O czym świadczy wypadanie włosów u nastolatków?
Spis treści:
Czy wypadanie włosów u nastolatków jest normalne?
Wypadanie włosów to norma, zarówno dla nastolatków, jak i osób dorosłych. Eksperci podają, że codziennie tracimy od 50 do 100 włosów, i to zjawisko jest całkowicie normalne. Jednak kiedy obserwujemy u dziecka włosy wypadające w dużej ilości – włosy zostają nie tylko na szczotce, ale i na poduszce, czy w odpływie wanny lub prysznica w ilości, którą potocznie nazywa się garścią – powinniśmy przyjrzeć się tym objawom.
Nie jest prawdą, że dzieci i nastolatki w ogóle nie gubią włosów. Włosy wypadają wskutek różnych procesów fizjologicznych, w tym zmian hormonalnych, na które nastolatki są szczególnie narażone. Zatem są sytuacje, w których nadmierne wypadanie włosów jest konsekwencją naturalnych zmian i wtedy można stwierdzić, że to zjawisko normalne. Niemniej warto trzymać rękę na pulsie. Wypadające włosy u nastolatków mogą być następstwem chorób grzybiczych skóry głowy, silnego stresu czy być następstwem choroby.
Nadmierne wypadanie włosów u nastolatków – jak rozpoznać?
To normalne, że włosy wypadają po czesaniu, po myciu czy po tym, jak rozplączemy je z koka czy kitki po całym dniu. Oczywiście, jeśli w takich sytuacjach włosów jest bardzo dużo, więcej niż dotąd obserwowaliśmy, to znak ostrzegawczy. Ilość włosów, która zostaje na szczotce czy w odpływie powinna zwrócić naszą uwagę. Jeśli nie mamy pewności, ile to znaczy „dużo”, warto włosy po prostu policzyć. To mozolne zajęcie, ale czasami kłębek włosów wydaje się pokaźny, a po dokładnym policzeniu okazuje się, że wszystko jest w normie.
Innym wyznacznikiem nadmiernego wypadania włosów jest sytuacja, w której często dotykamy włosów lub często się czeszemy i za każdym razem w ręce lub na szczotce zostają włosy. Jeśli uczeszemy się rano i znajdziemy na szczotce trochę włosów – to jest w porządku. Jeśli za godzinę uczeszemy się ponownie i znów „wyjmiemy” z głowy garść włosów, to powinno wzbudzić naszą czujność.
Łysienie u nastolatków widoczne może być również w postaci wyraźnych przerzedzeń na skórze głowy. Jeśli są miejsca, w których dostrzegamy prześwity, powinniśmy skonsultować się z lekarzem i przyjrzeć przyczynie wypadania włosów.
Powody wypadania włosów u nastolatków
Powody wypadania włosów u nastolatków mogą być różne i tak od siebie odległe, jak w przypadku osób dorosłych. Kiedy nastolatek skarży się na nadmierne wypadanie włosów, pierwszą przyczyną, jaką możemy podejrzewać, jest dojrzewanie. Gospodarka hormonalna w każdym wieku ma ogromny wpływ na kondycję włosów i skóry. Nastolatkowie są szczególnie narażeni na burze hormonów, zatem i na ich skutki. Łysienie androgenowe wcale nie tak rzadko dotyka dorastających chłopców. Może również dotyczyć dziewcząt, jednak w znacznie mniejszej skali.
W zdrowym organizmie nastolatka etap nadmiernego wypadania włosów na tle hormonalnym powinien minąć samoistnie. Jeśli tak się nie dzieje, warto zgłosić się do trychologa. Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, nastolatkowie również gubią włosy przez stres i złą dietę (zbyt mało witaminy D, cynku, witamin z grupy B).
Jeśli nasze dziecko nie weszło jeszcze w wiek dojrzewania, warto przyjrzeć się innym potencjalnym przyczynom nadmiernej utraty włosów. Wśród dzieci może to być łysienie plackowate, które klasyfikuje się jako chorobę autoimmunologiczną (układ odpornościowy uznaje mieszki włosowe za „obce”), ale również łysienie trakcyjne, wynikające nie z chorób, a złego obchodzenia z włosami – zbyt gwałtowne czesanie i zbyt ciasno upięte lub zaplecione włosy.
O czym świadczy wypadanie włosów u nastolatków?
Poza zmianami hormonalnymi, złą dietą czy stresem nadmierne wypadanie włosów u nastolatków może świadczyć też o ukrytych infekcjach, np. pasożytniczych. Podobnie do łysienia plackowatego objawia się nużyca. Nużeńce mogą też atakować i niszczyć mieszki włosowe. Nieleczona nużyca może powodować całkowite zahamowanie odrostu włosa.
Ponadto wypadające włosy mogą też świadczyć o kłopotach natury psychicznej. Nie tylko przez stres dzieci gubią włosy. Zdarza się, że młody człowiek wykształca odruch ciągnięcia się za włosy w ramach odreagowania dużego stresu lub lęku. Nazywa się to trichotillomania i wymaga konsultacji psychologicznej.
Powodem wypadania włosów u nastolatków może być również nieprawidłowo funkcjonująca tarczyca. Jeśli podejrzewamy, że przyczyną wypadania włosów u dziecka są hormony związane z dojrzewaniem, a problem nie mija, warto skonsultować się z lekarzem, przyjrzeć innym objawom i wykonać stosowne badania. Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy skutkują wypadaniem włosów.
Polecamy
Dziecko wyrywa sobie włosy – co to oznacza, skąd się bierze i jak reagować
Zdarza się, że maluchy ciągną, szarpią i wyrywają sobie włosy z głowy. To nietypowe zachowanie może być wynikiem negatywnych emocji, żalu i bezsilności. Niekiedy jest jedynie chęcią lepszego poznania własnego ciała. Co zrobić, gdy dziecko wyrywa sobie włosy? Jak reagować i gdzie szukać pomocy?
Co stosować na wypadanie włosów u nastolatków?
Zanim pobiegniemy do apteki po suplementy, które sprawią, że nastolatek odzyska gęstą czuprynę, upewnijmy się, co jest przyczyną objawu. Aby zdiagnozować przyczyny nadmiernego wypadania włosów, lekarz powinien przeprowadzić dokładny wywiad medyczny, obejmujący dietę, przebyte choroby, historię łysienia u członków rodziny, przyjmowane leki, choroby przewlekłe oraz styl życia i poziom stresu w życiu dziecka. Wszystko to powinno być uzupełnione o morfologię, a także badania w kierunku konkretnych wskaźników: witamin, żelaza, cynku, hormonów, markerów stanu zapalnego. Badanie u trychologa nie zawsze jest konieczne, jednak może okazać się pomocne w szukaniu przyczyny łysienia u nastolatków.
Sposób leczenia nadmiernego wypadania włosów jest uzależniony od przyczyny. Jeśli wyraźnych przyczyn nie ma, podejrzewamy zmiany hormonalne wynikające z dojrzewania, kiepską dietę czy stres, a chcemy powstrzymać wypadanie włosów, możemy spróbować powstrzymać ten proces dietą. Witaminy na wypadanie włosów u nastolatków to witaminy z grupy B, szczególnie witamina B5, witamina A oraz C, a także cynk, selen, magnez i żelazo. Nigdy jednak nie należy suplementacją zastępować leczenia. Jeśli nadmierne wypadanie włosów u nastolatka nie ustępuje, należy skonsultować się z lekarzem.