Jak pielęgnować kikut pępowinowy? Podpowiada położna Anna Bulczak Jak pielęgnować kikut pępowinowy? Podpowiada położna Anna Bulczak / iStock

Jak pielęgnować kikut pępowinowy? Podpowiada położna Anna Bulczak

Pielęgnacja kikuta pępowinowego to coś, co czeka każdą mamę po porodzie. Ważne, żeby robić to prawidłowo, bo błędy w odkażaniu czy myciu kikuta mogą doprowadzić do zakażenia bakteryjnego. Anna Bulczak na instagramowym profilu "Zaufaj Położnej" wyjaśnia, co robić, żeby tak się nie stało.

Spis treści:

Nie popełniaj tego błędu

Kikut u noworodka to pozostałość po pępowinie, którą odcina się po porodzie. Najpierw jest niebieskosiny, z czasem zaczyna wysychać i staje się żółtobrązowy, a następnie czarnobrązowy. Najczęściej odpada w ciągu dwóch tygodni od narodzin dziecka. Jednak zanim to się stanie, wymaga szczególnej pielęgnacji. W przeciwnym wypadku może dojść do zakażenia. Niestety łatwo tu o błędy, dlatego warto posilić się wiedzą specjalistów. Położna Anna Bulczak wyjaśnia, jakich preparatów lepiej nie używać, a jakie sprawdzą się tu idealnie.

Największy błąd to według specjalistki stosowanie alkoholu etylowego do odkażania kikuta pępowiny. Położna podkreśla, że nie należy tego robić ani w warunkach szpitalnych, ani w domu.

„Alkohol działa drażniąco na skórę noworodka i może wywierać działanie toksyczne, ponadto wydłuża czas odpadnięcia kikuta” – czytamy na instagramowym profilu „Zaufaj Położnej”.

Jak więc najlepiej zająć się kikutem pępowinowym po porodzie?

 

Pielęgnacja kikuta pępowinowego – krok po kroku

Podstawa pielęgnacji noworodka to oczywiście kąpiel. Warto podczas niej przede wszystkim uważać na to, żeby kikut się za bardzo nie zamoczył. Anna Bulczak podkreśla, że dopóki się nie zagoi, należy nalewać nieco mniej wody do wanienki.

„Kikut pępowiny zabrudzony kałem lub moczem u zdrowych noworodków urodzonych o czasie należy przemyć czystą wodą z mydłem, a po umyciu dokładnie osuszyć, dotykając delikatnie ręcznikiem” – tłumaczy ekspertka.

Równie ważne jak odpowiednie mycie kikuta pępowinowego jest jego właściwe odkażanie. Położna radzi: najbardziej wskazane w tym celu są oktenidyna lub chlorheksydyna w zasypce.

„Preparat odkażający należy stosować raz na dobę, zwracając uwagę na dokładne jego naniesienie na całą powierzchnię kikuta, ze szczególnym uwzględnieniem nasady” – pisze.

Bulczak zaznacza, że antyseptyk używany do pielęgnacji kikuta pępowinowgo powinien być produktem leczniczym, konkretnie z takim przeznaczeniem. „Kosmetykom mówimy NIE!” – podkreśla położna.

 

Kiedy udać się do lekarza?

Zastanawiasz się, jaki wygląd kikuta pępowiny powinien budzić twój niepokój i kiedy lepiej zwrócić się o pomoc do lekarza? Według Anny Bulczak niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem, kiedy pojawi się:

  • obrzęk,
  • zaczerwienienie o średnicy przekraczającej 5 mm,
  • lub inne niepokojące objawy.

Specjalistka dodaje, że nieprzyjemny zapach kikuta i niewielka ilość śluzowatej wydzieliny u nasady kikuta, będąca następstwem lizy tkanek, jest zjawiskiem prawidłowym. Jeśli więc zauważysz je u dziecka, nie panikuj. To całkowicie normalne!

„Zaufaj położnej”

„Zaufaj Położnej” to profil na Instagramie prowadzony przez Annę Bulczak – położną i Certyfikowaną Doradczynię Laktacyjną. To też konto nowoczesnej szkoły rodzenia, która prowadzi warsztaty dla ciężarnych i mam. Na profilu znajdziemy praktyczne porady położnych, CDL i mam. Obserwuje go ponad 54 tys. osób.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź