Alergia u niemowlaka karmionego piersią Alergia u niemowlaka karmionego piersią / Getty Images

Alergia u niemowlaka karmionego piersią

Alergia u niemowlaka karmionego piersią to częsta dolegliwość objawiająca się bólem brzuszka, biegunką, ulewaniem czy problemami skórnymi. Co warto wiedzieć o alergii u malucha? Wyjaśnia położna.

Spis treści:

Czym jest alergia pokarmowa?

Alergia pokarmowa jest nieprawidłową reakcją układu immunologicznego na daną substancję, która u zdrowych osób nie wywołuje żadnych oznak uczulenia. Jak wyjaśnia mgr Natalia Chudzik, alergie są często mylone z nietolerancjami pokarmowymi ze względu na podobieństwo objawów.

– U noworodków alergie pokarmowe najczęściej mają postać zapalenia jelit. Alergia może być wywołana przez każdy pokarm, ale najczęstszymi alergenami odpowiadającymi za 90 proc. reakcji  niemowląt są: mleko krowie, orzechy, soja, gluten, ryby, jaja, które spożywa mama – wyjaśnia położna.

 

Jakie są objawy alergii pokarmowej?

Objawy alergii pokarmowych mogą być gwałtowne, pojawiające się krótko (do dwóch godzin) po przyjęciu alergenu.

– W tym mechanizmie rozwija się reakcja anafilaktyczna, w której obserwujemy objawy ze strony układu pokarmowego, oddechowego, układu krążenia lub zmiany na skórze. Należy pamiętać, że w tym przypadku niezwłocznie należy udać się z noworodkiem do szpitala – tłumaczy mgr Natalia Chudzik.

Drugi rodzaj reakcji jest łagodniejszy i pojawia się zdecydowanie częściej. Objawy występują znacznie później i wiążą się głównie z zapaleniem jelit.

Możemy zaobserwować:

  • bóle brzuszka,
  • krew w stolcu,
  • biegunkę,
  • wymioty,
  • brak przyrostu masy ciała,
  • zmiany skórne.

– Objawy te są niestety niespecyficzne, co sprawia, że bardzo często utożsamiamy kolkę niemowlęcą z alergią pokarmową. Mamy rezygnują wtedy z kolejnych pokarmów, a niemowlę dalej płacze. Konsekwencją tego jest niedożywienie mamy i brak poprawy stanu noworodka” – dodaje położna.

Kolejną dolegliwością myloną z alergią pokarmową jest trądzik niemowlęcy. Pojawia się on u zdecydowanej większości dzieci. Trądzik ustępuje samoistnie i jest uznawany za fizjologię.

Rozpoznanie i leczenie alergii pokarmowej należy do pediatry.

– Wstrzymajmy się z wykonywaniem testów alergicznych, gdyż te, ze względu na złożony mechanizm alergii, często wychodzą ujemne. Również badanie przeciwciał IgG, IgE czy biorezonans wykonywane na własną rękę nie będą wiarygodne i nie są ujęte w żadnych standardach. Aby rozpoznać alergię pokarmową, konieczna jest wizyta u pediatry, który powinien wykonać próbę eliminacji i prowokacji. Pediatra kontroluje co, kiedy i jak należy zmienić w diecie mamy i to on stawia ostateczne rozpoznanie ewentualnej alergii – wyjaśnia położna.

 

Problemy z laktozą

Problemy z laktozą u niemowlaka wynikają z nieprawidłowego funkcjonowania jelit. Objawiają się one charakterystycznymi biegunkami. Stolec jest wodnisty i cuchnący. Gdy biegunki pojawiają się nagminnie, u dziecka może wystąpić odwodnienie organizmu. Rezultatem tego może być zatrzymanie wzrostu masy ciała niemowlęcia. Przyczynami nietolerancji laktozy u niemowląt może być stosowanie niektórych leków, celiakia, robaczyce, zakażenie wirusowe bądź bakteryjne czy choroba Leśniowskiego-Crohna.

Częściej niż nietolerancja laktozy występuję u małych dzieci alergia na białka mleka krowiego – czasem mylnie uważana właśnie za nietolerancję laktozy. Alergia na mleko krowie dotyka około 3-4 proc. niemowląt. Dolegliwości związane z nadwrażliwością na mleko dotyczą głównie układu pokarmowego oraz skóry. Niektóre alergeny zawarte w mleku krowim mogą przedostawać się do mleka matki, dlatego w uzasadnionych przypadkach kobietom karmiącym zaleca się unikanie pokarmów uczulających i wprowadzenie diety hipoalergicznej.

W przypadku dzieci dokarmianych, czy karmionych sztucznie, rekomenduje się podawanie mieszanek mlekozastępczych o niewielkim albo znacznym (w zależności od przypadku i potrzeby) stopniu hydrolizy.

– Jeżeli zaobserwujemy, że u naszych pociech występują niespecyficzne objawy ze strony układu pokarmowego – biegunka, ból brzuszka, wymioty, krew w stolcu, objawy skórne lub inne niepokojące nas dolegliwości należy zgłosić się do lekarza – wyjaśnia położna.

 

Dieta eliminacyjna – co to jest?

Dieta eliminacyjna matki, polegająca na wykluczeniu z jadłospisu produktów wywołujących alergie, jest jednym z kluczowych sposobów leczenia nietolerancji laktozy u niemowlaka karmionego piersią.

– Zwracajmy uwagę na rozróżnienie alergii od kolki niemowlęcej, trądziku niemowlęcego czy łojotokowego zapalenia skóry. Alergia pokarmowa sama nie ustąpi. Konieczna będzie eliminacja czynnika alergizującego, ale tylko pod okiem specjalisty. Nie działajmy na własną rękę – dodaje położna.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź