1 cm rozwarcia – kiedy poród dziecka?
Spis treści:
Rozwarcie szyjki macicy – co musisz o nim wiedzieć?
Szyjka macicy, łącząca pochwę z jamą macicy, w czasie ciąży jest barierą ochronną dla rozwijającego się w macicy płodu. Przez 9 miesięcy ciąży powinna być zamknięta szczelnym, śluzowym czopem, by do środka nie dostały się niepożądane bakterie i nie doszło do zakażenia, a nawet przedwczesnego porodu. W prawidłowo przebiegającej ciąży długa i szczelnie zamknięta szyjka utrzymuje się niemalże do końca trzeciego trymestru.
Kiedy szyjka macicy zaczyna się skracać? Kiedy organizm ciężarnej zaczyna przygotowywać się do porodu, szyjka macicy zaczyna się skracać, rozwierać i zwiększać swoją elastyczność. Rozwarcie szyjki macicy rozpoczyna się w pierwszym etapie porodu i postępuje do czasu, kiedy szyjka otworzy się na 10 cm, potem zaczyna się drugi etap porodu – parcie. Choć każda rodząca chciałaby, by pełne rozwarcie nastąpiło jak najszybciej, ten pierwszy etap może trwać nawet kilkanaście godzin, zwłaszcza u pierworódek. Kiedy więc usłyszymy od lekarza albo położnej, że rozwarcie szyjki ma 1 cm, do porodu dziecka musi jeszcze minąć trochę czasu. Warto zatem uzbroić się w cierpliwość.
Jak mierzymy rozwarcie szyjki macicy? Do pomiaru rozwarcia szyjki macicy położna czy lekarz wykorzystują palce. Rozwarcie na jeden palec oznacza, że szyjka otworzyła się na około 2 centymetry, z kolei pięć palców zwiastuje pełne rozwarcie na 10 cm.
Co towarzyszy rozwarciu szyjki macicy?
Zanim szyjka macicy osiągnie dojrzałość, czyli będzie gotowa do porodu, lekarz ocenia ją, stosując skalę Bishopa. Podczas badania ocenia jej położenie, położenie dziecka, rozluźnienie i stopień rozwarcia. Przy ocenie skalą Bishopa o gotowości do porodu mówimy, kiedy:
- można włożyć dwa palce do pochwy,
- część pochwowa jest skrócona,
- szyjka jest elastyczna,
- szyjka znajduje się w osi kanału rodnego lub skierowana jest ku przodowi.
Zanim rozwarcie szyjki macicy osiągnie 10 cm i rozpocznie się etap parcia, ciężarnej towarzyszy wiele – niezbyt przyjemnych – dolegliwości. Na początku pojawiają się delikatne i rzadkie skurcze, które z czasem przybierają na sile i odczuwane są coraz częściej. Wraz z nasileniem ich ilości i częstotliwości stają się coraz bardziej bolesne, dla wielu rodzących wręcz nie do wytrzymania. Dolegliwości te można złagodzić, zanurzając się w wannie lub korzystając z prysznica. Może się także zdarzyć, że mimo upływającego czasu i narastającego cierpienia kobiety pełnego rozwarcia nie ma. W takim przypadku ruch, spacerowanie, ćwiczenia na piłce mogą przyspieszyć poród.
Rozwieraniu szyjki macicy stosunkowo często towarzyszą nie tylko ból, ale także nudności, wymioty i potrzeba częstszego korzystania z toalety. Kiedy rozwarcie wynosi 7 cm, ból wywołany przez skurcze nasila się jeszcze bardziej, może promieniować aż do kości ogonowej. Na tym etapie skurcze pojawiają się co 2-4 minuty i trwają nawet do 60 sekund.
Polecamy
Ciąża w pigułce - czego możesz się spodziewać? Badania i suplementacja
Planujesz ciążę? A może już małe serduszko bije w Tobie? Podpowiadamy, co zrobić, by wszystko przebiegło pomyślnie
Badanie ginekologiczne a ocena szyjki
Szyjka macicy nie powinna zbyt wcześnie ulegać skracaniu. W 2. lub na początku 3. trymestru grozi to poronieniem. Dlatego badanie szyjki macicy w ciąży jest jednym z ważniejszych elementów wizyty ginekologicznej. Stan szyjki sprawdza się podczas standardowego badania na fotelu ginekologicznym, jak również podczas badania ultrasonograficznego. Prawidłowa długość szyjki macicy w ciąży wynosi od 3 do 5 cm, zwłaszcza na jej wczesnym etapie.
Jak zapobiec skróceniu szyjki macicy?
Przedwczesne skracanie szyjki macicy powinno być powodem do niepokoju – to znak, że ciężarna może poronić lub poród rozpocznie się zbyt wcześnie. O niewydolności szyjki macicy mówimy, kiedy skracaniu i rozwieraniu nie towarzyszy ból, skurcze macicy, ani pęknięcie pęcherza płodowego.
Czy skracaniu szyjki macicy można zapobiec? Lekarze dysponują lekami, które zmniejszają lub całkowicie powstrzymują skurcze macicy. Także terapia hormonalna, a dokładniej podanie progesteronu pozwoli na zatrzymanie szyjki na danym poziomie. Jednak lekarz prowadzący może stwierdzić, że konieczne jest podjęcie innych, bardziej konkretnych kroków. W takim przypadku może zalecić, aby na szyjkę macicy założyć specjalny krążek, zwany pessarem.
Postępowanie w przypadku skracania szyjki macicy może obejmować także metodę chirurgiczną. Założenie szwu przechodzącego przez szyjkę macicy spowoduje jej zamknięcie i wzmocnienie tak, by się już bardziej nie otwierała i nie skracała. Operację można przeprowadzić do 24. tygodnia ciąży.
Ciężarnym z zagrożeniem porodu przedwczesnego zaleca się wypoczynek, relaks i ograniczenie aktywności fizycznej. W niektórych przypadkach lekarz ginekolog może zalecić leżenie aż do końca ciąży.