Jak trzymać noworodka?
Spis treści:
Czemu nosić noworodka?
Noszenie noworodka na rękach jest czymś naturalnym – malutkie dziecko potrzebuje bliskości i poczucia bezpieczeństwa. Kontakt z mamą działa na malucha kojąco, a noszony noworodek szybko się uspokaja. Trzymanie dziecka w rękach to nie tylko wzmacnianie z nim więzi, ale też wspieranie rozwoju psychicznego i fizycznego.
Kiedy dziecko znajduje się w ramionach mamy, słyszy jej bicie serca i oddech oraz odczuwa ciepło drugiego ciała. Są to doznania, które maluch zna z życia płodowego. Dlatego dzieci tak bardzo lubią kołysanie i przytulanie. Wszystko jednak w granicach zdrowego rozsądku. Rodzice powinni pamiętać, aby zachować umiar w noszeniu noworodka, ale też nie odmawiać mu bliskości. Brak kontaktu z drugim człowiekiem wykształca u dziecka postawę lękową, w której dziecko boi się, że opiekun do niego nie wróci. Chęć bycia w ramionach niemowlę sygnalizuje w łatwy do zauważenia sposób. Jeśli wyciąga rączki to znak, że potrzebuje bliskości.
Noszenie niemowlaka w rękach
Choć noszenie noworodka jest pożądane, starsze dzieci nie powinny spędzać na rękach matki tyle samo czasu. Sześciomiesięczny maluch rozwija swoje umiejętności ruchowe – zaczyna raczkować i siadać, więc potrzebuje dłużej być na ziemi. Ciągłe przenoszenie dziecka temu nie sprzyja.
Jak podnosić dziecko?
Podnosząc dziecko należy zadbać o jego bezpieczeństwo – główka dziecka zawsze musi być podparta. Noworodka trzeba podnosić w pozycji leżącej lub półleżącej. Jak trzymać niemowlę? I jak prawidłowo nosić niemowlaka? Aby prawidłowo podnieść niemowlę, należy postępować zgodnie z poniższymi zasadami:
- Układamy rękę wzdłuż ciała dziecka – łokieć pomiędzy nogami, a dłoń pod pachą noworodka. Malucha odwracamy na bok.
- Drugą dłoń wsuwamy pod głowę dziecka.
- Delikatnie unosimy niemowlę nie zapominając o asekuracji główki.
- Dziecko przysuwamy do brzucha, głowę kładziemy w zgięciu łokciowym.
Nieprawidłową techniką jest podnoszenie dziecka bezpośrednio do góry, ponieważ nie zauważa ono zmiany położenia, co może skutkować wzmożonym napięciem mięśniowym.
Jak nosić dziecko?
Prawidłowe noszenie noworodka polega na ułożeniu go w tzw. pozycji fasolki. Głowę opiera się o staw łokciowy rodzica, tułów dziecka podpiera się przedramieniem ręki. Drugą ręką trzyma się niemowlę na wysokości pośladów, a przedramieniem wspiera nogi dziecka na wysokości stawów kolanowych. Kończyny powinny być delikatnie zgięte w stawach kolanowych i biodrowych. Takie ułożenie bokiem do brzucha mamy pozwala na wygodne noszenie dziecka oraz karmienie. Dziecku trzeba od czasu do czasu zmieniać pozycję leżenia, raz kłaść je na jednym boku, innym razem na drugim.
Nieco starsze dziecko, po ukończeniu trzeciego miesiąca życia można nosić w pozycji tyłem, czyli takiej, w której dziecko jest zwrócone przodem do otoczenia. Plecy dziecka należy oprzeć o klatkę piersiową opiekuna, jedną dłoń ułożyć pod pośladki dziecka, a drugą pod uda. Plecy niemowlęcia powinny być nieco zaokrąglone. Niewskazaną pozycją do noszenia dziecka jest przytulanie niemowlęcia na wysokości barku rodzica. Takie ustawienie niekorzystnie wpływa na odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa.
Noszenie noworodka w chuście lub nosidełku
Dobrym pomysłem na wygodne noszenie dziecka jest włożenie go do chusty lub nosidełka. Dzięki temu rodzic ma wolne ręce, więc może w międzyczasie wykonywać inne czynności w domu lub wyjść na spacer razem z psem. Nosidełko przydaje się też w miejscach, do których nie można lub nie da się wejść z wózkiem. Wielu rodziców ceni sobie możliwość noszenia noworodka w nosidełku w czasie kolki – w niektórych przypadkach pionowe ustawienie ciała dziecka pomaga w łagodzeniu bólu.
Chusta polecana jest dla najmłodszych dzieci, ponieważ dokładnie podpiera ciało dziecka. Dla starszych dzieci lepsze będzie nosidełko. Maluch ma w nim nieco więcej przestrzeni, może też wyciągać ręce, a rozstawienie nóg w dużym rozkroku nie jest dla niego problemem. Ponadto nosidła nie stabilizują głowy ani szyi dziecka, więc noworodkowi w nosidełku trzeba by stale podtrzymywać główkę.
Jak wybrać nosidełko dla dziecka?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nosidełek o bardzo zróżnicowanych cenach. Najważniejsze, aby wybrać nosidełko o takich parametrach technicznych, które zapewniają maluchowi bezpieczeństwo i komfort. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na:
- obecność lub brak usztywnień na plecach – usztywniane panele źle podpierają głowę oraz górny odcinek kręgosłupa; najlepsze są nosidła uszyte z miękkich tkanin, które dopasowują się do kształtu pleców dziecka
- szeroki lub wąski panel nosidełka – długość panelu powinna sięgać od jednego do drugiego dołu podkolanowego, a sam panel być podporą dla kości miednicy oraz kości udowych dziecka. Na wąskie nosidła mówi się czasem “wisiadła”. Należy się ich wystrzegać, ponieważ wpływają niekorzystnie na rozwój stawów biodrowych niemowlęcia.
Źródła:
- “Noszenie i trzymanie niemowląt”, Pediatria po Dyplomie, 2018, online: https://podyplomie.pl/pediatria/31687,baby-handling-w-gabinecie-lekarskim?page=2.
- Anna Pawlak, Ewa Bartelmus, “Pielęgnacja niemowląt jako element profilaktyki asymetrii ułożeniowej i ruchowej”, Kinezyterapia, 2012.
- Paweł Zawitkowski, “Poradnik opieki i pielęgnacji małego dziecka”, Instytut Matki i Dziecka oraz Polskie Stowarzyszenie Terapeutów NDT-SI Warszawa 2001, 2002.