociągu.

Jak pęka krocze podczas porodu?

Pęknięcie krocza podczas porodu można podzielić w zależności od rozległości urazu:

  1. stopień – uraz dotyczy skóry krocza,
  2. stopień – uraz dotyczy mięśni krocza, ale nie obejmuje zwieracza odbytu,
  3. stopień – uraz dotyczy krocza oraz zwieracza odbytu:
    3a – uraz dotyczy mniej niż 50 proc. mięśnia zwieracza odbytu zewnętrznego,3b – uraz dotyczy ponad 50 proc. mięśnia zwieracza zewnętrznego odbytu, 3c – rozdarcie mięśnia zwieracza odbytu zewnętrznego i wewnętrznego,
  4. stopień – uraz dotyczy krocza, zwieraczy oraz błony śluzowej odbytu.
Wybierz aktywny poród. Jakie pozycje do porodu będą najlepsze? Wyjaśnia Położna Kasia

Polecamy

Wybierz aktywny poród. Jakie pozycje do porodu będą najlepsze? Wyjaśnia Położna Kasia

Jakie pozycje do porodu będą najkorzystniejsze? Jak się ułożyć, by dziecko szybciej wyszło na świat? Przy której pozycji do rodzenia ból może być większy? Wyjaśnia położna Katarzyna Płaza-Piekarzewska, prowadząca na Instagramie profil @polozna_kasia.

Czytaj

Jak leczyć pęknięte krocze?

Pęknięte krocze jest zazwyczaj zszywane przez ginekologa lub położną po III okresie porodu, czyli po urodzeniu łożyska. Powinno być to wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Krocze może zostać zszyte za pomocą szwów wchłanialnych lub nierozpuszczalnych. W zależności od typu szwów, konieczne może być ich zdjęcie przez położną środowiskową lub w poradni przyszpitalnej tydzień po porodzie. 

W przypadku pęknięcia krocza bardzo ważna jest odpowiednia higiena, aby nie dopuścić do zakażenia. Ranę należy przemywać wodą po każdej wizycie w toalecie i osuszać papierowym jednorazowym ręcznikiem. Aby zmniejszyć dolegliwości bólowe, poleca się nasiadówki lub chłodne okłady. Część kobiet sięga także po leki przeciwbólowe. Należy jednak wybierać te, które są bezpieczne dla karmiących mam, np. paracetamol. 

Jeśli po porodzie pojawi się obrzęk, silne zaczerwienienie rany czy też gorączka, konieczne może być włączenie antybiotyku. W przypadku gdy pęknięcie krocza było rozległe, w niektórych sytuacjach niezbędna jest też operacja naprawcza.

Jak zapobiec pęknięciu krocza podczas porodu?

W ostatnich latach świadomość związana z możliwością zapobiegania okołoporodowym pęknięciom krocza staje się coraz większa. Przyszłe mamy częściej udają się na konsultację z fizjoterapeutami uroginekologicznymi, a w szpitalach większy nacisk kładzie się na przyjmowanie pozycji wertykalnych podczas porodu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami jest to prawo każdej kobiety rodzącej. 

Poza tym wiele kobiet ciężarnych stosuje w trakcie ciąży masaż krocza. Może być on wykonywany od 34. tygodnia ciąży około 5 razy w tygodniu przez niecałe 10 minut. Uelastycznia on tkanki i przygotowuje je na rozciąganie. Nie ma jednak dostępnych jednoznacznych badań w pełni oceniających skuteczność tego postępowania. 

Niemałą rolę w zmniejszaniu ryzyka pęknięć krocza podczas porodu odgrywa także współpraca przyszłej mamy z personelem medycznym. Dzięki temu kobieta rodząca wie, w którym momencie powinna przestać przeć, aby nie doprowadzić do urazu. Niestety w wielu sytuacjach nie da się uniknąć pęknięcia krocza, szczególnie gdy dziecko ma dużą masę ciała, a kobieta jest pierworódką.

 

Kompletny przewodnik po formalnościach po urodzeniu dziecka

formalności po porodzie

 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź