Jak wygląda oczyszczanie się organizmu przed porodem? Jak wygląda oczyszczanie się organizmu przed porodem?/ Zdjęcie: rawpixel

Jak wygląda oczyszczanie się organizmu przed porodem?

Organizm kobiety przed samym porodem przygotowuje się do przyjścia dziecka na świat. Towarzyszy temu szereg zmian. Co oznacza biegunka przed porodem oraz jak przygotować organizm do porodu?

Spis treści:

Jak organizm przygotowuje się do porodu?

Jednym z pierwszych zwiastunów nadchodzącego porodu jest obniżenie się dna macicy. Dochodzi do niego na ok. 3-4 tygodnie wcześniej. Znajduje się ono wtedy w połowie odległości między wyrostkiem mieczykowatym a pępkiem. Warto podkreślić, że jest to ta sama wysokość, na której dno macicy znajduje się w 32. tygodniu. 

Innym przykładem objawu zwiastującego poród jest odejście czopa śluzowego. Tak samo jednak jak w przypadku obniżenia dna macicy, nie można w oparciu o termin jego odejścia precyzyjnie określić, kiedy nastąpi poród. U niektórych kobiet bowiem dochodzi do tego kilkanaście dni przed porodem, u innych natomiast – na kilka godzin przed.

Znamiennym objawem zbliżającego się porodu jest także odejście wód płodowych. W przypadku, kiedy podejrzewasz u siebie ich odpływanie, powinnaś jak najszybciej zgłosić się do szpitala. Dużo zależy również od tego, czy ciąża jest donoszona, czy też nie. Jeżeli do odpływania wód płodowych dojdzie w terminie spodziewanego porodu, nie musisz się mocno obawiać. Powinnaś natomiast spokojnie spakować potrzebne do szpitala rzeczy oraz w ciągu kilku godzin udać się na izbę położniczą. Jeżeli natomiast do odejścia wód płodowych doszło przed planowanym terminem porodu, do szpitala powinnaś pojechać jak najszybciej. Na miejscu lekarze wykonają konieczne badania oraz zadecydują, czy ciąża może być kontynuowana, czy też poród musi się odbyć możliwie szybko.

Oczyszczanie się organizmu przed porodem

Z pewnością nie raz słyszałaś o tzw. oczyszczaniu się organizmu przed porodem. Jest to poniekąd prawda, gdyż na kilka dni przed porodem częstość  wizyt w toalecie może istotnie wzrosnąć. Jest to spowodowane nie tylko luźniejszymi stolcami, ale także częstszym oddawaniem moczu. Dzieje się tak ze względu na obniżenie się dna macicy, a tym samym zwiększeniu ucisku na pęcherz moczowy. Jego mniejsza pojemność to również konieczność częstszych wizyt w toalecie. Ważne jest jednak, abyś obserwowała swój organizm oraz to, czy częstszym wizytom w toalecie nie towarzyszą objawy infekcji takie, jak: gorączka, bóle przy oddawaniu moczu czy dolegliwości bólowe podbrzusza i pleców.

Bóle porodowe – jak się zaczynają?

Polecamy

Bóle porodowe – jak się zaczynają?

Skurcze porodowe to dowód na to, że dziecko chce już pojawić się na świecie. Każda rodząca będzie je inaczej odczuwać, wszystkim jednak, szczególnie przy pierwszym porodzie, towarzyszy strach przed bólem porodowym. Jak odczuwa się skurcze przedporodowe i skąd wiadomo, że poród właśnie się rozpoczął?

Czytaj

Co oznacza biegunka przed porodem

Wiele kobiet zauważa, że na kilka dni przed porodem doświadczyły biegunki. Choć nie jest to naukowo jednoznaczne udokumentowane, to biegunka przed porodem może w pewnym sensie pomagać dziecku w przyjściu na świat. Jest to związane z faktem, że w trakcie porodu siłami natury brak zalegających mas kałowych w jelicie może nieco ułatwić dziecku poruszanie się w kanale rodnym. Jest to jednak tylko prawdopodobna teoria, nie zaś naukowo potwierdzony fakt, dlatego też nie powinnaś przywiązywać do niego szczególnej uwagi. Co więcej, biegunka nie zawsze oznacza oczyszczanie się organizmu przed porodem. Jest to przede wszystkim patologiczny objaw, który może sugerować infekcje zlokalizowana w przewodzie pokarmowym. Z tego też powodu, oprócz nawadniania organizmu, wskazana jest wizyta u lekarza ginekologa prowadzącego twoją ciążę.

Jak przygotować organizm do porodu?

To, jak przygotować organizm do porodu, zależy głównie od tego, czy w Twoim przypadku poród zaplanowany jest drogą cięcia cesarskiego, czy też nie. Jeżeli przyjście maluszka na świat zostało z jakiegoś powodu ustalone, przed udaniem się do szpitala pamiętaj, aby:

  • Starać się nie golić miejsc intymnych na ok. 7 dni przed planowanym terminem porodu – jeżeli zdarzyło się jednak, że okolice intymne będą świeżo po depilacji, nie musisz się martwić. Ich ogolenie powoduje w prawdzie zwiększenie ryzyka gorszego gojenia czy też zakażenia skóry, ale używane współcześnie środki antyseptyczne stoją na bardzo wysokim poziomie, zapewniając konieczną ochronę.
  • Przed udaniem się do szpitala dokładnie umyj całe ciało naturalnym mydłem.
  • Zrezygnuj z kolorowych lakierów na paznokciach, gdyż mogą one zakłamywać odczyty aparatur medycznych.
  • Zabierz wszelkie potrzebne dokumenty.

W przypadku porodu siłami natury trudno jednoznacznie określić moment jego rozpoczęcia. Z tego też powodu w tym przypadku nie musisz przygotowywać się w szczególny sposób. Nie musisz również robić samodzielnie w domu lewatywy. Pamiętaj jednak, tak samo jak w przypadku cięcia cesarskiego, o zabraniu wszelkich niezbędnych dokumentów do szpitala.

 

Warto wiedzieć! Sprawdź jakie są w Polsce formalności po porodzie

formalności po porodzie

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź