Kąpiel niemowlaka w wannie – wskazówki i porady
Spis treści:
Jak często i ile czasu myć dziecko w wannie?
Nie ma reguły, jak często kąpać niemowlaka w wannie. Dużo zależy od tego, jak maluszek znosi kąpiele i czy je po prostu lubi. Zamiast codziennego mycia w wanience można przecierać dziecko zwilżonym ręcznikiem lub gazą, szczególnie między fałdami skóry i w okolicy pieluszkowej. Najczęściej rodzice decydują się na kąpiele niemowlaka raz na 2-3 dni.
Zazwyczaj kąpiel małego dziecka trwa od kilku do kilkunastu minut. Bardzo ważne jest, aby kontrolować, czy woda nie robi się zbyt zimna. Jeśli jednak niemowlę lubi kąpiele w wannie, nie trzeba się nadmiernie spieszyć i można wykorzystać ten czas na wspólną zabawę oraz budowanie więzi z rodzicem. Im dziecko jest starsze i łatwiej nawiązuje kontakt z innymi osobami, tym ten czas może być dłuższy. Ważne, aby nigdy nie zostawiać maluszka bez opieki samego w wannie.
Kiedy zacząć myć dziecko w wannie dla dorosłych?
Małe dzieci bardzo szybko rosną i z czasem niemowlęca wanienka jest dla nich po prostu za mała. Zazwyczaj dzieje się tak, kiedy maluszek potrafi już samodzielnie siedzieć. Wtedy możemy zacząć korzystać z brodzika pod prysznicem lub normalnej wanny. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach.
Pierwszą i najważniejszą jest używanie specjalnych mat antypoślizgowych lub krzesełek, by zapewnić mu bezpieczeństwo i stabilność. Można też kąpać się razem z dzieckiem, dzięki czemu dodatkowo wzmacniamy więź. Używanie różnego rodzaju zabawek może urozmaicić czas kąpieli i sprawić, że dziecko pokocha przebywanie w wodzie.
Kąpiel niemowlaka w wannie – najczęstsze błędy
Wbrew pozorom nie musicie kąpać dziecka regularnie, np. co 2 dni. Podobnie jest z porą kąpieli. Nic się nie stanie, jeśli wykąpiemy niemowlaka dzień później, niż planowaliśmy lub 2 godziny później, niż to założyliśmy.
Powinno się unikać kąpania dziecka od razu po jedzeniu, ale – z drugiej strony – jeśli niemowlak będzie głodny, kąpiel nie będzie dla niego przyjemna. Uważna obserwacja dziecka z pewnością pomoże znaleźć odpowiedni czas, by kąpiel w wannie była dla malca rozrywką a nie przykrym obowiązkiem.
Rodzice nie powinni traktować kąpieli dziecka tylko jako czynności higienicznych. Udowodniono, zabawa w wannie stymuluje rozwój dziecka poprzez angażowanie wszystkich jego zmysłów. Dlatego też zamiast kąpać dziecko jak najszybciej i najkrócej, warto spędzić ten czas, nawiązując z nim relację poprzez zabawę i żarty.
Wielu rodziców myje niemowlaka różnego rodzaju myjkami czy gąbkami. Są one źródłem wielu drobnoustrojów i nie powinno się z nich korzystać, jeśli nie nadają się do prania w pralce. Najlepiej jest kąpać małe dziecko własną dłonią lub przecierać ręcznikiem, który będziemy często prać, aby uniknąć rozwoju np. grzybów.
Kąpiel dziecka w wannie – praktyczne wskazówki
Bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie maluszka do kąpieli. Jest to szczególnie ważne podczas pierwszych kąpieli, gdy rodzice nie mają jeszcze wyrobionych nawyków.
Praktyczne wskazówki:
- Wybierz odpowiednią wanienkę dla niemowlaka.
Obecnie dostępnych jest na rynku wiele specjalnych wanienek przeznaczonych do kąpieli noworodków i niemowląt. Można też kupić specjalną matę, aby dziecko nie ślizgało się w wannie. Możesz w nich kąpać dziecko w pozycji zarówno półsiedzącej, jak i leżącej – takiej, jaka będzie najwygodniejsza dla dziecka i rodziców.
- Temperatura powietrza i wody.
Temperatura pomieszczenia powinna wynosić około 25 stopni C., a wody w wannie około 37 stopni. Najlepiej sprawdzić temperaturę wody w wanience specjalnymi termometrami. Dzięki temu nie wyziębimy, ani nie poparzymy dziecka podczas kąpieli i zapewnimy mu komfort termiczny. Zaraz po kąpieli powinno się maluszka ubrać lub przykryć.
- Odpowiednia organizacja kąpieli.
Warto przed kąpielą przygotować wszystkie potrzebne akcesoria takie jak m.in.: ręcznik, mydło dla niemowląt, oliwkę do ciała, czystą pieluszkę czy ubranko. W przypadku kąpieli noworodków niezbędne mogą być także gaziki do pielęgnacji pępka.
- Odpowiednie kosmetyki do kąpieli niemowlaka.
Wybieraj kosmetyki do kąpieli z jak najmniejszą zawartością składników mogących uczulić delikatną skórę maluszka. Powinnaś kierować się zasadą „im mniej, tym lepiej”. Skóra małego dziecka nie wymaga silnego pocierania czy mocnych płynów. Bardzo ważne jest też odpowiednie natłuszczenie jej emolientami albo oliwką po kąpieli. Pamiętaj, żeby zawsze stosować preparaty przeznaczone dla niemowląt i nie korzystać z tych odpowiednich dla skóry osób dorosłych, aby nie spowodować podrażnień lub uczuleń.