Czy możesz brać tabletki antykoncepcyjne podczas karmienia piersią? Karmisz piersią i masz ochotę na seks. Czy możesz brać tabletki antykoncepcyjne? Doktor Łukasz Stelmaszczyk odpowiada/ Pexels

Czy możesz brać tabletki antykoncepcyjne podczas karmienia piersią? Doktor Łukasz Stelmaszczyk odpowiada na pytania o karmienie

Spis treści:

To naturalne, że wiedzy szukamy w internecie. Nic złego we wpisaniu zapytania w Google. Kiedy jednak przychodzi do tematów zdrowotnych, warto weryfikować to, co możemy znaleźć na forach. Tym razem na tapet wzięłyśmy pytania i wątpliwości dotyczące karmienia piersią. Oto kilka pytań, które otrzymałyśmy od was albo znalazłyśmy na Fabecooboku na forach laktacyjnych. Odpowiada doktor Łukasz Stelmaszczyk.

Czy podczas karmienia piersią można stosować antykoncepcję?

Jak najbardziej! Zwłaszcza po porodzie przez cięcie cesarskie. Osłabiona powstałą blizną macica wymaga regeneracji, stąd też zalecany okres między porodem a kolejnym zapłodnieniem wynosi minimum rok. Decydując się na rozpoczęcie stosowania antykoncepcji, zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Lekarz może nam zaproponować jedną z kilku dostępnych metod antykoncepcji. Metody naturalne nie są w tym okresie zalecane. Organizm nie powrócił jeszcze do pełnej regularności ze względu na zmiany hormonalne. To, że nie występują regularne krwawienia, nie musi oznaczać, że kobieta nie ma owulacji. Dlatego tak trudno o skuteczność metod naturalnych.

Czy podczas karmienia piersią można brać tabletki antykoncepcyjne? Nie zaleca się w okresie karmienia piersią tak powszechnie znanych i stosowanych 2-składnikowych tabletek antykoncepcyjnych zawierających estrogeny. Hormony te hamują laktację, a ponadto przenikają do pokarmu i wykazują niekorzystne działanie na organizm dziecka. Z tego samego powodu, czyli ze względu na obecność dużej dawki estrogenów w składzie, nie zaleca się kobietom karmiącym piersią stosowania antykoncepcji awaryjnej, tzw. pigułek po stosunku. Jeśli chodzi o antykoncepcję hormonalną, w czasie laktacji można stosować tabletki jednoskładnikowe (tzw. mini pills) zawierające jedynie progesteron, który nie ma wyżej opisanych niekorzystnych działań.

Jedyną trudnością w stosowaniu tych tabletek jest to, że trzeba być bardzo skrupulatnym w ich przyjmowaniu – pominięcie jednej dawki czy nawet przesunięcie w czasie o więcej niż 2-3 godziny skutkuje znacznym zmniejszeniem skuteczności ich działania. Z innych dostępnych metod hormonalnych jest wkładka wewnątrzmaciczna (IUD) czy też zastrzyki domięśniowe z progestagenu wolno uwalnianego do organizmu kobiety. Wstrzyknięcia powtarza się co 10-12 tygodni, w zależności od preparatu. Ponadto w ciąży zalecane są metody mechaniczne, takie jak prezerwatywa, oraz chemiczne pod postacią pianek, globulek czy żeli plemnikobójczych.

Czy podczas karmienia piersią można pić kawę?

Tak, podczas karmienia piersią można pić kawę, ale w rozsądnych ilościach i pod warunkiem, że nie obserwujemy negatywnych skutków jej spożywania, takich jak ból brzucha czy zły nastrój u naszych pociech. Przyjmuje się, że dopuszczalna ilość kofeiny, która nie powinna stanowić problemu dla dziecka, to ok. 300 mg na dobę, czyli dwie filiżanki niezbyt mocnej kawy. Należy pamiętać, że kawy różnią się między sobą zawartością kofeiny oraz że substancja ta występuje także w innych produktach, np. w czekoladzie, coli czy lekach na przeziębienie. Tę ilość także trzeba uwzględnić, licząc dzienne spożycie kofeiny.

Czy podczas karmienia piersią można pić alkohol?

Najlepiej go unikać, ale jeśli już sięgać po alkohol, to zdecydowanie z umiarem! Należy pamiętać, że alkohol bardzo łatwo i szybko przenika do pokarmu kobiety, po 30-60 minutach od spożycia alkoholu jego stężenie w pokarmie jest najwyższe. Więc jeśli decydujemy się na alkohol, niech to będzie lampka wina czy szklanka piwa (ilość etanolu nie powinna przekraczać 10 g), które najbezpieczniej wypić tuż po karmieniu. Wtedy jest szansa,że do czasu kolejnego karmienia nasz pokarm nie będzie zawierał już alkoholu.

Czy podczas karmienia piersią można brać antybiotyki?

Podczas karmienia piersią można brać antybiotyki, ale nie wszystkie. Należy bezwzględnie poinformować lekarza wypisującego receptę o tym, że karmi się piersią, aby dobrał odpowiedni preparat. Aby się upewnić, czy dany lek można stosować w ciąży, należy skorzystać z laktacyjnego leksykonu leków, który dostępny jest m.in. na stronie www.kobiety.med.pl. Najlepiej antybiotyk przyjmować tuż po nakarmieniu dziecka, a nie przed. W ten sposób jego ilość w pokarmie dostarczonym dziecku będzie możliwie najmniejsza.

Czy podczas karmienia piersią można jeść czekoladę?

Można, ale w niezbyt dużych ilościach i po upewnieniu się, że ani mama, ani dziecko nie są na nią uczuleni. Niestety, ale stosunkowo często czekolada wywołuje reakcje alergiczne w postaci wysypek, świądu skóry czy nawet kataru. Dlatego mamy wprowadzające czekoladę do diety muszą to robić małymi kroczkami, bacznie obserwując, czy u dziecka nie ma reakcji uczuleniowej. Ponadto należy pamiętać, że czekolada zawiera kofeinę, która również może być źle tolerowana przez niektóre maluchy. Więc jeśli zaobserwujemy którąś z niepożądanych reakcji po czekoladzie, oznacza to,że musimy zrezygnować z tego rodzaju słodyczy.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź