Jak często kąpać noworodka?
Spis treści:
Jak przygotować miejsce do kąpieli?
Kąpiel noworodka to ważny element pielęgnacji. W niektórych szpitalach maluch jest myty po raz pierwszy wkrótce po urodzeniu, w innych rodzice podejmują decyzję, czy chcą poczekać z kąpielą dziecka do powrotu do domu. Pierwsze zanurzenie w wodzie jest dla dziecka nowym przeżyciem, więc w odpowiedzi na nieznane może ono zareagować płaczem, jednak rodzice powinni zachować spokój. Dobre przygotowanie miejsca do kąpieli oraz prawidłowe mycie noworodka nie jest niczym trudnym.
W pierwszej kolejności rodzice muszą zastanowić się, gdzie chcą kapać dziecko. Najbardziej oczywistym wyborem wydaje się być łazienka, ale jeśli brak w niej wystarczającej ilości miejsca na postawienie wanienki, równie dobrze można myć dziecko w innym pomieszczeniu. Najważniejsze jest zadbanie o odpowiednią temperaturę powietrza – 23-25 st. Celsjusza oraz temperaturę wody – nie wyższą niż 37 st. Celsjusza. W pomieszczeniu nie może być przeciągu.
Wszystkie kosmetyki i inne akcesoria należy ułożyć w zasięgu ręki. Potrzebne będą:
- płyn do kąpieli lub delikatne mydło o neutralnym pH,
- jałowe gaziki oraz sól fizjologiczna,
- balsam do ciała oraz maść do smarowania pupy,
- ręcznik,
- pielucha,
- ubranie dla noworodka.
Do wanienki należy wlać przegotowaną wodę i sprawdzić jej temperaturę łokciem lub termometrem. Następnie można dodać niewielką ilość płynu do kąpieli i zamieszać wodę. Dno wanienki trzeba wyłożyć gąbką lub matą. Wody nalewamy tyle, aby dziecko było zanurzone znaczną powierzchnią ciała, przez co nie będzie czuć chłodu związanego z utratą ciepła.
Jak myć noworodka?
Kąpiel noworodka powinna trwać około pięć minut. Poniżej przedstawiamy jak krok po kroku umyć noworodka:
- Włóż dziecko do wanienki, przytrzymując jedną ręką plecy, główkę i kark malucha.
- Przemyj oczy za pomocą gazików zwilżonych solą fizjologiczną lub przegotowaną wodą. Wykonuj ruchy od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka.
- Umyj dokładnie twarz dziecka – zwróć szczególną uwagę na nos, usta i miejsca za uszami. Główkę i włosy przemyj bardzo delikatnie. Do mycia używaj jednej ręki, drugą podtrzymuj ciało dziecka.
- Miejsca intymne u dziewczynek podmywaj w stronę odbytu, aby bakterie nie przedostały się do cewki moczowej.
- Żeby wyciągnąć dziecko z wanienki, złap niemowlę obiema dłońmi pod pachy, jednocześnie podpierając główkę.
- Dokładnie osusz dziecko. Szczególną uwagę zwróć na miejsca zgięciowe – szyję, pachy i pachwiny. Posmaruj ciało balsamem, a pupę maścią przeciwko odparzeniom.
- Załóż czystą pieluchę, ubierz dziecko i zawiń je w ciepły kocyk.
Do kąpieli nie jest potrzebna gąbka, wystarczy delikatne przemywanie dłońmi. Ważne jest, aby nie pocierać skóry dziecka, ponieważ jest bardzo delikatna i łatwo ją uszkodzić.
Jak często kąpać noworodka?
Czy noworodka trzeba kąpać codziennie? Noworodka nie powinno się kąpać codziennie, ponieważ nadmierne przebywanie w wodzie wysusza skórę dziecka. Zatem co ile kąpać noworodka? Zaleca się, aby kąpiel wykonywać dwa lub trzy razy w tygodniu, jednakże codziennie należy przecierać okolice intymne. Z częstszych kąpieli warto korzystać, jeśli dziecko się poci lub ulewa pokarm.
Wiele rodziców kąpie dziecko wieczorem, przyzwyczajając je do codziennego rytuału, jednak nic nie stoi na przeszkodzie by umyć noworodka o innych porach dnia. Do kąpieli nie powinno się jednak zabierać dziecka tuż przed lub tuż po posiłku. Wstrząsy podczas wkładania malucha do wanny mogą prowadzić do ulewania pokarmu i wymiotów. Z kolei głodne niemowlę może być w trakcie kąpieli niespokojne i odbierać ją jako coś nieprzyjemnego.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Kąpiel to nie tylko dbanie o higienę, ale też wzmacnianie więzi między dzieckiem a rodzicem. Dla niemowlęcia może to być przyjemny i relaksujący czas. Wiedząc już, jak poprawnie myć niemowlę, warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii, które pomogą w zrozumieniu zachowania dziecka:
- niektóre dzieci źle reagują na bardzo jasne oświetlenie, dlatego konieczne może być przygaszenie świateł lub zapalenie lampki w czasie kąpieli,
- jeśli dziecko nie może się oswoić z wodą, można początkowo zanurzyć je z pieluchą – niektóre dzieci czują się z nią bezpieczniej,
- gwałtowne ruchy budzą u dziecka niepokój; im bardziej zdenerwowany rodzic tym mocniej przestraszone niemowlę,
- kąpiel dobrze wpływa na sen – poprawia jego jakość oraz uspokaja dziecko, może więc być dobrym sposobem na szybsze uśnięcie dziecka wieczorem.
Warto wiedzieć, że dzieci przeziębione również można kąpać. Katar lub podwyższona temperatura ciała nie są przeciwwskazaniem do kąpieli, choć powinna być ona nieco krótsza niż zazwyczaj, a po wyjęciu niemowlęcia z wody trzeba je szybko osuszyć.
Źródła:
- “Zalecenia pielęgniarskie. Pielęgnacja noworodka”, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, 2018.
- Agnieszka Mińko “Pielęgnacja skóry noworodka latem. Na co zwrócić szczególną uwagę, by chronić delikatną skórę dziecka”, Warszawa 2017.
- Alicja Chybicka i wsp., “Pierwsze 2 lata życia dziecka – przewodnik dla rodziców”, Medycyna Praktyczna, 2012.