Wyprawka kosmetyczna dla noworodka
Spis treści:
Czemu higiena jest tak istotna?
Skóra niemowląt jest bardzo cienka, a przez to mniej elastyczna i jaśniejsza. Jednocześnie produkuje mało melaniny – barwnika odpowiedzialnego za jej kolor, a co za tym idzie, jest dużo bardziej wrażliwa na światło słoneczne. Poza tym stosunek powierzchni skóry do masy ciała dziecka jest znacznie większy niż u dorosłego. To oznacza, że maluchy są wrażliwsze na zmiany temperatury (zarówno przegrzanie, jak i wychłodzenie).
Co może powodować podrażnienia i zmiany na skórze maluszka? Oto możliwe przyczyny:
- zmiany temperatury,
- zmiany wilgotności,
- nieodpowiednie preparaty do prania ubranek,
- zbyt szorstkie tkaniny,
- zaschnięte na skórze mleko,
- niewłaściwie dobrane kosmetyki.
Dlatego właśnie odpowiednia higiena i pielęgnacja w tym pierwszym okresie życia dziecka jest tak ważna.
Jakie kosmetyki muszą znaleźć się w wyprawce?
Skóra maluszka w pierwszych tygodniach życia wymaga stosowania kosmetyków, które natłuszczają, chronią przed utratą wody i jednocześnie tworzą na jej powierzchni filtr chroniący przed czynnikami zewnętrznymi. Do tego wszystkiego powinny także być hipoalergiczne i dostosowane do wieku – najlepiej więc postawić na takie od 1. dnia życia. Dobrze, by miały także działanie kojące. Jeśli bowiem dojdzie do zaczerwienienia, podrażnienia lub odparzenia skóry, poradzą sobie z problemem, zanim ten rozwinie się na dobre.
Nie oznacza to wcale, że wyprawka kosmetyczna dla noworodka powinna być bardzo obszerna. Jeśli skóra malucha jest zdrowa – nie łuszczy się, nie jest zaczerwieniona czy podrażniona, warto trzymać się zasady „mniej znaczy więcej”. W praktyce sprowadza się to do zminimalizowania liczby używanych na co dzień kosmetyków. Co zatem powinna zawierać wyprawka kosmetyczna dla niemowlaka? Oto najważniejsze elementy:
- odpowiedni krem pielęgnacyjny do twarzy i ciała;
- produkt przeznaczony do mycia ciała, twarzy i nawet włosów (w przypadku skóry małego dziecka nie ma sensu rozdzielać tych produktów);
- produkty do pielęgnacji twarzy dziecka, chroniące przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych (buzia wymaga szczególnej ochrony, bo jest bezpośrednio wystawiona na działanie czynników zewnętrznych);
- kosmetyk zapewniający dodatkową ochronę okolic pieluszkowych.
Jeśli jednak na skórze malucha pojawiają się przesuszenia, czerwone plamy czy wysypka, należy skontaktować się z pediatrą. Może okazać się, że to tylko podrażnienie miejscowe, ale lepiej dmuchać na zimne. Może się bowiem okazać, że maluch cierpi na atopowe zapalenie skóry i potrzebne będą inne produkty do codziennej pielęgnacji. Lekarz z pewnością przedstawi zalecenia i podpowie, jakie kosmetyki kupić dla noworodka.
Czym i jak pielęgnować maluszka?
Jakie kosmetyki kupić dla noworodka? Takie, które będą chronić jego delikatną skórę, a także koić ją, jeśli pojawią się jakieś problemy. Nieodpowiednio dobrane kosmetyki mogą podrażniać skórę i zaburzać czynność ochronnej bariery naskórka. Najlepiej sięgać po kosmetyki o obojętnym odczynie pH (5,5) lub takie, które działają natłuszczająco. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z emolientów. To grupa hipoalergicznych produktów, które skórę uelastyczniają, nawilżają i natłuszczają, zapobiegają utracie wody i chronią ją przed działaniem czynników zewewnętrznych. Mogą znaleźć się na wyprawkowej liście niemowlaka zarówno w formie do stosowania po kąpieli, jak i do samego pluskania w wodzie.
Warto wspomnieć, że wielu rodzicom sen z powiek spędza kwestia kąpieli malucha – mają wątpliwości, czy jest to niezbędne codziennie. Na początkowym etapie życia codzienna kąpiel maluszka nie jest wskazana, by nie uszkodzić kształtującej się dopiero warstwy ochronnej naskórka. Konieczna jest jednak pielęgnacja okolic pieluszkowych.
Co jeszcze może się przydać?
Wyprawka kosmetyczna dla noworodka powinna zawierać jeszcze:
- Sól fizjologiczną. Będzie potrzebna do przemywania oczu i buzi malucha podczas wieczornej pielęgnacji.
- Oliwkę lub olejek na ciemieniuchę. Choć problem nie dotyczy każdego niemowlęcia, większości mam przychodzi zmierzyć się z ciemieniuchą w mniejszym lub większym stopniu. Lepiej zatem być przygotowanym i zadbać o to, by odpowiedni kosmetyk znalazł się na liście wyprawkowej.
- Maść z tlenkiem cynku i witaminą E. Czasem, mimo prawidłowej pielęgnacji, u maluszków z różnych powodów w okolicach pieluszkowych mogą pojawić się zaczerwienienia czy też odparzenia. Tlenek cynku łagodzi stany zapalne, działa wysuszająco oraz przeciwzapalnie.
Pamiętaj, aby uważnie czytać etykiety na kosmetykach przeznaczonych dla noworodków i niemowląt. Obecny na kosmetyku dopisek „baby” nie zawsze jest gwarancją dobrej jakości preparatu. Jakie więc kosmetyki kupić dla noworodka? Najlepiej postawić na produkty, które pełnią kilka funkcji, nie podrażniają delikatnej skóry dziecka i przeznaczone są do stosowania od 1. dnia życia.