Pierwsza wizyta u ginekologa - kiedy? / istock Pierwsza wizyta u ginekologa – kiedy? / istock

Pierwsza wizyta u ginekologa – kiedy?

Pierwsza wizyta u ginekologa to ważne wydarzenie. Z tego powodu przed pójściem do lekarza warto odpowiednio uświadomić i przygotować młodą dziewczynę, i okazać jej wsparcie. Kiedy iść z dzieckiem pierwszy raz do ginekologa, jak przygotować córkę na pierwszą wizytę u ginekologa?

Spis treści:

Kiedy iść z dzieckiem pierwszy raz do ginekologa

Na pytanie, kiedy iść z dzieckiem pierwszy raz do ginekologa, trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Według Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników pierwsza wizyta u ginekologa powinna mieć miejsce między 12. a 16. rokiem życia. Jest to związane z faktem, że dziewczynki w tym wieku z reguły mają już za sobą pierwszą miesiączkę. Jeżeli jednak pojawią się niepokojące objawy, takie jak: bolesne i obfite miesiączki, upławy czy świąd, na wizytę należy udać się od razu. W przypadku dziewcząt regularne miesiączkujących, odpowiednio wyedukowanych oraz niewspółżyjących nie ma powodu, aby zbytnio spieszyć się z pierwszą wizytą u ginekologa.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa

Wiele młodych kobiet zastanawia się, jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa. Na początku lekarz przeprowadzi z młodą pacjentką dokładny wywiad dotyczący tego, jak wyglądają miesiączki, czy współwystępują niepokojące objawy, takie jak: świąd oraz upławy, a także zada pytania dotyczące ogólnego stanu zdrowia oraz historii przebytych chorób. 

Lekarz przekaże młodej kobiecie informacje na temat antykoncepcji i bezpiecznego współżycia, podkreśli konieczność wykonywania regularnych badań cytologicznych, a w przypadku młodszych pacjentek przekaże informacje na temat fizjologii dojrzewania. 

Po rozmowie lekarz zaprosi dziewczynę na fotel ginekologiczny. Poinformuj córkę, że do badania należy rozebrać się od pasa w dół. Na początku lekarz obejrzy skórę okolic intymnych, by ocenić, czy występują jakieś zmiany skórne wymagające interwencji lekarskiej. 

Następnie wykona badanie ginekologiczne wewnętrzne oraz badanie zestawione. Polega ono na tym, że lekarz chwyta jednym bądź dwoma palcami szyjkę macicy, natomiast drugą ręką przez powłoki brzuszne ocenia ruchomość i konsystencję macicy, a także ewentualną bolesność jajników. 

Jeżeli młoda kobieta nie rozpoczęła jeszcze życia seksualnego, badanie zestawione może być wykonane przez odbyt. Po badaniu lekarz najpewniej poprosi dziewczynę o rozebranie się od pasa w górę w celu zbadania piersi.

Dojrzewanie dziewcząt – jak sobie radzić z problemami?

Polecamy

Dojrzewanie dziewcząt – jak sobie radzić z problemami?

Okres dojrzewania to czas trudny zarówno dla nastolatek, jak i ich otoczenia. Choć powszechnie utrwalił się mit, że dojrzewanie dziewcząt jest łatwiejsze, nie jest to absolutnie prawdą. Kiedy dziewczynki zaczynają dojrzewać?

Czytaj

Pierwsza wizyta u ginekologa – jakiego lekarza wybrać

Aby pierwsza wizyta dziewczyny u ginekologa przebiegła bez większego stresu i bez problemów, konieczny jest wybór odpowiedniego lekarza. Wiele młodych kobiet woli pójść do kobiety ginekologa. Z pewnością zmniejszy to stres związany z pierwszą wizytą. Co więcej, w przypadku młodszych dziewcząt warto, aby ginekolog posiadał również dodatkową wiedzę z dziedziny pediatrii oraz endokrynologii. 

Czy pierwsza wizyta u ginekologa jest bolesna

Pytanie, które często pada w związku z pierwszą wizytą u ginekologa: czy pierwsza wizyta u ginekologa jest bolesna? Jedynym momentem w trakcie badania, który może być nieprzyjemny, jest badanie wewnętrzne. Lekarz wkłada wówczas do pochwy plastikowy wziernik i dzięki temu może obejrzeć m.in. szyjkę macicy, a specjalną szczoteczką pobrać komórki do badania cytologicznego. Samo badanie nie trwa jednak długo, a dostarcza wielu cennych informacji. 

Jak przygotować córkę na pierwszą wizytę u ginekologa

To, jak przygotować córkę na pierwsza wizytę u ginekologa, zależy głównie od tego, ile lat ma młoda kobieta. Są jednak uniwersalne zasady, których przed pójściem do lekarza zawsze warto się trzymać:

  • Bądź szczera – powiedz córce, jak dokładnie będzie wyglądała wizyta oraz jakie pytania najprawdopodobniej zada jej lekarz. 
  • Zanotuj z córką odpowiedzi na najczęstsze „ginekologiczne” pytania, takie jak: termin ostatniej miesiączki, długość cyklu, data pierwszej miesiączki, czy miesiączki są skąpe, obfite, bolesne itp. 
  • Zadbaj o odpowiedni ubiór córki – z praktycznego punktu widzenia najlepsza jest spódnica, gdyż zapewnia największy komfort przy przechodzeniu na fotel ginekologiczny. 
  • Daj córce do zrozumienia, że lekarz to profesjonalista, który nie będzie oceniał jej wyglądu. Nie musi zatem specjalnie się depilować ani perfumować – wystarczy standardowa higiena.

Z mamą czy bez, czyli pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa

W przypadku osoby niepełnoletniej konieczna jest obecność opiekuna. Jeżeli jednak córka nie chce, aby przy jej badaniu było któreś z rodziców, nie jest to problemem. Konieczne jest jedynie wyrażenie przez opiekuna zgody na badanie, nie musi być on obecny podczas jego przeprowadzania. Na następne wizyty córka może przychodzić już samodzielnie, jeżeli tylko w dokumentacji znajdzie się odpowiedni zapis.

W przypadku dziewcząt między 16. a 18. rokiem życia do przeprowadzenia badania konieczna jest zgoda zarówno rodzica, jak i dziecka. Jeżeli jedno z nich nie zgodzi się na badanie, lekarz musi uszanować decyzję, a w kwestiach spornych może zawiadomić sąd opiekuńczy.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź