Fluoryzacja zębów. Czy warto ją robić?
Spis treści:
Jak działa fluor?
Fluor działa przeciwpróchniczo i bakteriobójczo. Jest pierwiastkiem występującym w skorupie ziemskiej. Znajdziemy go w niektórych pokarmach oraz źródłach wody. To dzięki fluorowi szkliwo na zębach twardnieje. Pierwiastek ten bierze również udział w demineralizacji oraz remineralizacji – procesach zachodzących w jamie ustnej. W zbyt dużych dawkach jest jednak trujący.
Na czym polega fluoryzacja zębów?
Fluoryzacja (nazywana też czasem lakierowaniem) jest metodą zapobiegania tworzących się zmian próchniczych na zębach. Jest polecana przez stomatologów, ponieważ fluor wykazuje korzystny wpływ na szkliwo zębów. Podczas zabiegu wykorzystuje się związki fluoru – w formie żeli, lakierów bądź pianek. Dzięki temu szkliwo zostaje wzmocnione, a zęby bardziej odporne na działanie bakterii.
Fluoryzację wykonuje się w gabinecie stomatologicznym. Dentysta najpierw oczyszcza powierzchnię zębów, osusza je, a następnie nanosi na zęby warstwę preparatu o wysokiej zawartości fluoru. Lakiery i żele z fluorem utrzymują się na zębach przez kilka godzin. W tym czasie uwalniają się jony fluorkowe, które wnikając do szkliwa, wzmacniają je. Inaczej wygląda fluoryzacja z wykorzystaniem pianki z fluorem – taki preparat nakłada się na zęby specjalnymi łyżkami i trzyma kilka minut. Resztki pianki pacjent musi wypłukać.
Czy fluoryzacja jest konieczna?
Fluoryzacja nie jest konieczna, ale za to bardzo potrzebna. Metoda ta jest wskazana dzieciom oraz osobom dorosłym mającym problem z próchnicą, przebarwieniami oraz z nadwrażliwością szyjek zębowych. Stomatolodzy zalecają ją również pacjentom z wrodzoną hipoplazją szkliwa czy z chorobami genetycznymi zębów.
Warto zastanowić się nad umówieniem siebie oraz swojego dziecka na fluoryzację. Najlepiej jednak taką decyzję podjąć po konsultacjach ze stomatologiem, który zbada stan zębów i oceni, czy istnieje konieczność ich lakierowania.
Czy fluoryzacja jest bezpieczna?
Fluoryzacja, wykonana w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym i po uprzedniej konsultacji ze stomatologiem, jest bezpieczna. To dzięki niej szkliwo zębów uodparnia się na działanie kwasów i bakterii, a na zębach tworzy się bariera uniemożliwiająca gromadzenie się złogów nazębnych i powstawanie płytki nazębnej.
Fluoryzacja jest bezpieczna również u osób stosujących aparaty ortodontyczne oraz u pacjentów zmagających się z nadwrażliwością okolic szyjki zębowej.
Polecamy
Zęby mleczne, zęby stałe – co trzeba wiedzieć o ich wymianie?
Szczerbaty uśmiech kilkulatka jest rozbrajający. Utrata pierwszego mleczaka to powód do dumy i dowód na „dorosłość”, nic więc dziwnego, że maluchy wymianą zębów ogromnie się ekscytują. Sprawdźcie, czy wszystko idzie tak, jak powinno!
Kiedy robi się fluoryzację zębów dziecku?
Fluoryzację zębów dziecka wykonuje się u dzieci nawet od 2. roku życia – dwa razy w roku przy umiarkowanym ryzyku próchnicy bądź cztery razy w roku przy dużym ryzyku. Stomatolodzy wyjaśniają, że lakierowanie zębów jest ważne dla małych pacjentów, ponieważ wyrastające zęby mleczne oraz nowe, młode zęby są bardzo podatne na uszkodzenia. Dodatkowym problemem u maluchów jest trudność w utrzymaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz częste niedobory składników mineralnych w diecie.
Fluoryzacja na NFZ
Zabieg fluoryzacji można wykonać na NFZ. Jak czytamy na stronie Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Szczecinie profilaktykę fluorkową przy braku przeciwwskazań wykonuje się już od 2. roku życia. Fluoryzacją zajmuje się również pielęgniarka (higienistka szkolna) u dzieci klas I-VI szkoły podstawowej.
Do jakiego wieku zrobić fluoryzację?
Nie ma maksymalnej granicy wieku, po której nie można wykonywać zabiegu fluoryzacji. Wszystko zależy jednak od stanu zębów i skłonności do rozwoju próchnicy u pacjenta. Jeżeli chodzi o dzieci, fluoryzację można robić nawet co 4 miesiące. Dorośli natomiast powinni wykonywać zabieg co pół roku.
Co to jest fluoroza?
Fluoroza jest chorobą, która powstaje w wyniku zwiększonej ilości fluoru w organizmie. Najczęstszą jej postacią jest fluoroza zębów. U młodszych pacjentów fluoroza traktowana jest jako zaburzenie rozwojowe, ponieważ zbyt duża ilość fluoru zajmuje zalążki zębów stałych w okresie rozwoju szkliwa.
U osób dorosłych natomiast pod wpływem fluorozy mogą pojawić się objawy ogólnoustrojowe. Choroba atakuje kości i stawy, czasami dochodzi również do uszkodzenia układu nerwowego oraz narządów wewnętrznych.
Jak leczyć fluorozę?
Leczenie fluorozy polega na uzupełnianiu powstających ubytków w szkliwie za pomocą tzw. płynnych materiałów kompozytowych i hydroksyapatytu. Materiały te odnawiają szkliwo, prowadząc do jego remineralizacji. Stomatolodzy stosują też ścieranie szkliwa, wybielanie zębów oraz zakładanie licówek.
W trakcie leczenia fluorozy pacjenci muszą szczególnie dbać o swoją jamę ustną – używać nici dentystycznej oraz dokładnie szczotkować zęby.