Dopajanie noworodka
Spis treści:
Dopajanie niemowląt
Organizm niemowlaka czy noworodka składa się w niemal 90 proc. z wody. W przeliczeniu na masę ciała zawartość wody w organizmie malucha jest nawet czterokrotnie większa niż u dorosłych. Małe dzieci są bardzo wrażliwe na niewystarczające nawadnianie organizmu – zbyt niska podaż płynów lub nadmierna ich utrata z organizmu mogą szybko doprowadzić do odwodnienia. Dlatego pojawia się wątpliwość, czy przepajać dziecko karmione piersią i butelką?
W przypadku noworodków i niemowląt karmionych wyłącznie piersią dopajanie nie jest konieczne. Natomiast w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym lub maluchów karmionych piersią, u których dieta rozszerzana jest o pokarmy stałe, dopajanie jest wskazane. Wówczas możliwe jest zachowanie optymalnego stanu nawodnienia organizmu malucha.
Niemowlę karmione piersią
W przypadku noworodków i niemowląt karmionych wyłącznie piersią dopajanie nie jest konieczne. Dopajanie niemowlaka przy karmieniu piersią konieczne jest dopiero wtedy, gdy rozszerzana jest dieta maluszka. Ta zasada dotyczy także takich wyjątkowych sytuacji, wymagających szczególnej uwagi przy nawadnianiu organizmu malucha, jak gorączka czy upały. Mleko mamy jest na tyle rzadkie i wodniste, że zapewnia odpowiedni poziom nawodnienia dziecka. A gdy dziecko wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na płyny, wystarczy po prostu częściej przystawiać je do piersi.
Dopajanie niemowląt karmionych piersią nie jest rekomendowane z prostego powodu – sięganie po dodatkowe źródła picia może doprowadzić do tego, że dziecko nie będzie tak chętnie ssało piersi, co może zaburzać proces laktacji czy przybieranie na wadze. Dotyczy to zwłaszcza słodkich soczków czy herbatek.
Niemowlę karmione mlekiem modyfikowanym
Nie ma konieczności dopajania dziecka karmionego wyłącznie piersią, a czy niemowlę karmione butelką trzeba dopajać? W przypadku przepajania niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym można podawać wodę, ale nie jest to konieczne. Na pewno wskazane jest dopajanie niemowlaka w upały, a także wówczas, gdy zaobserwujemy objawy odwodnienia, np. w przebiegu biegunek czy wymiotów. A jak często dopajać niemowlę karmione sztucznie? Wodę można podać wówczas, gdy dziecko odmawia picia mleka modyfikowanego, a konieczne jest nawodnienie malucha. Należy oczywiście pamiętać, że woda nie zastąpi mleka modyfikowanego, gdyż zawiera ono wiele niezbędnych wartości odżywczych.
Czy i jak dopajać niemowlaka?
Wiadomo już, jak wygląda kwestia dopajania dziecka karmionego piersią czy mlekiem modyfikowanym. Pojawia się zatem kolejne pytanie – czym przepajać noworodka karmionego sztucznym mlekiem? W celu dopajania niemowlaka najlepiej sprawdza się woda. Nie powinna ona zawierać żadnych smakowych dodatków – naturalnych czy syntetycznych aromatów lub barwników, cukru, słodzików. Wskazane jest także, aby woda nie zawierała zbyt dużej ilości składników mineralnych. Najlepiej jest sięgać po wodę butelkowaną zawierającą atest Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytutu Matki i Dziecka. Idealnie sprawdza się woda źródlana lub niskozmineralizowana, o zawartości składników mineralnych poniżej 500 mg/l. Otwartą butelkę z wodą należy przechowywać w zacienionym miejscu i wykorzystać w ciągu 24 godzin. Nie należy podawać dzieciom wody ze studni, gdyż może być ona zanieczyszczona azotanami i chorobotwórczymi bakteriami. A co z wodą kranową? Jeśli ma być ona podana maluchowi, konieczne jest jej gotowanie przez kilka minut bez przykrycia, co ma na celu pozbycie się chloru.
Dopajanie niemowlaka – inne produkty
Przepajanie niemowlaka wodą to z pewnością najlepszy sposób na nawodnienie organizmu. A co z przepajaniem niemowlaka herbatkami czy sokami? Od około szóstego bądź siódmego miesiąca życia można podawać dziecku sok jabłkowy czy marchewkowy – powinny to być jednak produkty bez cukru i syntetycznych dodatków. Zacznijmy od podania dziecku kilku łyżeczek soczku, a z czasem możemy zwiększyć objętość napoju do 100 ml. Od czasu do czasu można sięgnąć także po herbatki. Wskazaniem do ich stosowania mogą być np. dolegliwości żołądkowe czy problemy z zasypianiem, a także przeziębienie. Wówczas można podać dziecku herbatkę rumiankową, z melisy czy malinową. Najlepiej, gdy rodzic sam przygotuje napar – gotowe herbatki, zwłaszcza granulowane, mogą zawierać sporo cukru. Należy pamiętać, że herbatki ziołowe i owocowe można podawać bez konsultacji z pediatrą dopiero u dzieci po ukończeniu czwartego lub piątego miesiąca życia.
Bibliografia:
- Szajewska H., Horvath A., Poradnik żywienia niemowląt; Medycyna Praktyczna