Ciąża po 40-stce – objawy
Spis treści:
Ciąża po 40-stce – czy to bezpieczne?
Coraz więcej kobiet zachodzi w ciążę po 40. roku życia. Zmiany we współczesnym świecie sprawiają, że zmieniają się nasze priorytety życiowe i decyzja o macierzyństwie jest przesuwana. Wiele kobiet właśnie w tym wieku znajduje odpowiedniego partnera, z którym pragnie stworzyć rodzinę. Bywa także, że pojawiają się problemy z wcześniejszym zajściem w ciążę.
Wraz z wiekiem kobiety wzrasta jednak ryzyko pojawienia się chorób genetycznych u dziecka. Po 40-stce ryzyko np. zespołu Downa jest wysokie i wynosi 1 na 100 ciąż. Częściej też dochodzi do ciąż wielopłodowych, które niosą za sobą powikłania związane z samą ciążą oraz porodem. Wzrasta także ryzyko pojawienia się chorób wikłających przebieg ciąży, takich jak:
- Nadciśnienie i stan przedrzucawkowy. U starszych matek wystąpienie tego schorzenia jest częstsze niż u młodszych i może mieć wpływ na stan dziecka. Zaleca się regularne mierzenie ciśnienia i oznaczanie poziomu białka w moczu.
- Cukrzyca. Późniejszy wiek matki może przyczynić się do wystąpienia tego powikłania. Ciężarnym zaleca się przede wszystkim zmianę diety na zdrową i zrównoważoną i dbanie o umiarkowaną aktywność fizyczną.
- Choroba zakrzepowa. U kobiet w ciąży ryzyko wystąpienia zakrzepów jest większe, sprzyja temu oddziaływanie na żyły hormonów produkowanych przez łożysko i ucisk macicy na naczynia, którymi krew płynie z dolnej połowy ciała. Zakrzepicy sprzyja także operacyjne rozwiązanie ciąży.
- Niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Zła praca tego ważnego organu może nie tylko utrudniać zajście w ciążę, ale także sprzyjać powikłaniom w jej trakcie, m.in. nieprawidłowemu rozwojowi dziecka.
Należy też pamiętać, że im kobieta jest starsza, tym większym obciążeniem i wyzwaniem dla jej organizmu jest 40 tygodni ciąży. Wraz z wiekiem, w porównaniu z młodszymi kobietami, wzrasta ilość schorzeń towarzyszących, takich jak choroby sercowo-naczyniowe czy autoimmunologiczne. Lekarze są więc zgodni, że ciąża po 40. roku życia jest ciążą podwyższonego ryzyka, a przyszła mama powinna szczególnie przestrzegać zaleceń oraz wykonywać wszystkie rekomendowane badania prenatalne.
Do ważnych powikłań, które dotyczą samego przebiegu ciąży u mamy w starszym wieku, należą też:
- Przedwczesne odklejanie się łożyska. Zaburzenie zwane łożyskiem przodującym u ciężarnych 40-latek występuje trzy razy częściej niż u młodych kobiet. To stan, który wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej w szpitalu, a niejednokrotnie leżenia w szpitalu do końca ciąży.
- Poronienia i zgon wewnątrzmaciczny. Statystycznie aż 50 proc. wczesnych ciąż po 40. roku życia ulega samoistnemu poronieniu. Z powodu ryzyka zgonu wewnątrzmacicznego lekarze podejmują często decyzję o indukcji porodu w 39. tygodniu ciąży.
Ciąża po 40-stce – zalety i wady
Poza wspomnianym ryzykiem, jakie niesie za sobą ciąża po 40-stce, kobiety, które zdecydowały się na ten krok, wymieniają wiele zalet takiego rozwiązania. Późne rodzicielstwo niesie za sobą między innymi większy spokój i opanowanie. Rodzice są często bardziej stabilni finansowo, niż gdy mieli 25 lat. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna zazwyczaj mają już pewną pozycję zawodową i mogą więcej czasu poświecić ciąży, a następnie swojemu dziecku. Poza tym wszystkie dotychczasowe życiowe doświadczenia mogą przełożyć się na świadome wychowywanie potomstwa. Dużo osób zaznacza także, że po 40-stce mija już okres „szukania wrażeń” czy szaleństwa i mogą oni wtedy w pełni odpowiedzialnie zdecydować się na posiadanie dziecka.
Należy mieć jednak na uwadze, że sporą wadą ciąży po 40. roku życia są problemy z samym poczęciem. Często więc pary decydują się wtedy na zapłodnienie pozaustrojowe metodą in vitro. To generuje koszty, na które niestety nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Poza tym do ryzyka ciąży po 40-stce należy wpisać wspomniane wcześniej powikłania oraz groźba chorób genetycznych u dziecka, a także występowania np. wad serca.
Należy jednak pamiętać, że bardzo wiele kobiet decydujących się na ciążę po 40-stce przechodzi ją bez większych problemów i rodzi zdrowe dzieci.
Jakie są objawy ciąży po 40-stce?
Objawy ciąży mogą różnić się między kobietami. Bez względu na wiek, najbardziej podstawowe objawy ciąży to:
- poranne nudności i wymioty,
- obrzmienie i bolesność piersi,
- wahania nastrojów, rozdrażnienie,
- osłabienie, senność,
- niechęć do niektórych produktów spożywczych czy intensywnych zapachów.
U wielu kobiet po 40-ce pierwszym objawem wczesnej ciąży jest spóźniająca się miesiączka. Niektóre panie błędnie odczytują to jako nadejście menopauzy. Pojawiającego się osłabienia czy senności również nie łączą one z pierwszymi tygodniami ciąży, a raczej z przepracowaniem czy nadmiernym stresem. Najlepiej dla pewności w takiej sytuacji wykonać test ciążowy, aby ustalić przyczynę pojawiających się objawów.
Ciąża po 40-stce – co jeszcze musisz wiedzieć?
Jeśli jesteś blisko 40-stki i masz problemy z zajściem w ciążę, warto wykonać badanie rezerwy jajnikowej. Aby ją określić, badany jest poziom hormonu antymullerowskiego (AMH) z krwi. Szanse na zajście w ciążę maleją wraz z wiekiem i zmniejszającą się rezerwą.
Planując ciążę, nie powinnaś również zapomnieć o suplementacji kwasu foliowego. Jest on zalecany wszystkim kobietom w okresie prokreacyjnym. Ryzyko chorób układu nerwowego u dziecka wzrasta wraz z wiekiem mamy, a kwas foliowy odpowiada za prawidłowe ukształtowanie się cewy nerwowej. Warto też wykonać między innymi badania tarczycy oraz zadbać o prawidłową masę ciała jeszcze przed zajściem w ciążę.
Na pewno Twój lekarz ginekolog zaleci Ci wszystkie niezbędne badania prenatalne. Warto też wykonać nieinwazyjne badanie wolnego płodowego DNA, w którym wykrywane są ewentualne aberracje chromosomowe dziecka. Z uwagi na to, że ciąża po 40-stce jest ciążą wysokiego ryzyka, powinnaś przez cały czas stosować zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę.