Zastój pokarmu w piersi - jak sobie z nim radzić? Zastój pokarmu w piersi – jak sobie z nim radzić? / iStock

Zastój pokarmu w piersi – jak sobie z nim radzić?

Spis treści:

Z zastojem pokarmu w piersi boryka się wiele kobiet na świecie. Spowodowany on jest zatkaniem się przewodu mlecznego, przez który wydobywa się pokarm dla malucha. Właściwa i szybka interwencja w tego przypadku problemach pozwoli uniknąć wielu komplikacji, takich jak ropień czy zapalenie piersi.

Co to jest zastój pokarmu w piersi? Czym się objawia i ci go powoduje? Jak sobie z nim poradzić? I jakie powikłania mogą się pojawić w przypadku nieleczenia zastoju pokarmu w piersi? Zapraszamy do poniższego artykułu, w którym odpowiadamy na wszystkie pytania.

Zastój pokarmu w piersi – przyczyny

Zastój pokarmu w piersi powoduje zatkanie przewodu mlecznego lub utrudnionym wydostawaniem się pokarmu z niego. Najpopularniejszymi objawami są zaczerwienienie, wklęsłe brodawki, a także obrzmiałe piersi, z których nie wydostaje się pokarm dla dziecka.

Taki stan rzeczy spowodowany jest głównie przez stres, który w dzisiejszych czasach towarzyszy człowiekowi praktycznie nieustannie. Do innych czynników przyczyniających się do powstawania zastoju pokarmu w piersi zaliczają się także:

Najczęściej problem zastoju pokarmu pojawia się między drugim a dziesiątym tygodniem od porodu. Zbyt gwałtowne odstawienie dziecka od karmienia skutkuje zazwyczaj pojawiającymi się miejscami zgrubieniami na piersi. Niestety w obecnych czasach problem zastoju pokarmu towarzyszy coraz większej ilości kobiet na całym świecie.

Zastój pokarmu w piesi – leczenie

Zastój pokarmu w piersi to bolesny problem, który można jednak bardzo szybko pokonać. Istnieje wiele domowych sposobów na pozbycie się tego dyskomfortu. Jednym z nich jest wzięcie ciepłego prysznica lub zastosowanie ciepłego okładu na piersi. Rozgrzanie przewodu mlecznego pozwoli go rozszerzyć oraz ułatwi wydostanie się pokarmu na zewnątrz. Przed porą karmienia warto zastosować okład z ciepłego ręcznika, z tym że należy omijać brodawki. Po zakończeniu karmienia trzeba schłodzić pierś.

Warto także przed karmieniem lub w jego trakcie delikatnie rozmasować, co pobudzi proces ssania. Czynność tę należy wykonywać od nasady do brodawki, stosując delikatne okrężne ruchy masujące. Pod żadnym pozorem nie wolno piersi ugniatać, czy na siłę próbować pozbyć się pokarmu z przewodu.

Dobrym rozwiązaniem jest również częste karmienie malucha, co pozwoli pozbyć się problemu zastoju pokarmu w piersi. Jeśli jednak dziecko nie ma ochoty na częste posiłki, można skorzystać z urządzenia zwanego laktatorem. Istotny wpływ na pojawienie się zastoju ma także technika karmienia. Proces ten powinien zaczynać się spod pachy, od piersi, w której pojawił się problem.

Do mniej znanych technik pozwalających się uporać z zastojem pokarmu w piesiach jest stosowanie okładów z liści kapusty. Przyniosą one ulgę, zmniejszą obrzęk i zredukują tym samym powstały ból. Jak wykonać taki okład? Wystarczy wziąć schłodzony liść kapusty i włożyć go do biustonosza, a gdy zrobi się miękki, wymienić go na nowy.

Zastój pokarmu w piersi – komplikacje

Jak w przypadku wielu innych problemów zdrowotnych, tak i przy zastoju pokarmu w piersi istnieje ryzyko powikłań. Pojawiają się one, gdy zastój pokarmu w piersi zostanie zignorowany. Najczęściej w takich przypadkach pojawia się stan zapalny piersi oraz ropień.

Konieczne wtedy jest udanie się do lekarza, który przepisze leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. W niektórych przypadkach może zalecić również stosowanie antybiotyków, które będą w pełni bezpieczne dla dziecka.

Z reguły z zastojem pokarmu w piersi można poradzić sobie samemu, bez konieczności stosowania rozwiązań farmakologicznych. Jeśli jednak ból i obrzęk będą się nasilać można zacząć brać leki, które zawierają ibuprofen i paracetamol.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź